Reklama

Jasna Góra

Pawełki' roku 2013 trwają na Jasnej Górze...

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BOŻENA SZTAJNER

Na Jasnej Górze trwa nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Nowenna rozpoczęła się w sobotę, 12 stycznia i potrwa do 20 stycznia. Nabożeństwo popularnie zwane „Pawełkami” jest odprawiane we wszystkich klasztorach paulińskich w styczniu. Ojcowie i bracia czczą w ten sposób patriarchę swojego Zakonu – św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter. Codziennie przez 9 dni o godz. 18.00 wszyscy ojcowie i bracia paulini gromadzą się w odświętnie udekorowanej i oświetlonej Kaplicy św. Pawła I Pustelnika.

Celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów po okadzeniu relikwii św. Pawła, wystawionych na ołtarzu, intonuje jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan mającym miejsce w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana, i o życiu św. Pawła na pustyni tebajdzkiej w Egipcie (posłuchaj: hymn 1, hymn 2). Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyr. Marka Piątka oraz jasnogórskich chórów: „Filiae Mariae” i „Kółeczka” pod dyr. Marioli Jeziorowskiej oraz „Pueri Claromontani” pod dyr. Jarosława Jasiury. Po hymnach jeden z ojców głosi Słowo Boże na temat życia św. Pawła, jego przesłania na dzisiejsze czasy oraz duchowości paulińskiej.

„Od samego początku św. Paweł stawiany jest nam jako wzór naszego życia. My, paulini prowadzimy życie wspólnotowe, jednakże dewizą naszego Zakonu są słowa: ‘solus cum Deo solo’ – ‘sam na sam z Bogiem’, to jest istota Pawłowego życia: prowadzić życie sam na sam z Bogiem, i to tyczy się również każdego paulina. Nowenna ku czci św. Pawła jasno i wyraźnie nas przywołuje do takiego życia – wyjaśnia o. Tomasz Tlałka– ‘Pawełki’ odbywają się w każdym naszym paulińskim klasztorze. Oczywiście na Jasnej Górze przybierają one formę najbardziej uroczystą, bo jest nas tutaj przeszło 100 zakonników, jest do dyspozycji Orkiestra Jasnogórska, kilka chórów jasnogórskich, jest to nasz główny dom, jakby serce zakonu”.

Reklama

„Nowenna ta jest pewnego rodzaju rachunkiem sumienia, żeby sprawdzić, na ile my jesteśmy wierni duchowi św. Pawła I Pustelnika, bo przecież on jest naszym patriarchą” – mówi o. Józef Płatek.

Pierwszą nowennę, 12 stycznia poprowadził o. Michał Bortnik, który podjął temat: „Podwoje wiary są dla nas zawsze otwarte”.

„'Podwoje wiary są dla nas zawsze otwarte' - tymi słowami Papież Benedykt XVI w Liście Apostolskim ‘Porta fidei’ inaugurującym Rok Wiary w kościele katolickim rozpoczął dialog ze współczesnym światem, a przede wszystkim z człowiekiem, który jak ów bogaty młodzieniec z Ewangelii poszukuje odpowiedzi na pytanie o życie wieczne - mówił o. Michał Bortnik – Jako że wiara nie może przecież prowadzić donikąd, w jakąś otchłań czy pustkę, oraz być rzeczywistością zarezerwowaną dla nielicznych, uczonych czy teologów, stąd też otworzyć podwoje wiary oznacza umożliwić każdemu człowiekowi dostęp do serca Ewangelii, do osobistego spotkania się z prawdą, którą jest Jezus Chrystus. Obraz Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika udającego się na pustynię, jeśli w czymkolwiek powinien dzisiaj przemawiać, to przede wszystkim w tym, iż mimo dramatycznych okoliczności Bóg paradoksalnie otworzył mu podwoje wiary, dlatego też dla duchowych synów św. Pawła ów obraz nie może pozostawać obojętnym, czy zmarginalizowanym. Wręcz przeciwnie, winien stać się źródłem rzeczywistej odnowy, gdyż został on nam dany po to, abyśmy nie lękali się wejść w relacje z Bogiem, abyśmy najistotniejszego wymiaru naszej egzystencji nie przeżyli powierzchownie, a co za tym idzie, wybierając życie według zasady ‘sam na sam z Bogiem’, nie zniekształcili jej”.

Na zakończenie zabrzmiała pieśń „Święty Pawle Pustelniku”.

Reklama

Jasnogórskie „Pawełki” gromadzą co roku wielu wiernych, wśród nich młode małżeństwa z dziećmi. Święty Paweł - Pustelnik z Egiptu, żyjący na przełomie III i IV wieku, czczony jest bowiem jako patron i opiekun matek spodziewających się potomstwa lub pragnących go mieć oraz jako patron dzieci.

W niedzielę, 20 stycznia w bazylice, o godz. 16.15 nastąpi zakończenie „Pawełek” połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i rozdzieleniem upominków dla najmłodszych. Nabożeństwu przewodniczyć ma bp Antoni Długosz z Częstochowy (jeśli zdrowie pozwoli).

2013-01-18 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W twarzy drugiego człowieka zobaczyć brata

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Dzień Chorego

Karol Porwich

– Wraz z papieżem Franciszkiem prosimy Maryję z Groty Massabielskiej, Matkę Miłosierdzia, Matkę z Jasnej Góry, z Ostrej Bramy, Matkę Uzdrowienia Chorych z niezliczonych sanktuariów na całym świecie, niech wspiera naszą wiarę i naszą nadzieję, i pomaga nam odpowiedzialnie troszczyć się o siebie nawzajem – mówił abp Wacław Depo 11 lutego, w XXIX Światowy Dzień Chorego, na Jasnej Górze.

Kierując swoje myśli i serca w kierunku osób chorych, służby zdrowia i tych, którzy nimi się opiekują, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Panie, Ty wiesz lepiej, aniżeli ja sam, że się starzeję i pewnego dnia będę stary. Zachowaj mnie od zgubnego nawyku: mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji. Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek. Uczyń mnie poważnym, lecz nie ponurym. Czynnym lecz nienarzucającym się. Szkoda mi nie spożytkować wielkich zasobów mądrości, jakie posiadam, ale Ty, Panie, wiesz, że chciałbym zachować do końca kilku przyjaciół.
Wyzwól mój umysł od niekończącego się brnięcia w szczegóły i dodaj mi skrzydeł, bym w lot przechodził do rzeczy. Zamknij mi usta w przedmiocie mych niedomagań i cierpień - w miarę jak ich przybywa, a chęć ich wyliczania staje się z upływem lat coraz słodsza. Nie proszę o łaskę rozkoszowania się opowieściami o cudzych cierpieniach, ale daj mi cierpliwość wysłuchania ich.
Nie śmiem Cię prosić o lepszą pamięć, ale proszę o większą pokorę i mniej niezachwianą pewność, gdy moje wspomnienia wydają się sprzeczne z cudzymi. Użycz mi chwalebnego poczucia, że czasem mogę się mylić. Zachowaj mnie miłym dla ludzi, choć z niektórymi z nich doprawdy trudno wytrzymać. Nie chcę być święty, ale zgryźliwi starcy to jedno ze szczytowych osiągnięć szatana. Daj mi zdolność dostrzegania dobrych rzeczy w nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanych zalet w ludziach. Daj mi, Panie, łaskę mówienia im o tym...

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję