Reklama

Duchowość

W internecie i w realu – rekolekcje adwentowe 2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przebaczać, jak kochać i radzić sobie z niepłodnością, jak żyć wiarą po Auschwitz – takie pytania stawiać będą sobie uczestnicy tegorocznych rekolekcji adwentowych, organizowanych w całym kraju przez zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia katolickie oraz duszpasterstwa specjalistyczne. Na coraz popularniejsze rekolekcje internetowe zaproszeni są w tym roku m.in. Polacy na emigracji i osoby niesłyszące. Rekolekcje adwentowe coraz częściej kierowane są do określonych osób lub grup. Pod kątem ich oczekiwań przygotowywany jest cały program takich dni skupienia, od nauk formacyjnych i warsztatów, poprzez wykłady, a skończywszy na Eucharystii i modlitwach. Nie inaczej jest także przed tegorocznym Adwentem.

Organizowane od kilku lat rekolekcje adwentowe „U progu Auschwitz” odbędą się 7-9 grudnia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W tym roku naukom rekolekcyjnym towarzyszyć będą słowa „Bóg stał się człowiekiem – wiara po Auschwitz”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„W Roku Wiary musimy pytać także o wiarę po Auschwitz. Nie możemy uciekać od trudnych pytań. Pamięć o Auschwitz stała się wyzwaniem dla wiary. Gdzie był wtedy Bóg? Kim jest człowiek?” – czytamy w zaproszeniu. „Podczas rekolekcji adwentowych chcemy przygotować się na nadchodzące święta. W Boże Narodzenie cieszymy się z naszej wiary, że Bóg stał się człowiekiem i przychodzi aby nas zbawić. Co ta tajemnica może oznaczać w kontekście Auschwitz i dla naszego teraźniejszego życia?”

Rekolekcje organizują Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz Duszpasterstwo Akademickie PATMOS Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Poprowadzą je ks. Lucjan Bielas i inicjator przedsięwzięcia, niemiecki ksiądz Manfred Deselaers, który w 1989 r. rozpoczął w Polsce służbę na rzecz pojednania polsko–niemieckiego i chrześcijańsko - żydowskiego. Rejestracja: education@cdim.pl, szczegółowe informacje na stronie www.cdim.pl

Reklama

Warsztaty muzyczno-liturgiczne połączone z rekolekcjami adwentowymi odbędą się od 30 listopada do 2 grudnia w klasztorze ojców dominikanów we Wrocławiu. Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne zaprasza do udziału w nich schole i chóry młodzieżowych, studenckie i parafialne, a także kleryków, księży, siostry zakonne, osoby śpiewające indywidualnie oraz instrumentalistów. W czasie warsztatów uczestnicy, pod okiem profesjonalistów, będą mogli rozszerzyć repertuar o nowe pieśni wielogłosowe i nowe aranżacje pieśni tradycyjnych, wzbogacić doświadczenie i umiejętności z zakresu emisji głosu, a także wysłuchać rekolekcji adwentowych” – zapowiadają organizatorzy. Warsztaty poprowadzą: Katarzyna Młynarska z Opola, Urszula Rogala z Warszawy, Hubert Kowalski z Krakowa i Jakub Tomalak z Kalisza. Natomiast rekolekcje wygłosi były duszpasterz akademicki krakowskiej „Beczki”, o. Adam Szustak OP. Zwieńczeniem trzydniowych warsztatów będzie uroczysta Msza św. odprawiona 2 grudnia w dominikańskim kościele Świętego Wojciecha oraz koncert finałowy – z udziałem chóru i orkiestry utworzonej przez uczestników kursu.

Adwentowe dni skupienia skierowane do małżeństw borykających się z problemem niepłodności proponuje w Krakowie tamtejsze Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Rekolekcje odbędą się 8-9 grudnia w Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (ul. Nazaretańska 1). Mottem rekolekcji będą słowa z 1 Listu św. Pawła do Koryntian „Teraz więc trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość. Z nich zaś największa jest Miłość”. Gościem dwudniowego spotkania będzie m.in. znany duszpasterz rodzin o. Ksawery Knotz OFMCap. Lekarz naprotechnolog Daria Mikuła-Wesołowska przybliży temat leczenia tą metodą, z kolei psycholog dr Wacław Srebro będzie mówił o psychologicznych aspektach niepłodności i sposobach radzenia sobie z tą sytuacją. Nauki rekolekcyjne poprowadzą ks. Artur Ważny i ks. Mirosław Czapla. Bliższe informacje i zapisy na stronie www.abrahamisara.pl lub email: duszpasterstwo@abrahamisara.pl

Reklama

W Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu w dniach 30 listopada - 2 grudnia odbędą się rekolekcje o przebaczeniu. Ich tematem ma być renowacja, czyli droga przebaczenia. Dotyczyć będzie owocnego przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz kwestii wewnętrznego przebaczenia. Do udziału w rekolekcjach zaproszeni są szczególnie studenci i młodzież, która uczestniczyła w sierpniowym zlocie „Golgota Młodych”. Organizatorzy rekolekcji zauważają: "Od jakiegoś czasu zauważamy, że uczestnicy Golgoty Młodych pragną kontynuować to, co otrzymali na sierpniowym spotkaniu. Niejednokrotnie myśleliśmy o rekolekcjach przygotowanych typowo dla młodzieży. Właśnie w tym roku udało nam się to zrealizować".

Rekolekcje są tematyczne, ale nie dotyczą tylko tych, którzy cierpią z powodu braku przebaczenia. Może przyjechać na nie każdy, kto chciałby pogłębić przeżywanie sakramentu pokuty i pojednania. Rekolekcje są przeznaczone dla młodzieży i studentów (17+). "Każdego dnia będziemy celebrować wspólną Eucharystię, słuchać katechez o etapach przebaczenia. W ciągu dnia będzie czas na owocne i spokojne przeżycie sakramentu pokuty i pojednania oraz medytację Słowa Bożego i adorację Najświętszego Sakramentu. Poza tym będziemy przeżywać wspólnie nabożeństwo drogi krzyżowej i liturgię dzielenia się słowem Bożym" - wyjaśniają prowadzący, br. Łukasz Pyśk i br. Adam Zwierz. Miejscem rekolekcji będzie Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości im. Ojca Benignusa Jana Sosnowskiego Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, ul. O. Honorata Koźmińskiego 36. Informacje: tel. 797 907 384 lub email: organizatorglowny@golgotamlodych.pl

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej zaprasza w dniach 30-listopada - 2 grudnia na rekolekcje adwentowe na Polach Lednickich. Rekolekcje pt. „Być jak Anioł, co Boga zwiastuje” poprowadzi siostra Anna ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. „Niech to będzie mocne wejście w okres Adwentu, które przygotuje nas do przeżywania świąt Bożego Narodzenia” - zapowiadają KSM-owicze z Poznania. Bliższe informacje na stronie http://poznan.ksm.org.pl/ lub http:// www.facebook.com/events/133099173507070/

Reklama

Na rekolekcje adwentowe zapraszają także bracia doloryści (Zgromadzenie Synów Matki Bożej Bolesnej). Nauki odbędą się w dniach 30 listopada - 2 grudnia w domu zgromadzenia (Al. Przyszłości 8) w Józefowie koło Warszawy. Szczegółowych informacji udziela br. Grzegorz Matlak pod nr tel: 22/789 29 10 lub 517 184 134; e-mail: powolania@gmail.com Zapisy także na stronie www.cfd.opoka.org.pl/powolanie.html

„Jeżeli chcecie zatrzymać się, by znaleźć czas na refleksję i wspólnie rozpocząć czas adwentowej odnowy, przyjedźcie na rekolekcje adwentowe w dniach 1-2 grudnia” - informują księża rogacjoniści i zapraszają wszystkich zainteresowanych do swojego warszawskiego domu rekolekcyjnego przy ul. Stromej 30. Zgłoszenia pod nr tel. (22) 836 80 00.

Założycielem i patronem Zgromadzenia Księży Rogacjonistów jest bł. ks. Annibale Maria di Francia. Charyzmat Zgromadzenia przejawia się w nieustannej modlitwie o powołania, propagowaniu ducha modlitwy i wspieraniu powołań, a także w byciu dobrymi robotnikami, czyli w dziełach miłosierdzia na rzecz dzieci i młodzieży, zwłaszcza biednej i opuszczonej, w afirmacji godności ludzkiej i pomocy biednym. Działalność Zgromadzenia poza Włochami obejmuje kilkanaście krajów, w tym Polskę. Rogacjoniści mają dom w Warszawie i Krakowie. W stolicy działa Instytut Antoniański zajmujący się wychowaniem i kształceniem dzieci potrzebujących, jadłodajnia dla ubogich, Stowarzyszenie Modlitwy o Powołania, grupa młodzieżowa ERA. Kapłani prowadzą także posługę duszpasterską w parafiach, szkołach oraz różnych grupach kościelnych. Szczegóły na stronie www.rogacjonisci.pl

Reklama

Z kolei Adwentowe Dni Skupienia dla dziewcząt rozeznających powołanie poprowadzą w swoim klasztorze w Warszawie siostry benedyktynki sakramentki. Zgłoszenia i bliższe informacje adres e-mail: benedyktynki.sakramentki@gmail.com i pod nr tel. 22 831 49 62.< Od kilku już lat rekolekcje prowadzone są także za pośrednictwem internetu. Wybór odpowiedniej propozycji jest z roku na rok coraz większy.

Już po raz 15. Polska Misja Katolicka Amsterdam prowadzona przez księży chrystusowców organizuje i zaprasza na Internetowe Rekolekcje Adwentowe. Tegoroczne rozważania pod hasłem „Panie, przymnóż nam wiary” będzie prowadził ks. dr Waldemar Matusiak TChr, duszpasterz polonijny w Houston w USA.

Nauka wstępna pojawi się na stronie www.pmkamsterdam.nl tradycyjnie już w niedzielę poprzedzającą rozpoczęcie Adwentu, czyli w uroczystość Chrystusa Króla.

Na pierwsze w Polsce internetowe rekolekcje adwentowe „360 sekund przy studni”, głoszone także w języku migowym, zaprasza serwis www.profeto.pl - sercański portal ewangelizacyjny.

Wszystkie dziesięć wideokonferencji, które rozpoczną się 2 grudnia, przekazywane będą także dla tych, którzy nie słyszą, „ale tak samo pragną żywego Słowa”. Księża sercanie zachęcają „do przeżycia niesamowitych chwil, fascynującej przygody, w której Jezus z wielką mocą, będzie dotykał naszego serca”. Nauki poprowadzą ks. Michał Olszewski SCJ i ks. Radek Warenda SCJ.

Jezuici zapraszają z kolei do odwiedzenia Internetowego Domu Rekolekcyjnego (www.e-dr.deon.pl). IDR działa od 2007 r., powstał z myślą o służbie wszystkim, którzy potrzebują pomocy na duchowej drodze, dlatego współtworzą go osoby o różnego rodzaju powołaniach, należące do różnych wspólnot. Wprawdzie na stronie IDR nie ma jeszcze programu rekolekcji tegorocznych, ale dostępne są 28-dniowe rekolekcje adwentowe z ub. roku.

2012-11-22 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paszport, jedzenie i lodówka

CZYTAJ DALEJ

Dziś jest tylko jeden plan: krzyż

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Didgeman/pixabay.com

Rozważania do Ewangelii J 18, 1 – 19, 42.

Wielki Piątek, 29 marca

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

W rozmowie z PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas wyjaśnił, że cierpienie samo w sobie nie jest człowiekowi potrzebne, ponieważ niszczy i degraduje. Jednak w momentach, gdy przeżywamy cierpienie, męka Chrystusa może być pociechą i wzmocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję