Reklama

Kościół

Austria - Kościół katolicki w czasach epidemii

Gwałtowne rozprzestrzenianie się koronawirusa zmusza do ograniczenia życia religijnego w wielu krajach naszego kontynentu. Zaostrzenia zostają wprowadzane stopniowo i zmieniają się już nie tylko z dnia na dzień, ale z godziny na godzinę.

[ TEMATY ]

Kościół

Austria

kard. Schönborn

koronawirus

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Na początku zeszłego tygodnia, 10 marca, Kościół katolicki w Austrii, odpowiadając na wprowadzone przez rząd federalny zarządzenie, ograniczył maksymalną liczbę uczestników zgromadzeń w zamkniętych pomieszczeniach do 100 osób. - Kościół przejmie wytyczne rządu dotyczące wszystkich wydarzeń i form kultu - powiedział wtedy kard. Christoph Schönborn Katolickiej Agencji Prasowej Kathpress. Dwa dni później, 12 marca, wydany został następny dekret, który mówił już o całkowitym zawieszeniu nabożeństw publicznych oraz wszelkich zgromadzeń i ceremonii religijnych w następnych tygodniach. Ten zakaz ma wejść w życie w poniedziałek 16 marca. Episkopat austriacki zapowiedział jednak, że świątynie nie będą zamykane i będzie istniała możliwość spowiedzi i udzielenia indywidualnie Komuni św., natomiast jedynym dopuszczalnym obrządkiem religijnym będzie ceremonia pogrzebowa, która będzie mogła odbyć się tylko w najbliższym kręgu rodzinnym przy grobie. Pozostałe ceremonie jak śluby czy chrzty muszą być odwołane i przeniesione na inny termin.

Zaplanowane na poniedziałek posiedzenie Konferencji Biskupów Austrii, na którym miał zostać wybrany nowy przewodniczący, zostało odwołane w niedzielę. W tej sytuacji kard. Christoph Schönborn nadal pozostaje przewodniczącym Konferencji aż do odwołania, o czym poinformował Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Austrii.

Podziel się cytatem

Reklama

Biskupi wzywają do wzmożonej modlitwy w czasach kryzysu. W związku z ograniczeniami życia religijnego w Austrii biskupi austriaccy apelują o pozytywne wykorzystanie czasu „spowolnienia”, „skupienia się na tym, co najważniejsze” i na łączeniu się w modlitwie z osobami poszkodowanymi. Rezygnacja z dotychczasowych form życia religijnego jest dla wielu wiernych ogromnym ciosem, ale modlitwa w innym wymiarze może „być dla nas błogosławieństwem” i „w okresie ograniczeń – koniecznością”, zaznaczył arcybiskup Salzburga Franz Lackner, apelując równocześnie o modlitwę za wszystkich chorych i cierpiących z powodu epidemii koronawirusa, za cały personel medyczny oraz polityków, którzy obecnie walczą z tą chorobą. Biskup Innsbrucka Hermann Glettler wezwał wszystkich wiernych do wzmożonej modlitwy w tych trudnych tygodniach, zachęcając do wspólnej modlitwy rodzinnej, która może pomóc w czasach niepewności. W okresie, w którym coraz bardziej odczuwa się „wrażliwość i kruchość” życia, wyciszenie w tych dniach pomaga nam skupić się na tym, co najważniejsze. Biskup Innsbrucka opowiedział się jak najbardziej za tym, aby w nadchodzących tygodniach kościoły pozostały otwarte na indywidualną modlitwę, jako „miejsca nadziei”.

Kościoły są „fundamentalnym wsparciem duchowym dla ludzi nie tylko w czasach obecnego kryzysu.” – dodał.

Podziel się cytatem

Reklama

Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn zwrócił się do wiernych w poruszającym i bardzo osobistym przesłaniu, które archidiecezja rozpowszechniła za pośrednictwem kanału internetowego Youtube w sobotnie popołudnie.

Świat przeżywa obecnie sytuację, która „nigdy jeszcze nie zaistniała w takiej formie w ciągu naszego życia”, mówił arcybiskup Wiednia. Dobrą wiadomością jest to, że pandemię można pokonać – „ale może się to udać tylko wtedy, gdy wszyscy się do tego przyczynimy”. Działania rządu przeciwko rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa są drastyczne i bolesne dla nas wszystkich, ale „konieczne” i „odpowiedzialne”. Kardynał Schönborn zaznaczył, iż sam jest osobą starszą i należy do grupy wysokiego ryzyka – ale to go nie przeraża: „Nie boję się śmierci, nie mogę się doczekać życia wiecznego, ale jestem wdzięczny za dwukrotne uzdrowienie w ciągu ostatniego roku”. Zaapelował do ograniczenia bezpośrednich kontaktów i postawił pytanie: „Czy jest to niechrześcijańskie? Czy to nie jest przeciw miłości bliźniego? Nie: To jest właśnie znak miłości bliźniego, jeśli nie narażamy się na niebezpieczeństwo! Wszyscy ponosimy odpowiedzialność społeczną – tu chodzi o ograniczenie szybko rosnącej liczby nowych infekcji.”

Reklama

W swoim przesłaniu kardynał Schönborn bronił po raz kolejny podjętych przez Kościół decyzji dotyczących ograniczenia życia religijnego, które mają na celu „spowolnienie pandemii” z nadzieją, że „ją wkrótce powstrzymamy”.

Podziel się cytatem

Kościoły pozostaną nadal otwarte, dlatego prosił do nawiedzania świątyń i do modlitwy. Jednocześnie pragnął zachęcić wiernych do „powrotu praktykowania modlitwy w domach” – i biorąc pod uwagę przyjmowanie Komunii św., arcybiskup zalecił „ożywienie dawnego zwyczaju Komunii Duchowej” poprzez czytanie Biblii czy modlitwę w wielu aktualnych intencjach.

Kardynał Schönborn zaznaczył, że będzie to niezmiernie trudny okres, w którym okazywanie sobie tak niewielkich gestów jak „uśmiech czy dobre słowo” będą miały dla nas bardzo duże znaczenie i pozytywny wpływ, gdyż wszyscy głęboko wierzymy, „że po tym szczególnym okresie Wielkiego Postu z pewnością nadejdzie nowa Wielkanoc” i na zakończenie dodał: „Odwagi. Bóg kieruje wszystkim”, cytując słowa patrona Wiednia św. Klemensa Marii Hofbauera (1751–1820), którego w niedzielę, 15 marca, obchodzona jest 200. rocznica śmierci.

Reklama


Życie duszpasterskie w Kościele wirtualnym

W tym burzliwym czasie Kościół zmuszony jest przenieść dotychczasowe publiczne życie religijne ze świata realnego do wirtualnego. Zarówno archidiecezja wiedeńska jak i pozostałe diecezje w Austrii przypominają, że obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i zachęcają do korzystania ze środków masowego przekazu i nowych mediów, które transmitują codziennie na żywo nabożeństwa, dając możliwość duchowego przeżywania tajemnicy wiary. Jednocześnie duchowni proszą wiernych o zachowania należnego uczestnictwa w religijnych przekazach medialnych, duchowe włączanie się w celebrację nabożeństw i przeżywania ich na żywo w skupieniu i powadze. Polacy żyjący w Austrii mają możliwość uczestniczenia w codziennych Mszach św. i modlitwach w języku polskim poprzez transmisję Radia Droga (Zobacz), które zainicjowało specjalną modlitwę w intencji uwolnienia od epidemii.

Na wszystkich szczeblach diecezjalnych tworzone są nowe portale pozwalające na kontynuację życia religijnego w innym wymiarze. Archidiecezja wiedeńska opublikowała na stronie internetowej wskazówki do nowego „nabożeństwa w sieci” (Netzwerk Gottesdienst) dla duszpasterzy opiekujących się osobami starszymi i informuje na bieżąco o nowo powstałych stronach. Państwowa telewizja ORF planuje nowy dodatkowy program religijny, aby wyjść na przeciw potrzebom osób wierzących. Format ten został opracowany wraz z różnymi wspólnotami religijnymi i grupami wyznaniowymi w Austrii.

Reklama

Dział medialny Konferencji Episkopatu Austrii proponuje aplikację „Glaube.Leben”, która oprócz „wirtualnej sieci modlitewnej” zawiera m. in. niezbędnik katolika z liturgią i patronem dnia oraz przeglądarką i wyszukiwaniem ponad 100 000 nabożeństw w całej Austrii. W związku z obecną sytuacją funkcja ta została czasowo wyłączona, natomiast zamiast niej aplikacja ma do zaproponowania wiele programów religijnych transmitowanych przez telewizję, radio czy online. Aplikacja została opracowana ponad dwa lata temu jako projekt diecezji austriackich i działem medialnym Konferencji Episkopatu Austrii i jest dostępna bezpłatnie.

Kardynał Christoph Schönborn chętnie korzysta z nowych mediów zapewniając o swojej bliskości i łącząc się z wiernymi w tych coraz bardziej wstrząsających chwilach postępującej epidemii koronawirusa.

Podziel się cytatem

Reklama

W przesłaniu opublikowanym przez archidiecezję wiedeńską w niedzielne popołudnie, 15 marca, kard. Schönborn zwrócił się tym razem do kapłanów diecezji wiedeńskiej. Arcybiskup zaznaczył, iż obecny kryzys wymaga od Kościoła, a zwłaszcza od kapłanów, dużej kreatywności w podtrzymaniu pracy duszpasterskiej, prosząc ich, aby byli czujni i wykazali się inicjatywą w okazywaniu miłości bliźniego oraz „zrobili wszystko, co możliwe, aby wspierać wiernych, zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności.” Od kapłanów wymaga się nie tylko codziennej modlitwy i odprawiania Eucharystii, ale także nowych inicjatyw w działaniu duszpasterskim, ponieważ kościoły są nadal otwarte dla wiernych. Adoracja Eucharystyczna byłaby ważną propozycją. „Mamy tyle opcji i możliwości, aby wykazać się inwencją w tym czasie – należy je wykorzystać”, stwierdził kardynał, przypominając ponownie zawołanie św. Klemensa: „Odwaga! Bóg kieruje wszystkim”.

Chciałabym rozwinąć już dwókrotnie cytowane tu ważne słowa patrona Wiednia i Apostoła Warszawy, św. Klemensa Marii Hofbauera, które skierował do swoich współbraci ponad dwieście lat temu, a które w obliczu tych trudnych czasów zupełnie nie straciły na aktualności. Niech one będą dla każdego z nas i całego świata otuchą i nadzieją na lepsze!

Podziel się cytatem

„Odwagi! Bóg jest Panem. On kieruje wszystkim dla swojej chwały i naszego dobra i nikt Mu sprzeciwić się nie może. Wszelkie ludzkie plany, nawet jeśli zaprojektowane są w najdrobniejszych szczegółach, służą wyłącznie wypełnieniu Jego woli. (…) Widzę, że wszystko, co uważamy za przeciwność, prowadzi nas tam, gdzie Bóg chce, żebyśmy byli. Pozwólmy więc Bogu działać i kierować, a wszystko na dobre się obróci. (…) Drodzy bracia, wystrzegajmy się grzechu i dążmy do doskonałości; to jedyna rzecz, o której winniśmy myśleć, bądźmy mężnego serca i zachęcajmy się wzajemnie do czynienia dobra. Traktujmy się nawzajem z miłością. Z serca pozdrawiam Was Wszystkich w Jezusie.”

2020-03-16 11:49

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Schönborn: synodalność bardzo leży na sercu papieżowi

Kard. Christoph Schönborn wyraził wielką radość z wytycznych papieża Franciszka zapowiadających XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. „Synodalność jest bardzo bliska sercu papieża, Franciszek podniósł rangę Synodu Biskupów i uczynił go w ten sposób ważnym narzędziem swojego pontyfikatu”, powiedział metropolita Wiednia w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress.

"Opublikowany dokument wyraźnie pokazuje, na czym zależy papieżowi", stwierdził kard. Schönborn, który jest członkiem watykańskiej Rady Synodalnej i tym samym zaangażowany w przygotowanie tego projektu dla Kościoła powszechnego. „Franciszek chce poważnie potraktować synod w jego dosłownym znaczeniu: że jest to wspólna droga, stąd też dla papieża ważne jest jak najbardziej intensywne zaangażowanie Kościołów lokalnych w przygotowania i dalsze działania”, tłumaczył.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję