Reklama

Prymas Polski przewodniczył pierwszym nieszporom adwentowym

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył w sobotę w katedrze gnieźnieńskiej pierwszym nieszporom adwentowym. Nabożeństwo zainaugurowało duchowe przygotowanie archidiecezji gnieźnieńskiej do przyszłorocznej peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

[ TEMATY ]

adwent

Graziako/Niedziela

„Wieńce i świece adwentowe są wymownym znakiem adwentowego oczekiwania. Światło wskazuje drogę, rozprasza ciemności, usuwa lęki i daje poczucie bezpieczeństwa. Światło jest dla nas również symbolem Chrystusa – Światłości świata” – mówił na początku nieszporów Prymas Polski, zapalając pierwszą ze świec adwentowego wieńca umieszczonego przy ołtarzu.

Podczas nabożeństwa zapalono także świecę, która płonąć będzie w katedrze gnieźnieńskiej, w kaplicy dedykowanej Matce Bożej Częstochowskiej, w czasie oczekiwania i peregrynacji Jej Jasnogórskiego Wizerunku po archidiecezji gnieźnieńskiej.

Podobne świece otrzymali z rąk Prymasa Polski wierni z poszczególnych dekanatów. Za ich pośrednictwem trafią one do wszystkich parafii i płonąć będą w każdym kościele i w każdej kaplicy.

„Zapalenie świecy przed obrazem Matki Bożej ma oznaczać szczególnie intensywną modlitwę” – wskazał podczas nieszporów biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.

„Prosimy więc – mówił dalej w kazaniu – aby czas oczekiwania, a zwłaszcza nawiedzenia był czasem odnowy wiary, ustawienia na nowo hierarchii spraw w naszym życiu, bo niestety u wielu wierzących, często na skutek zaniedbania, przez uleganie duchowi tego świata, ta hierarchia ważności spraw została zachwiana żeby nie powiedzieć całkowicie odwrócona” – stwierdził.

Biskup nawiązał też do pieśni „Bogarodzica”, którą wybrano jako motto i „przewodniczkę” zarówno peregrynacji, jak i rozpoczętego właśnie diecezjalnego i parafialnego przygotowania do nawiedzenia.

„Gdy zgłębiamy tekst Bogarodzicy odkrywamy, że na jej treść składają się modlitewne prośby i błaganie wspólnoty o szczęśliwe życie teraz i rajskie obcowanie z Bogiem po śmierci. Prosimy więc, aby przyjście Maryi było wezwaniem do odkrycia Kościoła jako wspólnoty wierzących, domu, do którego zaproszeni są i oczekiwani wszyscy, którzy pielgrzymują razem do Boga. Niech ten czas będzie okazją dla jednych do pogłębienia tej więzi, dla innych do jej odnowienia, bo w wielu przypadkach jest ona boleśnie zerwana” – mówił bp Krzysztof Wętkowski.

Reklama

W nieszporach uczestniczyły delegacje wiernych ze wszystkich dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej wraz z księżmi dziekanami. Obecna była także wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego, domu księży seniorów, osoby życia konsekrowanego, liczni kapłani oraz mieszkańcy Gniezna. Nabożeństwo zakończyło odśpiewanie „Bogarodzicy”.

Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej przybędzie do archidiecezji gnieźnieńskiej 3 października 2020 roku i peregrynować będzie po parafiach do 28 sierpnia 2021 roku. Wspólnoty będą się przygotowywać na przybycie Obrazu w czasie nowenny, która rozpocznie się w styczniu, a później bezpośrednio poprzez rekolekcje i misje święte.

W czasie wspomnianej nowenny w sposób szczególny celebrowane będą nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Natomiast w następujące po nich niedziele, przed Eucharystią bądź w czasie homilii, czytane będą specjalne katechezy z rozważaniami opartymi na tekście „Bogarodzicy”.

O dobre duchowe przygotowanie do nawiedzenia zaapelował też w liście na Adwent Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zapowiadając przybycie Matki Bożej wspomniał kard. Stefana Wyszyńskiego, który peregrynację Jej Jasnogórskiego Wizerunku przed 40 laty zainicjował, i który 7 czerwca 2020 roku zostanie oficjalnie wyniesiony na ołtarze.

„Działać w miłości i w bliskości towarzyszyć, z prostym i otwartym sercem. Taki jest styl Boży ucieleśniony przez Maryję. Taki jest styl Tej, która ma do nas przyjść w Jasnogórskim Wizerunku, symbolicznie przynoszona jak przed 40 laty przez Prymasa Tysiąclecia, w darze jego beatyfikacji” – napisał abp Polak.

2019-11-30 18:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I niedziela Adwentu

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner

W pierwszą niedzielę Adwentu – w tym roku przypada ona 29 listopada – coraz częściej, również w naszych domach i kościołach, pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję