Reklama

U świętej Barbary w Krakowie

Niedziela małopolska 48/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Barbara znana jest przede wszystkim jako patronka górników. Mało kto wie, że jest także duchową opiekunką artylerzystów, strażaków, marynarzy, a także murarzy, architektów, ludwisarzy, kowali i więźniów. Przede wszystkim czczona jest jako patronka dobrej śmierci, chroniąca od śmierci nagłej, bez przyjęcia sakramentów.
Kult św. Barbary szerzył się już w VII wieku. Istnieje legenda, wywodząca się z tradycji judeochrześcijańskiej, która opowiada o jej życiu. Według niej, św. Barbara była córką bogatego poganina, który za wszelką cenę chciał uniemożliwić córce przyjęcie chrześcijaństwa. Mimo to Barbara przyjęła chrzest, za co ojciec najpierw zamknął ją w wieży swojego zamku i głodził, by zmusić do wyrzeczenia się wiary, a kiedy to nie poskutkowało, oskarżył przed sądem, a nawet sam stał się jej katem. Legenda głosi, że niebawem sam zginął nagłą śmiercią od uderzenia pioruna. Oprócz tej opowieści, znane są legendy o św. Barbarze wywodzące się m.in. z tradycji greckiej, łacińskiej, syryjskiej czy ormiańskiej.
W Polsce św. Barbara cieszy się kultem szczególnie na Śląsku, w zagłębiu polskiego górnictwa. Jednak w pozostałych częściach naszego kraju odnajdziemy również wiele miejsc poświęconych tej Świętej.
W Krakowie, w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki Mariackiej, znajduje się kościół pw. św. Barbary. Świątynia powstała pod koniec XIV wieku z fundacji Mikołaja Wierzynka i przy współudziale świętej królowej Jadwigi. Plac wokół bazyliki Mariackiej pełnił wówczas funkcję cmentarza. Dlatego pierwotnie kościółek ten był prawdopodobnie cmentarną kaplicą. (Tej interpretacji sprzyja wspomniany fakt, iż św. Barbara jest i była uważana za patronkę dobrej śmierci). W końcu XVIII wieku zaczęto przenosić cmentarze poza obręb miast.
Kościół św. Barbary został erygowany w końcu XIV w. przez biskupa krakowskiego Piotra Wysza. Od 1583 r. opiekę nad świątynią sprawowali ojcowie jezuici aż do kasaty zakonu w 1773 r. Później świątynia została przejęta przez zakon bożogrobców. Po śmierci ostatniego przedstawiciela tego zakonu opiekę nad świątynią przejęli ponownie jezuici.
Świątynia, pierwotnie gotycka, w XVII wieku uległa wpływom baroku. W ołtarzu głównym, pochodzącym z II połowy XVIII wieku, znajduje się piętnastowieczny drewniany krucyfiks (teraz jest on zasłaniany obrazem św. Barbary). Wielkim kultem cieszy się także Pieta - rzeźba Matki Bożej Bolesnej z początku XV wieku oraz obraz Matki Bożej Jurowickiej, znajdujące się w świątyni. Na ścianach kościoła możemy podziwiać m.in. obrazy pędzla Tomasza Dolabelli. W podziemiach świątyni spoczywa wybitny tłumacz Biblii na język polski zmarły w roku 1597 ks. Jakub Wujek. Przed wejściem do kościoła znajduje się gotycka kaplica Ogrójca z przełomu XV i XVI wieku. Możemy w niej podziwiać (obecnie za szybą i kratami) rzeźby przedstawiające modlitwę Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Rzeźby te zostały wykonane przez artystów z kręgu Wita Stwosza.
Zainteresować może budynek przylegający od południa do kościoła św. Barbary. Był to niegdyś klasztor Jezuitów. Po kasacie zakonu zorganizowano w nim klinikę uniwersytecką z ramienia Komisji Edukacji Narodowej. Jednym z najbardziej znanych wykładowców był tu prof. Rafał Czerwiakowski, który właśnie w tym budynku przeprowadzał nowatorskie jak na owe czasy sekcje zwłok skazańców lub biedaków. Przyczynił się przez to do rozwoju anatomii i medycyny.
Dziś kościołem św. Barbary opiekują się nadal księża jezuici. Przy świątyni działa również Wspólnota Niemieckojęzyczna (Deutschsprachige Gemeinde „Sankt Barbara”). historia tej wspólnoty ma prawie 700 lat, z wyjątkiem 50 lat okresu spowodowanego wojną. Już w początkach istnienia świątyni w tym miejscu modliła się niemieckojęzyczna grupa mieszkańców Krakowa. Z inicjatywy dyplomacji austriackiej i jezuitów Wspólnota została odnowiona w 1997 r. Msze św. w języku niemieckim odprawiane są u św. Barbary w niedziele o godz. 19.00. Wspólnota organizuje także koncerty z cyklu „Muzyka u św. Barbary”.
W roku 2000 z inicjatywy wspomnianej wspólnoty oraz Konsulatu Republiki Austrii w Krakowie powstał Kameralny Chór Kantorei Sankt Barbara. Zespół ten wykonuje chóralną muzykę a cappella oraz dzieła wokalno-instrumentalne, głównie prezentujące muzykę niemieckiego baroku. Kantorei Sankt Barbara ma na swoim koncie wiele koncertów i osiągnięć. Zespołem kieruje absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów i dyrygentury Wiesław Delimat.
Warto więc zajrzeć do tego ukrytego w cieniu bazyliki Mariackiej kościoła noszącego imię św. Barbary i zainteresować się jego wczoraj i dziś.

Niedzielne Msze św. w kościele św. Barbary
(Mały Rynek 8)
godz.: 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.00
w języku niemieckim - godz. 19.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Bóg nie może się na Ciebie doczekać!

2024-03-27 07:20

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Pomyślałem sobie: „Boże, ta babcia nawet jeszcze Komunii Świętej nie przyjęła, a już się w niej wyzwalają czyny miłości. Jaka ta miłość jest niecierpliwa! Jak się nie może doczekać!”. Tak samo nie może się doczekać Bóg. Na ciebie.

Jeszcze jeden fragment Ewangelii. Pozornie też wam znany, ale czy na pewno? „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego ». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się»”*.

CZYTAJ DALEJ

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

- Ks. Michał O. działając wspólnie w porozumieniu z tymi urzędnikami, doprowadził do wypłaty tych środków. Tutaj istotną kwestią jest to, że działali wspólnie i w porozumieniu - poinformował dziś podczas konferencji rzecznik prasowy prok. Przemysław Nowak. Zapowiedział, że będą kierowane wnioski o tymczasowy areszt wobec trzech osób, a zebrany materiał dowodowy będzie analizowany pod kątem uchylenia immunitetu politykom. Powstające na warszawskim Wilanowie centrum terapeutyczne ma na celu pomoc ofiarom przemocy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję