Reklama

Te Deum Kościoła warszawsko-praskiego AD 2001

Niedziela warszawska 52/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja warszawsko-praska, która już wkrótce - 25 marca 2002 r. - obchodzić będzie swoje dziesięciolecie, posiada już wszystkie instytucje niezbędne do właściwego funkcjonowania Kościoła lokalnego. Jedną z ostatnich było wyremontowanie i zaadaptowanie dla potrzeb Kurii Biskupiej budynku przy ul. Floriańskiej. Na początku marca poświęcił go Prymas Polski. W mogącej pomieścić 250 osób kaplicy kurialnej, która po wojnie przez lata służyła za świątynię parafialną, obecny biskup ordynariusz Kazimierz Romaniuk jako kleryk służył do Mszy św.

Mamy za co dziękować

5 stycznia w diecezji warszawsko-praskiej zamknięto Wielki Jubileusz. Tego dnia w Warszawie odbyła się procesja z kościoła Matki Bożej Loretańskiej do katedry św. Floriana. - Mamy za co dziękować. Odwiedzaliśmy nasze odpustowe kościoły, zwane stacyjnymi po to, aby oczyścić się z grzechów i uzyskać odpust. Przybyło rozdanych Komunii św., księża długie godziny spędzali w konfesjonałach. Zgodnie z zaleceniem Ojca Świętego odbywaliśmy jubileuszowe pielgrzymki do Rzymu, Ziemi Świętej oraz miejscowych sanktuariów. Staraliśmy się, na miarę możliwości, o dobre czyny - podsumował Jubileusz bp Romaniuk.

Stało się już tradycją, że w uroczystość Matki Bożej z Lourdes, kiedy przypada też Światowy Dzień Chorego, cierpiący z całej stolicy pielgrzymują do Praskiego Lourdes przy ul. Wileńskiej. W tym dniu Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej pamiętała też o chorych dzieciach szpitala Centrum Zdrowia Dziecka i przy ul. Niekłańskiej obdarowując je upominkami.

Od dziewięciu lat, 25 marca, w rocznicę powstania diecezji, odbywają się uroczystości dziękczynne. W tym roku miały one miejsce w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie oraz w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku.

Dobrą okazją do spotkania Pasterza diecezji z młodzieżą była Niedziela Palmowa, w którą - zgodnie z wolą Ojca Świętego - odbywają się takie spotkania w prawie wszystkich katedrach.

W Wielkim Poście odbyły się już tradycyjne uliczne Drogi Krzyżowe, m.in. na Brzeskiej, Gocławiu, Witolinie i w Rembertowie.

9 czerwca na trwałe zapisze się w historii diecezji warszawsko-praskiej. Tego dnia 14 diakonów, pierwszych absolwentów seminarium w Tarchominie przyjęło święcenia kapłańskie w katedrze św. Floriana.

Kościół warszawsko-praski pamięta o pielgrzymce Ojca Świętego, z czerwca 1999 r.; o nawiedzeniu cmentarza poległych w Bitwie Warszawskiej oraz katedry św. Floriana. 13 czerwca w Radzyminie odprawiona została dziękczynna Msza św.

14 czerwca ulicami Pragi przeszła procesja Bożego Ciała. Wystrój ołtarzy nawiązywał do postaci Prymasa Tysiąclecia. Trzy dni potem, we wspomnienie św. brata Alberta, Biskupi warszawsko-prascy odwiedzili ośrodki dla bezdomnych.

Niezwykle udane były tegoroczne dożynki diecezjalne. Odbyły się one 26 sierpnia w Dobrem. - Stwórcza działalność Boga bardzo ściśle powiązana jest z pracą na roli. Jesteście więc Bogu szczególnie bliscy. On Waszej ciężkiej pracy patronuje - mówił w homilii do rolników bp Romaniuk.

Tradycyjnie też Kościół warszawsko-praski włączył się w obchody rocznicy Cudu nad Wisłą. Uroczyste Msze św. miały miejsce w Radzyminie, Ossowie, Rembertowie.

Po raz dziesiąty już Ossów był 22 września miejscem zlotu młodzieży.

- Gromadzimy się po to, aby przypomnieć nasze powinności wobec Ojczyzny, żeby uczyć się tu miłości do Ojczyzny, nakazanej nam także przez Dekalog. Przychodzimy, aby za przykładem wielkich postaci, które kojarzą się nam z Ossowem, dążyć do przyszłego zjednoczenia z Bogiem - mówił bp Romaniuk.

W tydzień później, po stu latach, Pasterz diecezji ponownie konsekrował zniszczoną podczas wojny katedrę św. Floriana w Warszawie.

1 października w Seminarium Duchownym w Tarchominie rozpoczęło formację filozoficzno-teologiczną 116 alumnów. Uczelnia jest od 28 lutego afiliowana do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Ważnym wydarzeniem lokalnym były zorganizowane w dniach od 11 do 13 października Dni Fatimskie w Tłuszczu. Na ich zakończenie parafia, miasto i gmina Tłuszcz zawierzyły się Matce Bożej Fatimskiej, Patronce miejscowego kościoła. W grudniu w miejscowej parafii 34 pary małżeńskie obchodziły wspólnie swój złoty jubileusz.

Listopad to miesiąc, w którym wspominamy odzyskanie przez Polskę niepodległości. W tym roku uroczystości odbyły się w Radzyminie, Płudach, Rembertowie i w innych miejscach. W katedrze św. Floriana miał miejsce kolejny Koncert Praski. 25 listopada nie zapomniano o bohaterach bitwy pod Olszynką Grochowską. Tego samego dnia, w uroczystość Chrystusa Króla, Biskup Ordynariusz ukoronował obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem czczony w kościele Chrystusa Króla na warszawskim Targówku.

Wydarzeniem wykraczającym poza ramy diecezji była obchodzona 5 grudnia uroczystość 50-lecia kapłaństwa bp. Kazimierza Romaniuka, na której gościli m.in. Prymas Polski i Nuncjusz Apostolski. Kościół warszawsko-praski dziękował Bogu za posługę swego pierwszego ordynariusza.

12 grudnia na terenie więzienia w Białołęce, które od początku stanu wojennego było miejscem internowania działaczy "Solidarności" zorganizowano uroczyste obchody 20. rocznicy stanu wojennego

Reklama

Zachęta do czytania Biblii

- Bardzo zachęcam wiernych do regularnego praktykowania sobotniej, rodzinnej lektury Pisma Świętego. To wspólne, sobotniowieczorne odczytywanie świętych tekstów stanowi doskonałe wprowadzenie do właściwego przeżycia niedzielnej Eucharystii - mówił w kościele św. Barnaby bp Romaniuk. 16 września podczas Mszy św. dokonał on uroczystego obrzędu promocji - wprowadzenia Księgi Pisma Świętego do wspólnoty parafialnej.

Dziesięć dni później w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarchominie odbyła się prezentacja pierwszego polskiego ekumenicznego przekładu Nowego Testamentu i Psalmów. Z kolei 24 października zaprezentowano w Kurii Warszawsko-Praskiej powstałe we współpracy bp. Romaniuka z Wydawnictwem Archidiecezji Lubelskiej trzytomowe Pismo Święte wydane dużą czcionką z myślą o ludziach mających problemy ze wzrokiem, Drogę Krzyżową z Prymasem Tysiąclecia, Księgę Psalmów oraz zbiór komentarzy do czytań niedzielnych Świętujmy Dzień Pański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Aby byli jedno

Diecezja warszawsko-praska aktywnie włączyła się w Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który przebiegał pod hasłem Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem (J 14, 6). 14 stycznia w katedrze św. Floriana podczas Mszy św. kazanie wygłosił Zachariasz Łyko, duchowny Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Bp Romaniuk przewodniczył w kościele św. Anny Mszy św., która była centralnym nabożeństwem ekumenicznym. Ważnym wydarzeniem była 13 maja Ekumeniczna Niedziela Biblijna w katedrze warszawsko-praskiej.

Reklama

Szkoły katolickie

Biskup Romaniuk zapraszany był przez szkoły mające siedzibę na terenie diecezji. Poświęcił Gimnazjum nr 1 w Józefowie, filię Szkoły Podstawowej nr 1 im. Franciszka Kleberga i Publiczne Gimnazjum nr 2 w Ząbkach, salę gimnastyczną w szkole im. C. K. Norwida w Dąbrówce, sztandar Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. księcia Augusta Czartoryskiego w Mińsku Maz. Wziął udział w obchodach 10-lecia istnienia Katolickiego Liceum Humanistycznego im. Św. Jadwigi w Otwocku, a także odwiedził Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Białołęce.

W służbie najbardziej potrzebującym

Od początku powstania diecezji warszawsko-praskiej dużą aktywność wykazuje Caritas. Ta tak ważna w dzisiejszych czasach diecezjalna instytucja prowadzi hospicja, domy dziennego pobytu, noclegownie, jadłodajnie, warsztaty terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych upośledzonych umysłowo, świetlice terapeutyczne, stacje opieki medycznej i domy samotnej matki. - Są to bardzo ważne dzieła, bo uchodzimy jako diecezja, w opinii wielu biskupów i wiernych, za zagłębie biedy warszawsko-praskiej.

Tej biedy jest wszędzie sporo, ale u nas jest szczególnie widoczna - mówił 17 lutego na spotkaniu z pracownikami Caritas bp Romaniuk.

W Wielkim Poście po raz pierwszy na stoły wiernych diecezji warszawsko-praskiej trafiły chleby miłości. Akcja rozpoczęła się w Niedzielę Palmową. Ofiary złożone za małe chlebki w 50% pozostały w parafiach z przeznaczeniem na działalność charytatywną, pozostałe 50% zostało przekazane na potrzeby Domu Otwartych Serc w Otwocku, który jest wotum Kościoła warszawsko-praskiego za 10 lat opieki nad wszystkimi dziełami Caritas.

Na wiosnę diecezjalna Caritas uruchomiła przy ul. Kawęczyńskiej punkt informacyjno-konsultacyjny dla osób zarażonych HIV, uzależnionych od narkotyków i osób z grup ryzyka. Z kolei w tegorocznych wakacyjnych wyjazdach zorganizowanych przez Caritas uczestniczyło ponad 4 tys. dzieci.

Działalność charytatywna w diecezji prowadzona jest nie tylko przez Caritas. Szczególnie jest ona obecna w dziełach podejmowanych przez zakony. Na przykład 16 listopada bp Romaniuk poświęcił kamień węgielny pod budowę świetlicy dla dzieci z rodzin biednych i patologicznych w Marysinie Wawerskim, która prowadzona będzie przez Siostry Felicjanki.

Reklama

Rok kard. Wyszyńskiego

Trwałą pamiątką Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie pomnik Prymasa Tysiąclecia przed kościołem Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. - Macie być tak jak on wrażliwi na potrzeby i prawa drugiego człowieka i macie być tak jak on wierni i rozkochani w Kościele. Nade wszystko jednak macie być tak jak on maryjni - mówił 27 października w czasie poświęcenia monumentu bp Romaniuk.

Było też wiele inicjatyw lokalnych. Np. we wrześniu Akcja Katolicka zorganizowała w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie, obchody Roku Kardynała Wyszyńskiego. Była Eucharystia celebrowana przez Pasterza diecezji, świadectwa o Prymasie i pokaz filmu Prymas.

Nowe kościoły, jubileusz parafii

W 2001 r. w diecezji trwały budowy nowych kościołów. Bp Romaniuk 25 kwietnia wmurował kamień węgielny pod budowę świątyni św. Benedykta w Wawrze (Sadul), 27 maja poświęcił plac pod budowę nowego kościoła w Starej Miłosnej, 30 września - plac pod budowę kościoła Matki Bożej w Słupnie k. Strugi, 7 października - kamień węgielny pod budowę nowego kościoła w Tarchominie, 21 października wmurował kamień węgielny w mury wznoszonej świątyni w Zakręcie. 18 października w parafii św. Łukasza w Tarchominie odprawił w kaplicy pierwszą Mszę św. i dokonał jej poświęcenia. Dziesięć dni potem poświęcił kościoł św. Jerzego w Zielonce.

3 czerwca nowy kościół w Józefowie k. Legionowa pobłogosławił bp Stanisław Kędziora.

Pierwszą rocznicę konsekracji kościoła obchodziły parafie Miłosierdzia Bożego w Ząbkach i Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jubileusze 50-lecia obchodziły parafie w Strachówce (27 maja) i Matki Bożej z Lourdes w Warszawie (11 lutego). 8 lipca parafia Świętej Trójcy w Kołbieli obchodziła jubileusz stulecia zakończenia budowy miejscowego kościoła.

Reklama

Święci na nowe tysiąclecie

Diecezja warszawsko-praska od początku czci św. Floriana, patrona katedry i strażaków, którzy 4 maja przybywają na modlitwę do katedry. W maju włącza się w obchody ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona metropolii warszawskiej. - Przybywa do nas Święty Męczennik po raz pierwszy w nowym tysiącleciu, by nam przypomnieć, że o przynależeniu do Chrystusa trzeba świadczyć nie tylko słowem, lecz także całym życiem, a nawet śmiercią - mówił 18 maja na Pradze bp Romaniuk.

Również w maju bp Romaniuk poświęcił ołtarz Męczenników Podlaskich w kościele w Zielonce. Zarówno Ordynariusz jak i miejscowy proboszcz ks. prał. Mieczysław Stefaniuk są związani z Podlasiem miejscami swego urodzenia, jak i młodości (bp Romaniuk urodził się w Hołowienkach - parafia Zambrów, a ks. prał. Stefaniuk w Drelowie) .

We wrześniu diecezja uczciła 70. rocznicę śmierci sługi Bożego ks. Ignacego Kłopotowskiego. Uroczystości odbyły się w Loretto k. Wyszkowa, gdzie znajduje się jego grobowiec.

Koncerty, festiwale...

W styczniu odbył się Pierwszy Przegląd Kolęd i Pastorałek w diecezji warszawsko-praskiej w Wołominie. W kwietniu w katedrze warszawsko-praskiej zorganizowano I Ogólnopolski Konkurs Chórów Kościelnych "Caecilianum" 2001. W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie odbył się III Cykl Majowych Koncertów Organowych. W czerwcu katedra praska była miejscem Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej "Sacrosong" 2001. W listopadzie odbył się jubileuszowy, X Przegląd Piosenki Religijnej w parafii św. Jana Kantego w Legionowie. Z kolei w Świdrze zorganizowano latem powiatowe Dni Książki Katolickiej.

Ostatnim akordem kończącego się roku będzie świętowanie rocznicy poświęcenia kościoła Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie i podniesienie wspomnianej świątyni do rangi sanktuarium. Będzie to trzecie sanktuarium w dekanacie grochowskim.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję