Reklama

Świat

Francja: abp Georges Pontier nowym przewodniczącym episkopatu

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Sokoljan/pl.wikipedia.org

Zgromadzeni w Paryżu na swej sesji plenarnej biskupi Francji wybrali nowe kierownictwo episkopatu: przewodniczącego, abp Georgesa Pontier - arcybiskupa Marsylii, oraz dwóch wiceprzewodniczących - bp. Pascala Delannoy z Saint-Denis oraz abp. Pierre-Marie Carré z Montpellier. Obejmą oni swoje funkcje od 1 lipca. Abp Georges Pontier urodził się 1 maja 1943 r. w rodzinie weterynarza. Studiował w seminarium duchownym w Albi, na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i na uniwersytecie w Tuluzie. Zdobył licencjat kanoniczny z teologii i magisterium z literatury współczesnej. 3 lipca 1966 r. przyjął w Albi święcenia kapłańskie.

W latach 1969-82 był wykładowcą i dyrektorem niższego seminarium archidiecezji Albi w Saint-Sulpice-la-Pointe, następnie wikariuszem w katedrze św. Cecylii w Albi, której proboszczem został w 1985 r. W latach 1987-88 był wikariuszem biskupim.

2 lutego 1988 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Digne. Sakrę biskupią przyjął 20 marca tegoż roku z rąk abp. Roberta Coffy z Marsylii. W latach 1993-99 przewodniczył Komitetowi Biskupiemu Francja-Ameryka Łacińska. W 1996 r. został biskupem La Rochelle i Saintes. W latach 2001-2007 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Biskupów Francji. 12 maja 2007 roku Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Marsylii.

Reklama

Bp Pascal Delannoy urodził się 2 kwietnia 1957 r. na północy Francji. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1989 r. i należy do prezbiterium diecezji Lille. Ukończył między innymi studia ekonomiczne i wyższej rachunkowości. 30 czerwca 2004 roku bł. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Lille, a 10 marca 2009 r. Benedykt XVI mianował go biskupem Saint-Denis. W obrębie episkopatu Francji przewodniczy komisji finansowej oraz Radzie ds. gospodarczych, społecznych i prawnych.

Abp Pierre-Marie Carré urodził się 22 kwietnia 1947 roku w Serques w departamencie Pas-de-Calais. Świącenia kapłańskie przyjął 7 września 1974 r. i należy do prezbiterium diecezji Agen. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie uzyskał licencjat kanoniczny z teologii, a na Papieskim Instytucie Biblijnym licencjat biblijny. 13 lipca 2000 roku bł. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji Albi, Castres i Lavaur. 14 maja 2010 roku Benedykt XVI mianował go arcybiskupem-koadiutorem Montpellier, zaś rządy w diecezji przejął 3 czerwca 2011 roku. W obrębie episkopatu Francji stoi na czele komisji doktrynalnej. W 2012 roku był sekretarzem specjalnym XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów obradującego pod hasłem „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”.

2013-04-17 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: rozpoczęła się papieska audiencja dla prezydenta Francji

[ TEMATY ]

Francja

Franciszek

PAP

Ojciec Święty przyjmuje dziś na audiencji prywatnej prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, który o godzinie 11.00 przybył do Pałacu Apostolskiego.

Jest to druga audiencja w Watykanie dla Emmanuela Macrona, trzy lata po wizycie państwowej złożonej przez prezydenta w czerwcu 2018 roku. To pierwsze spotkanie osobiste, przed trzema laty trwało prawie godziną i dało początek „niezwykle ożywionej wymianie zdań, bardzo cenionej przez prezydenta” – jak przypomina obecnie Pałac Elizejski.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję