Reklama

Pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

parlament

Ks. Mariusz Frukacz

„Parlamentarzyści powinni służyć prawdzie poprzez niepokój serca. Trzeba stawiać niespokojne pytania o życie społeczne i człowieka”- mówił 2 lutego abp Wacław Depo metropolita częstochowski podczas konferencji sali różańcowej do blisko 50 parlamentarzystów polskich, którzy przybyli na tradycyjną już 24 pielgrzymkę na Jasną Górę.

Abp Depo wskazał na „wrażliwość na prawdę” i miejsce Kościoła w przestrzeni życia publicznego- Kościół jest zbudowany na Piotrze i ma prawo do obecności w świecie i do głoszenia ludziom prawdy - mówił abp Depo. „Na naszych oczach objawia się kulturowy fundamentalizm, który nie chce uwzględniać wątków religijnych.”- zauważył abp Depo „Tymczasem współuczestnictwo w sprawach tego świata przebiegało różnymi drogami” - kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski przywołał myśl Diogeneta, że „chrześcijanie biorą udział w życiu publicznym jako obywatele”. Arcybiskup przywołał postać św. Tomasza More, patrona polityków i parlamentarzystów, który „aż do śmierci świadczył o niepodważalnej godności sumienia” - Nie wolno oddalać człowieka od Boga a polityki od moralności- zaapelował metropolita częstochowski.

Abp Depo przypomniał również nauczanie Soboru Watykańskiego II, że „wierni świeccy nie mogą zrezygnować z udziału w polityce, która służy promocji dobra wspólnego, które obejmuje takie dobra jak m. in. dobro publiczne, obronę życia ludzkiego i godności człowieka oraz sprawiedliwość”.

Metropolita częstochowski odniósł się do tego wszystkiego co dzieje się w świecie i w Europie - Mamy w naszych czasach próbę przedstawienia kultury europejskiej z pominięciem chrześcijaństwa. Często głosi się pluralizm etyczny jako warunek demokracji - mówił abp Depo. „Wolność polityczna nie jest i nie może być oparta na relatywistycznej idei, że różne prawdy głoszone mają tę samą wartość” - przypomniał abp Depo.

Reklama

Arcybiskup wskazał również na wartość prawidłowo ukształtowanego sumienia - Demokratyczna struktura będzie krucha gdy jej fundamentem nie stanie się osoba ludzka, której źródłem jest Bóg Stwórca. Nie wolno powoływać się na idee pluralizmu podważające zasady etyczne. Nie może być dwóch równoległych światów w życiu katolika. Wszystkie dziedziny życia są objęte planami Boga- przypomniał metropolita częstochowski.

Abp Depo przypominając zasady katolickiej nauki społecznej zaapelował o „działania zgodne z sumieniem”- Na naszych oczach jawi się nietolerancyjny laicyzm, który odrzuca samą możliwość istnienia etyki naturalnej. Została otwarta droga do moralnej anarchii - zauważył abp Depo. „Przemiany struktur będą obietnicami bez pokrycia, gdy odrzuca się dekalog. Nie ma autentycznej wolności bez prawdy. Bowiem bez prawdy jest prosta droga do libertynizmu i ateizmu” - kontynuował metropolita częstochowski.

Po konferencji parlamentarzyści zgromadzili się na Mszy św. w kaplicy Matki Bożej. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo. Z metropolitą częstochowskim Mszę św. koncelebrowali m. in. bp Stanisław Stefanek z Łomży i ks. Paweł Powierza duszpasterz parlamentarzystów. Na początku Mszy św. o. Roman Majewski przeor Jasnej Góry nawiązał m. in. do przypadającej dzisiaj pierwszej rocznicy ingresu abp Wacława Depo do Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. - Był to rok nauczania i mężnej obrony Bożych Prawd tego ludu i pielgrzymów przybywających na Jasna Górę - mówił o. Majewski.

Przeor Jasnej Góry zwracając się do parlamentarzystów przypomniał, że „na Jasnej Górze uczymy się wiary i służby Bogu i służby publicznej.” - Potrzebna jest wiara w Polskę zespoloną nie parcianym powrozem, ale silną i dumną- przypomniał o. Majewski słowa kard. Stefana Wyszyńskiego. „Bądźcie jedno bo historia Ojczyzny uczy nas czym kończy się brak jedność” - zaapelował o. Majewski.

Reklama

W homilii abp Depo przypomniał, że parlamentarzyści to „ludzie niespokojnej i odpowiedzialnej troski.” Metropolita częstochowski przypomniał, że „Chrystus wszedł w nasze życie w znaku sprzeciwu i znaku budowania.” Abp Depo odnosząc się do czasów współczesnych podkreślił, że wiek XXI to „epoka sprzeciwu wobec Chrystusa i wobec nas należących do Niego i opowiadających się po Jego stronie”.- Widoczne są próby gaszenia światła nadziei w dzisiejszym świecie - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał słowa bł. Jana Pawła II, że „antropologia bez odniesienia do Boga jest kłamstwem i prowadzi do unicestwienia i degradacji człowieka”. Arcybiskup zauważył, że świat, który dzisiaj określa się jako świat postnowoczesny i postchrześcijański to „świat, który pożegnał się z takimi symbolami jak krzyż i obraz”. Metropolita częstochowski odniósł się do profanacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, która miała miejsce w grudniu ubiegłego roku - Weszliśmy w pokolenie naznaczeni tym aktem. To nas boli. Nie możemy powiedzieć: „Polacy nic się nie stało” - mówił abp Depo.

„Czy zostawimy dziedzictwo, które będzie fundamentem dla przyszłych pokoleń czy będzie pustką?.” - pytał metropolita częstochowski. - To Chrystus jest światłem ludzkiego życia i przekonuje nas o godności i wartości nas samych- dodał abp Depo.

Tradycja pielgrzymowania parlamentarzystów polskich na Jasną Górę, każdego roku 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) sięga okresu II Rzeczypospolitej. W okresie PRL-u parlamentarzyści polscy oficjalnie nie pielgrzymowali na Jasną Górę. Jedynie niewielka grupa posłów w konspiracji przybywała do sanktuarium jasnogórskiego.

Pierwsza pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę w III Rzeczypospolitej przybyła 2 lutego 1990 r. Podczas pielgrzymki w 1993 r. w kaplicy Matki Bożej złożono Akt Zawierzenia Parlamentarzystów Polskich, w którym zamieszczono m.in. słowa: „Prosimy - pomóż nam odrzucić niesprawiedliwe ustawy i uproś chleb powszedni wszystkim mieszkańcom tej ziemi”.

2013-02-02 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyjmy w bliskości

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Dzień Chorego

kwesta Betel

Marcin Mysłek/Niedziela

Jutro, 11 lutego, w XXIX Światowy Dzień Chorego, na Jasnej Górze Mszy św. o godz. 13.30 będzie przewodniczył abp Wacław Depo. 14 lutego kwesta na rzecz niepełnosprawnych sierot społecznych.

Obchody odbędą się 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, pod hasłem: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję