Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra soborowe sanktuarium – zapowiedź spotkania

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spotkanie

BOŻENA SZTAJNER

Spotkanie poświęcone Soborowi Watykańskiemu II i Jasnej Górze odbędzie się w Sanktuarium już w najbliższy piątek, 1 lutego. Gościem specjalnym sesji „Jasna Góra soborowe sanktuarium wczoraj, dziś, jutro” będzie o. Jerzy Tomziński, jedyny w Polsce żyjący uczestnik obrad - Ojciec Soborowy. W czasie obrad Jasna Góra była szczególnym miejscem modlitwy za Sobór.

Jak przypomina o. Jerzy była to odpowiedź na prośbę papieża Jana XXIII, który już w dniu otwarcia komisji przygotowawczej Sobór zawierzył Maryi, Czarnej Madonnie wszystkie prace soborowe. Z inicjatywy Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego Jasna Góra stała się sanktuarium „soborowym”, które pokazało światu, że Polska żyje Kościołem, pomaga Mu i jest Mu wierna.

Już jesienią 1962 r. na Jasnej Górze podjęto wielką akcję Czuwań Soborowych z Maryją, w które włączyły się wszystkie parafie w kraju. Modlitwa w parafii przewidziana była na całą dobę a kończyła się pielgrzymką delegacji na Jasną Górę, gdzie na czuwaniu w dzień i w nocy gromadziły się delegacje z różnych diecezji. Wierni podejmowali soborowe czyny dobroci wpisywane do specjalnych ksiąg i zwykłych kronik. - Sobór niejako przeniósł się na Jasną Górę – podkreśla o. Tomziński. Dzięki Czuwaniom Soborowym z Maryją, Sobór niejako przeniósł się poprzez Jasną Górę do każdej polskiej parafii. O czuwaniu i soborowych czynach dobroci Prymas Wyszyński i inni polscy ojcowie soborowi informowali zebranych w Watykanie.

W czasie pierwszej sesji soborowej papież otrzymał Akt oddania biskupów polskich w niewolę Maryi, potem kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i szczegółowy program ksiąg Soborowego Czynu Dobroci. Jasna Góra ofiarowała świecę wytopioną z wosku świec przywiezionych przez parafie w ramach czuwań soborowych. Świeca paliła się przy konfesji św. Piotra w czasie obrad Soboru. Przygotowano również 5 tysięcy hostii jasnogórskich dla ojców soborowych, którzy z tych hostii odprawiali Msze za Polskę. Ojcowie soborowi otrzymali także różańce z Jasnej Góry i obrazy Matki Bożej.

Reklama

To biskupi polscy złożyli memoriał w sprawie ogłoszenia Maryi Matką Kościoła, m.in. te wydarzenia zostaną przypomniane podczas piątkowego spotkania, 1 lutego zatytułowanego „Jasna Góra soborowe sanktuarium wczoraj, dziś, jutro”. Podczas spotkania obok o. Tomzińskiego, głos zabiorą także: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego, o. prof. Zachariasz Jabłoński i o. dr Jan Pach.

Początek spotkania o godz. 17 w Kaplicy Różańcowej.

Jego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

2013-01-31 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Maleńka Miłość w żłobie śpi..” dzieci z Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej opowiedziały o narodzeniu Chrystusa

2023-01-12 18:41

[ TEMATY ]

Jasna Góra

jasełka

BPJG

Uczniowie Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Częstochowie zaprezentowali na Jasnej Górze muzyczną opowieść o Bożym Narodzeniu

Podczas jasełek nie zabrakło najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Wśród licznie zgromadzonej widowni byli również przedstawiciele Paulinów o. Waldemar Pastusiak, kustosz Sanktuarium i o. Nikodem Kilnar, kapelan Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję