Reklama

Święci i błogosławieni

św Jan Henryk Newman: od Kościoła protestanckiego do katolickiego

Jan Henryk (John Henry) Newman, któego dziś papież Franciszek ogłosił świętym urodził się 21 lutego 1801 w Londynie. Studiował w Oksfordzie teologię anglikańską, a 13 czerwca 1824 został ordynowany na pastora w Kościele anglikańskim. Z katolicyzmem, na który w późniejszych latach przeszedł, zetknął się przy okazji podróży do Włoch.

Po powrocie do Anglii założył w 1833 Ruch Oksfordzki – anglikański ruch odnowy, którego głównym celem było odkrywanie na nowo dziedzictwa katolickiego w anglikańskiej liturgii, teologii i strukturze kościelnej.Po kilku latach studiów nad pismami Ojców Kościoła, rozmyślaniach i modlitwie Newman doszedł do przekonania, że to nie Kościół katolicki pobłądził w swym nauczaniu, ale przeciwnie – angielski Kościół narodowy daleko odszedł od pierwotnego depozytu wiary.

Reklama

Jesienią 1845 zdecydował się zmienić wyznanie i 9 października tegoż roku został oficjalnie przyjęty do Kościoła katolickiego. Po studiach w Rzymie przyjął katolickie święcenia kapłańskie w październiku 1846. W rok później założył w Birmingham oratorium filipinów. Z tym zgromadzeniem księży, założonym w XVI w. przez św. Filipa Nereusza, spotkał się w czasie swoich studiów w Rzymie i sam do niego wstąpił. W okresie ostrych konfliktów między Kościołem a ruchami mieszczańskimi w XIX w. ks. Newman został pomówiony o nadmierny liberalizm i musiał się usunąć z życia kościelnego. W tym czasie pisał dzieła, które z czasem weszły do klasyki teologii duchowości.Leon XIII w pełni rehabilitował dawnego konwertytę i 12 maja 1879 r. obdarzył go godnością kardynalską.

John Henry Newman zmarł 11 sierpnia 1890 r. w Birmingham.W teologii katolickiej przyczynił się do ugruntowania koncepcji rozwoju dogmatów. Jego myśl, ukształtowana głównie przez Ojców Kościoła, wywarła duży wpływ na teologię katolicką. Napisał wiele dzieł teologicznych, m.in.: "O rozwoju doktryny chrześcijańskiej" (1845, wyd. pol. 1957), "Apologia pro vita sua" (1864; 1948), powieść "Kaliksta" (1859; 1871). Dla wielu teologów nazwisko kard. Newmana kojarzy się często z jego słynnym stwierdzeniem z listu do księcia Norfolk: "Jeśli – co wydaje mi się całkiem nieprawdopodobne – musiałbym wznieść toast za religię, wypiłbym zdrowie papieża. Ale wcześniej wypiłbym za sumienie, a potem dopiero za papieża".

Proces beatyfikacyjny kard. Newmana rozpoczęto w archidiecezji Birmingham w 1986. W lutym 1989 wydano dekret o ważności procesu beatyfikacyjnego, a w niespełna dwa lata później – 22 stycznia 1991 – św. Jan Paweł II podpisał dekret o heroiczności cnót. 3 lipca 2009 Benedykt XVI upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu uznającego cud uzdrowienia za wstawiennictwem kardynała, po czym 19 września 2010 w Cofton Park w Birmingham osobiście ogłosił go błogosławionym.

2019-10-13 11:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin świętował i modlił się do nowych świętych

[ TEMATY ]

kanonizacja

Grzegorz Gałązka

Rada Kardynałów zapoznała się z przygotowaniami do Synodu Biskupów poświęconego kwestiom rodziny, w piątek papież Franciszek spotka się z członkami Rady ds. Ekonomicznych zaś w sobotę z członkami Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W nocie zaznaczono, że obecna czwarta sesja Rady Kardynałów ( K-8) zakończy się dzisiaj po południu. W trakcie jej obrad dokonano pierwszego przeglądu papieskich rad. Dzisiaj do południa gremium to spotkało się z sekretarzem generalnym Synodu Biskupów, kard. Lorenzo Baldisserim, który przedstawił stan przygotowań do planowanego na październik III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego kwestiom rodziny. Mówiono także o pracy, jaką członkowie Rady podejmą w okresie poprzedzającym ich piąte spotkanie, w dniach od 1-4 lipca b.r.
Nota Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podaje, że w piątek, 2 maja odbędzie się spotkanie Rady ds. Ekonomicznych. Słowo wprowadzające do obrad wygłosi Ojciec Święty. Zasadniczym tematem prac tego gremium będzie kwestia statutów Rady i przygotowanie programu pracy.
Koordynatorem tego gremium jest kard. Reinhard Marx z Monachium. Ponadto jej członkami są kardynałowie: Juan Luis Card. Cipriani Thorne, arcybiskup Limy (Peru); Daniel N. DiNardo, arcybiskup Galveston-Houston (USA); Wilfrid Fox Napier, arcybiskup Durbanu (RPA); Jean-Pierre Ricard, arcybiskup Bordeaux (Francja); Norberto Rivera Carrera, arcybiskup Miasta Meksyk (Meksyk); John Tong Hon, biskup Hong Kongu (Chiny); Agostino Vallini, wikariusz Ojca Świętego dla Rzymu. Wszyscy oni byli członkami rady 15 kardynałów - Komisji ds. Studium Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej.
Zastępcą koordynatora jest Maltańczyk prof. Joseph F.X. Zahra, dotychczasowy przewodniczący utworzonej 19 lipca ub. roku Komisji ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej. Ponadto wśród świeckich członków Rady ds. Ekonomicznych są: Jean-Baptiste de Franssu (Francja); John Kyle (Kanada); Enrique Llano Cueto (Hiszpania); Jochen Messemer (Niemcy); Francesco Vermiglio (Włochy); George Yeo (Singapur). Wszyscy oni mają wielkie doświadczenie w dziedzinie ekonomii, księgowości i zarządzaniu finansami.
Ojciec Święty spotka się także z członkami pierwszego posiedzenie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Jej prace rozpoczną się już jutro, 1 maja w Domu Świętej Marty i trwać będą do soboty 3 maja. Mowa będzie o celach i naturze Komisji oraz włączeniu do niej nowych członków, reprezentujących różne kraje świata. W skład utworzonej 22 marca b.r. Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich wchodzą była premier RP i ambasador przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka, dr. Catherine Bonnet (Francja), pani Marie Collins (Irlandia) - ofiara pedofilii; prof. Sheila Hollins (Wielka Brytania), kard. Seán Patrick O'Malley, OFM Cap. (USA), prof. Claudio Papale (Włochy), ks. Humberto Miguel Yánez, SJ (Argentyna), ks. Hans Zollner, SJ (Niemcy).

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Wspólnota jest zamysłem Jezusa na istnienie kościoła

2021-09-25 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Modlitwa o wylanie darów Ducha Świętego była ostatnim akcentem czterodniowych rekolekcji ewangelizacyjnych „Wstań! Idź!” jakie prowadziła wspólnota Ruchu Światło – Życie w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję