Reklama

Bp Przybylski do maturzystów: trzeba być w szkole Jezusa i Maryi

2019-03-09 16:17

Ks. Mariusz Frukacz

Magda Nowak/Niedziela

„Jezus jest Nauczycielem i chce nam powiedzieć jak mamy żyć” - mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który 9 marca przewodniczył Mszy św. w bazylice jasnogórskiej podczas pielgrzymki maturzystów archidiecezji częstochowskiej.

Na Mszy św. zgromadziło się blisko 2 tys. maturzystów z archidiecezji częstochowskiej wraz z kapłanami, katechetami i nauczycielami, aby zawierzyć Maryi swoje życie.

„Przychodzicie do Maryi, która prowadzi nas do Jezusa Jedynego Zbawiciela człowieka. Życzę Wam, aby spojrzenie Matki z jasnogórskiego wizerunku udzieliło każdemu potrzebnych łask, duchowych mocy. Podejmijcie trud życia zgodnego z Ewangelią” – mówił na początku Mszy św. o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

W homilii bp Przybylski przypomniał, że „najczęstszym tytułem z jakim na kartach Ewangelii zwracają się do Jezusa uczniowie, to jest tytuł Nauczyciel” - Jezus jest Nauczycielem i chce nam powiedzieć jak mamy żyć. I jak Dobry Nauczyciel chce czegoś wymagać dlatego, że Mu bardzo na nas zależy. A to znaczy, że my Jego uczniowie ciągle jesteśmy w szkole Jezusa. Być człowiekiem wierzącym, to znaczy być uczniem Boga, uczniem Jezusa przez całe nasze ziemskie życie – mówił bp Przybylski.

Reklama

Zobacz zdjęcia: Maturzyści archidiecezji częstochowskiej na Jasnej Górze

- Czego tak naprawdę Jezus chce nas nauczyć? – pytał bp Przybylski - To nie jest Nauczyciel szczegółowych przedmiotów. Pan Jezus nie uczy matematyki, języków obcych. Nie uczy umiejętności posługiwania się sprzętem technicznym. To jest Nauczyciel życia. Jezusowi bardzo zależy, żeby człowiek obok wielu bardzo ważnych i potrzebnych umiejętności zbudował sobie szczęśliwe życie – odpowiedział biskup.

- Można być świetnym inżynierem, a życie mieć przechlapane. Można być świetnym prawnikiem, dobrym lekarzem, nauczycielem, ekonomistą, a mieć życie pokręcone, nieszczęśliwe i nie mieć domu, do którego się wraca po świetnej pracy, nie mieć rodziny, która żyje w miłości, jedności – kontynuował biskup.

- Tłumy szły za Jezusem, bo uczył ich życia – dodał bp Przybylski.

Zwracając się do maturzystów biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej powiedział: „W Kościele nie damy Wam korków z języka angielskiego, czy matematyki, żebyście dobrze zdali maturę, ale w Kościele jest Ktoś, kto ma największą wiedzę o życiu”.

Biskup wskazał również na Maryję - Przychodzimy do Matki Bożej, bo Ona jest Uczennicą Pana. Najlepiej zrozumiała Jezusową szkołę życia. Przychodzimy, aby od Niej się nauczyć jak być dobrym uczniem Pana Boga – mówił biskup.

- W jakimś sensie Maryja też miała kilka egzaminów. Ona też miała swoją maturę, swój egzamin. Czasem od jednego słowa zależy cały egzamin. Maryja pod koniec egzaminu musiała podkreślić takie słowo, które Jej otworzy wszystko w życiu. Jej egzamin był wtedy kiedy nagle przyszedł do Niej anioł z nieba i zaczął Ją pytać, czy zgodzi się spełnić wolę Boga, czy zgodzi się być Matką Jezusa. Wtedy Maryja na tym egzaminie powiedziała jedno słowo, od którego wszystko zależało. Maryja powiedziała „amen” , „fiat” – niech się tak stanie. Powiedziała, że chce przyjąć Bożą propozycję życia – wskazał młodym bp Przybylski i zaapelował: „Zdacie najważniejszy egzamin waszego życia, od którego zależy jakość waszego życia, jeśli Bogu powiecie „amen”.

- Maryja rozważała, co miałoby znaczyć pozdrowienie anioła. Mądry człowiek rozważa, rozeznaje. Jak nie będziecie rozeznawać, jak głupio będziecie rozeznawać w życiu, to możecie głupio żyć – kontynuował biskup i dodał za papieżem Franciszkiem: „Dzisiaj żyjemy w czasach, kiedy trzeba dobrze rozeznawać. Ludzie, którzy dzisiaj nie rozeznają są jak marionetki”.

- Możesz być w życiu taką marionetką, którą pociągają inni – podkreślił biskup i pytał: - Jak Maryja rozważała, czego się możemy od Niej nauczyć, żeby dobrze rozeznawać w życiu?

- W polskim słowie „rozważać” jest słowo „ważyć”. Bo rozważać, to inaczej ważyć, tak jak ważyć argumenty. Maryja kiedy rozważa słowa anioła, to myśli o sobie „jak mi się to stanie”, a potem mówi „skoro nie znam męża”, myśli o Józefie. Kiedy Maryja rozważa bierze pod uwagę siebie, innych ludzi i Pana Boga. Wielkość Maryi polega na tym, że w swojej głowie ma taką dobrze ustawioną wagę – kontynuował duchowny.

- Co dla Maryi najważniejsze było i ważyło dla Niej najwięcej? To, że jest to sprawa Boga – dodał biskup.

Biskup ,pomocniczy archidiecezji częstochowskiej pytał młodych: - Który z odważników waży w waszym życiu najwięcej? Czy ten z napisem „ja”?

- Ile rzeczy rozwala takie „moje ja”. Ile rodzin rozbił egoizm. Jak to „ja” jest najważniejsze, to rozwalamy wszystko. W świecie egoistów nie da się żyć – podkreślił bp Przybylski.

- Dla Maryi najważniejszy jest ten odważnik z napisem „Bóg”. Bądźcie rozważni. Żeby wam się życie udało, to potrzeba być w szkole Jezusa i Maryi – zakończył biskup.

Na zakończenie Mszy św. Akt ofiarowania maturzystów Matce Bożej oraz Urszula, Oliwia i Kamila z IX Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Częstochowie podziękowały biskupowi za obecność i wspólną modlitwę.

Po Mszy św. w Sali Ojca Kordeckiego odbyło się spotkanie ewangelizacyjne, którego treścią były słowa z Ewangelii według św. Jana „ujrzał i uwierzył”. Spotkanie poprowadziła Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Jana Chrzciciela Archidiecezji Częstochowskiej.

Organizatorem pielgrzymki maturzystów archidiecezji częstochowskiej był Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Tagi:
Częstochowa maturzyści bp Andrzej Przybylski

Reklama

Jasna Góra: błogosławiony, czyli szczęśliwy - spotkanie o Prymasie Wyszyńskim

2019-11-28 13:57

it / Częstochowa (KAI)

Od kard. Wyszyńskiego trzeba nam dziś uczyć się szczególnie miłości do Kościoła, jego spojrzenia na Kościół i jego oddania Kościołowi - powiedział bp Andrzej Przybylski. Częstochowski biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej w intencji dobrego przygotowania do czerwcowej beatyfikacji tego wielkiego Prymasa. Odbyło się też kolejne spotkanie w cyklu „Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze”.

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Bp Andrzej Przybylski przypomniał w kazaniu, że to sam Bóg zdecydował, że daje nam siebie w Kościele, „że nas uświęca przez Kościół i jeśli ktoś przestanie ufać Kościołowi i być w Nim, to prędzej czy później straci kontakt z Bogiem, straci to miejsce, o którym Pan Bóg zdecydował, że nas uświęca i prowadzi do zbawienia i dlatego ten Kościół jest tak bardzo ważny”.

Kaznodzieja podkreślał, że właśnie w tym znaczeniu tak bardzo pokochała ten Kościół Maryja, Matka Jezusa, „bo Ona najpełniej zrozumiała, że to w apostołach, w ludziach Kościoła, Bóg zostawił wszystkie zbawcze środki”. - I tak macierzyństwo Maryi pojmował Prymas Wyszyński człowiek Kościoła, obrońca Kościoła, ten, który dla Kościoła potrafił zrobić wszystko, poświęcił całe swoje życie, wszystkie swoje talenty - mówił biskup.

Dodał, że on „wiedział, że to nie Kościół jest najważniejszy, ale Bóg, że to nie Kościół zbawia, ale Bóg, ale Prymas wiedział, że to jest decyzja Boga, żeby w tym Kościele i przez ten Kościół zbawiać ludzi”. - W całej swojej posłudze ks. Prymas pewnie to odczuwał, że zawsze, kiedy chcą ludzi odłączyć od Chrystusa to poderwą autorytet Kościoła. Znamy jego słowa, że jeśli będą chcieli uderzać w Ojczyznę, w Polskę to zaczną od ataku na Kościół, bo właśnie w Kościele Pan Bóg zostawił nam wszystkie skarby – przypominał bp Przybylski.

Zauważył, że w tych czasach, w których żyjemy „ten autorytet Kościoła na różnych etapach jest podważany, dla wielu wierzących aktualna staje się największa herezja, że można wierzyć Boga, ale nie trzeba wierzyć w Kościół, nie trzeba tego Kościoła kochać i nie trzeba chodzić do kościoła”. - Wyrasta nam takie pokolenie, które może jeszcze przyznaje się do wiary w Chrystusa, ale ciągle ma kłopoty z Kościołem – mówił częstochowski biskup pomocniczy.

Jego zdaniem, w tym czasie przygotowań do beatyfikacji i potem „musimy się i tego uczyć od Prymasa - miłości do Kościoła, bycia człowiekiem Kościoła, obrony tych wszystkich wartości Boga, który jest w Kościele, obrony i wierności aż na przepadłe i tego, że ten Kościół ma Matkę”.

Po Mszy św. w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”. Tym razem mowa była o tym co znaczy błogosławiony. Wśród gości obecni byli: bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, o. Stanisław Przepierski, dominikanin i Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu „Stacja 7”.

- Błogosławiony tzn. szczęśliwy, to człowiek zintegrowany, który nie jest rozbity, który wszędzie jest taki sam, który kieruje się prawdą - mówił bp Przybylski. Podkreślił, że „dzisiaj tego scalenia bardzo brakuje, bo żyjemy w czasach, gdzie wszystko jest pokawałkowane, posiatkowane, gdzie mamy mnóstwo narracji, prawd, koncepcji na życie”.

- Prymas jest przykładem człowieka szczęśliwego, który umiał wszystko zintegrować, bo dziś nawet my mamy w Kościele problem jak zintegrować naszą pobożność z dzisiejszym światem, jak nie być zamkniętym w zakrystii i pobożniutkim tylko w jednym miejscu - zauważył biskup.

Dodał, że „człowiek nigdy nie będzie szczęśliwy jeśli nie jest zintegrowany, jak jest katolikiem a w życiu społecznym już się tego katolicyzmu wypiera”. - Kard. Wyszyński potrafił zintegrować pobożność, którą wyniósł z domu, swoją miłość do Kościoła, do Boga, do Maryi a jednocześnie być specem od życia społecznego, od tego co dzieje się w świecie - mówił biskup.

O. Stanisław Przepierski podkreślał, że „nie byłoby szczęścia Prymasa, gdyby nie miał czystego serca i nie był zjednoczony z Bogiem”. - Ten rozpad, o którym dziś mówimy wynika z rozbicia duchowego, braku komunii z Bogiem a to się przekłada na to co nazywamy-człowiek mozaikowy czyli rozpadający się. My się rozpadamy w naszym człowieczeństwie na różne drobne rzeczy, nie wiemy kim jesteśmy a Prymas był jedno, zresztą miał wspaniałe wzorce, ojca który zabierał go w nocy na cmentarz powstańców, by tam stawiać krzyże – zauważył dominikanin.

Zdaniem Anety Liberackiej, „u Prymasa najważniejsze było to, by zbudować wnętrze człowieka”. - On mówił, że teraz nie potrzeba męczenników krwi dla Ojczyzny, ale męczenników pracy i to pracy nad sobą, by odbudować wiarę i miłość do Boga - powiedziała dziennikarka.

Podkreśliła, że w pracy nad sobą potrzeba też wielkiej strategii a Prymas był wspaniałym menadżerem. - Potrafił doskonale się organizować, mieć czas dla wszystkich, mieć czas na opracowywanie strategii swej posługi, umiał doskonale zarządzać swoim czasem, jego Zapiski mogą posłużyć w korporacjach jako podręcznik organizacji czasu, pracy, stawiania celów, to był wielki człowiek organizacji - zauważyła Aneta Liberacka. Przypomniała słowa Prymasa Wyszyńskiego, że „od siebie trzeba wymagać najwięcej, nie opuszczać rąk”.

- Widzę w nim człowieka, którego chcę naśladować w zapatrzeniu się w Chrystusa oczami Maryi, ale też szukania w Jej oczach pomocy, światła i wskazówek – powiedział o. Przepierski. Zauważył, że „gdy Prymas został sam, gdy opuścili go biskupi, gdy zmagał się z tzw. księżmi patriotami oparł się na tajemnicy obecności Maryi w Kościele, umiał rozpoznać chrześcijańskiego ducha dziejów, w którym od początku była z nami Matka Boża”.

- Śluby Jasnogórskie Narodu pozostają najbardziej konkretnym programem dla nas. One są ustawione w sekwencji, która pozornie jest odpowiedzią na aspekty wywołane przez problemy władzy, która wprowadziła rozwody, aborcję itd. To prawda, to był czynnik wpływu, ale jeśli patrzymy na strukturę to widzimy, że walczymy najpierw o łaskę Bożą, żeby nikt nie był jej pozbawiony, to jest coś co najbardziej integruje Kościół i kraj, żeby wszyscy żyli w łasce uświęcającej – powiedział o. Przepierski.

Środowe rozważania „Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze” zamknęło trwający od lutego cykl spotykań o życiu i wielkości Prymasa Tysiąclecia.

Od nowego roku na Jasnej Górze rozpoczną się nowe spotkania odkrywania duchowej drogi, zwłaszcza tej maryjnej, kard. Stefana Wyszyńskiego, której zwieńczeniem jest ogłoszenie go świętym przez Kościół.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wybuch gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku

2019-12-05 06:23

wpolityce.pl

Dotychczas odnaleziono ciała 8 osób. Przed godz. 2 w nocy ratownicy spod gruzów domu w Szczyrku wyciągnęli dwa ciała, kobiety i dziecka. O godz. 4.30 znaleziono kolejne dwa ciała. Nawet osiem osób, w tym dzieci, mogło przebywać w budynku, który zawalił się w Szczyrku w wyniku wybuchu gazu - poinformowała rzecznik bielskiej straży pożarnej Patrycja Pokrzywa.

TVP Info

"Proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły wskutek wybuchu gazu w Szczyrku, oraz w intencji ich rodzin i bliskich. Wyrazem solidarności niech będzie nasze duchowe wsparcie" - zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.Informacje o liczbie mieszkańców mamy od osoby, która mieszkała w zawalonym budynku. W chwili wybuchu była w pracy — powiedziała Pokrzywa.

Na miejscu pracuje prawie 100 strażaków; szukamy ośmiu osób, oczywiście żywych — mówił śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski

Rzecznik dodała, że budynek jest całkiem zawalony. Gdzieniegdzie są zarzewia ognia. Trwa dogaszanie i odgruzowywanie. Dojechała już grupa poszukiwawcza z Jastrzębia-Zdroju z psami ratowniczymi — poinformowała.

Do wybuchu doszło przed godziną 19. Na miejscu w akcji ratunkowej uczestniczy 12 zastępów strażaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: żłóbek jest orginalnym sposobem głoszenia Ewangelii

2019-12-05 15:30

Krzysztof Ołdakowski SJ /vaticannews / Watykan (KAI)

„Żłóbek jest prostym i cudownym znakiem naszej wiary, którego nie należy zagubić” – przypomniał Papież, zwracając się do delegacji z włoskich miejscowości, które podarowały na tegoroczne Boże Narodzenie choinkę i żłóbek na plac św. Piotra. Pochodzą one z okolic Trydentu, z regionu, który ucierpiał na skutek gwałtownych burz jesienią ubiegłego roku.

Grzegorz Gałązka

„Dzisiejsze spotkanie daje mi możliwość ponownego dodania otuchy mieszkańcom regionów, które ucierpiały z powodu naturalnych klęsk żywiołowych, jakie zniszczyły całe połacie lasów – zauważył Papież. - Chodzi o zdarzenia, które nas przerażają, a zarazem są sygnałami alarmowymi wysyłanymi przez naturę. Wzywają do natychmiastowego podjęcia skutecznych działań dla zachowania naszego wspólnego domu“.

Ojciec Święty podziękował też za inne drzewka, które zostały przywiezione i znajdą sie w różnych miejscach na terenie Watykanu. Zwrócił również uwagę, że w regionie posadzono 40 pierwszych świerków, aby odnowić tamtejszy drzewostan. Żłóbek wykonany w drewnie złożony jest z wielu elementów architektonicznych charakterystycznych dla tradycji trydenckiej.

„Jak wiecie, kilka dni temu byłem w Greccio, gdzie odwiedziłem miejsce, w którym św. Franciszek zaaranżował pierwszy żłóbek. Będąc na miejscu przekazałem List Apostolski, właśnie na temat żłóbka. Jest on prostym i cudownym znakiem naszej wiary, który nie tylko nie powinien zostać zagubiony, ale przekazywany przez rodziców dzieciom oraz przez dziadków wnukom – podkreślił Franciszek. - To oryginalny sposób przekazu Ewangelii w świecie, który czasami wydaje się być ogarnięty strachem przed przypominaniem, czym w istocie jest Boże Narodzenie i wymazuje znaki chrześcijańskie, zachowując jedynie te o banalnym i komercyjnym znaczeniu“.

Na zakończenie Ojciec Święty życzył zebranym przeżycia z pogodą ducha i w klimacie braterstwa Świąt Bożego Narodzenia oraz wezwał wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, aby pomagała odnaleźć oblicze Jezusa, szczególnie w osobach kruchych i słabych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem