Reklama

Sanktuaria

Kobylin: bp Janiak ustanowił Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku

Biskup kaliski Edward Janiak ustanowił w Kobylinie Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku. W kościele pochodzącym z 1720 r. znajduje się łaskami słynący obraz Madonny z Dzieciątkiem pochodzący z XVIII wieku.

[ TEMATY ]

sanktuarium

Fot. Franciszkanie w Kobylinie/misyjne.pl

W homilii biskup wskazywał na św. Szczepana, pierwszego męczennika w Kościele, który został ukamienowany za wiarę w Chrystusa.

Zaznaczył, że we współczesnym świecie ludzie także są prześladowani z powodu wiary. – Najwięcej ludzi oddało życie za Kościół Chrystusowy, za przyznanie się do Boga. Są miejsca, że za posiadanie krzyża, za posiadanie tekstu Pisma Świętego traci się życie. Krew męczeńska rodzi nowych świadków. Dziękujemy Panu Bogu, że żyjemy w wolnym kraju, że nikt nas nie inwigiluje. Jeżeli nas nie ma w kościele to tylko z osobistej decyzji – powiedział.

Biskup podkreślał, że Bóg nie jest przeciwko życiu. – Nieraz dla wiary trzeba oddać życie, ale Bóg nie każe zabijać. Bóg jest dawcą życia. Nie eutanazja, nie aborcja. Bóg nie jest przeciwko życiu, bo to życie daje – stwierdził hierarcha.

Dekret biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka ustanawiający sanktuarium franciszkański kościół pw. Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie odczytał wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu ks. kan. Marcin Papuziński.

W dekrecie podkreślono, że kościół od XVIII w. jest miejscem szczególnego kultu Najświętszej Maryi Panny, która odbiera od wiernych cześć i jest wzywana jako szczególna orędowniczka dla małżonków oczekujących potomstwa i matek noszących w sobie nowe życie.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali gwardian i kustosz sanktuarium o. Ksawery Majewski, minister prowincjalny Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych o. Antonin Brząkalik, kapłani z dekanatu krotoszyńskiego z dziekanem ks. prał. Aleksandrem Genderą.

Historia klasztoru franciszkanów w Kobylinie sięga 1456 roku, kiedy to ówcześni właściciele miasta Katarzyna, Wojciech i Klimak Kobylińscy ufundowali klasztor i kościół. Początkowo opiekunami tego miejsca byli bracia mniejsi, zwani bernardynami. Od 1929 r. klasztor przynależy do Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

Reklama

Parafia Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie została erygowana 7 listopada 2008 r. przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę.

Od 1 września 2013 r. gwardianem klasztoru i proboszczem parafii jest o. Ksawery Majewski.

Dzisiaj biskup kaliski Edward Janiak przeprowadził wizytację parafii pw. Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie. Podczas wizytacji biskup błogosławił dzieciom, odwiedził chorych, spotkał się z przedstawicielami grup duszpasterskich podczas spotkania kolędowego.

Biskup dziękował ojcom franciszkanom i parafianom za troskę o świątynię. - Jako biskup kaliski pragnę bardzo serdecznie podziękować ojcom za gorliwą pracę duszpasterską, trudy administracyjne i gospodarcze, a wam drodzy parafianie za troskę o Dom Boży, która jest tutaj widoczna – podkreślił ordynariusz kaliski.

2018-12-26 20:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzeszowska ikona Matki Bożej Łaskawej

Niedziela legnicka 4/2013, str. 7

[ TEMATY ]

sanktuarium

Monika Łukaszów

Ikona Madonny Krzeszowskiej

Ikona Madonny Krzeszowskiej

Krzeszów to mała miejscowość w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku, położona tuż przy czeskiej granicy. Jest znana nie tylko w swoim regionie, ale także w całej Polsce, a nawet w Europie i na świecie. Stało się to za przyczyną znajdującego się tu sanktuarium Matki Bożej Łaskawej oraz barokowego zespołu obiektów sakralnych tworzących kompleks zabytków klasy zerowej

Jego kustoszem jest od 2008 r. ks. prał. Marian Kopko, który 13 grudnia 2012 r. przybył do Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy z odczytem „Łaskami słynąca ikona Madonny Krzeszowskiej i jej cudowne odnalezienie w 1622 r.”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję