Reklama

Kościół

Dlaczego ojciec św. Jana Pawła II został ochrzczony w Białej?

Dopiero niecałe trzy lata temu w księgach parafii Narodzenia NMP w Bielsku-Białej Lipniku odnaleziono dowód, że miejscem chrztu Karola Wojtyły, ojca Jana Pawła II, był kościół Opatrzności Bożej w Białej. Wcześniej uważano, że został on ochrzczony 27 lipca 1879 r. w podbialskim Lipniku, gdyż do tej parafii należeli jego rodzice.

[ TEMATY ]

Wojtyłowie

Karol Wojtyła

Archiwum autorki

Karol Wojtyła w mundurze austriackim

Karol Wojtyła w mundurze austriackim

Jak wyjaśnił notariusz i archiwista Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej ks. Czesław Chrząszcz, który pracuje w parafii w Lipniku, dokładna lektura lipnickiej Księgi Chrztów ukazuje zaskakujący kontekst chrztu Karola Wojtyły seniora.

Reklama

„Wśród aktów metrykalnych z roku 1879 na kilku stronach znalazły się adnotacje dotyczące 46 dzieci, które zostały ochrzczone nie w Lipniku, lecz w sąsiedniej parafii w Białej” – podkreślił i zauważył, że ówczesny proboszcz lipnicki, ks. Jerzy Dyczek, sporządzając wykaz ochrzczonych w roku 1879, umieścił spis dzieci ochrzczonych w kościele w Białej od 24 marca 1877 do 10 sierpnia 1879 r. w dodatku „Appendix baptisatorum Bialae” (dodatek ochrzczonych w Białej).

„Przy numerze 43 zanotował fakt chrztu Karola Wojtyły oraz podał imię szafarza tego sakramentu: ks. Stanisława Lachmanna, wikariusza parafii w Białej” – zaznaczył ks. Chrząszcz i wytłumaczył, dlaczego mieszkający na granicy Lipnika i Białej rodzice Karola wybrali bialski kościół, choć należeli do lipnickiej parafii.

„Wśród różnych powodów można domyślić się głównego: w dniu urodzenia Karola (18 lipca) od kilku tygodni kościoła w Lipniku po prostu nie było, spłonął on bowiem w nieco tajemniczych okolicznościach w sam dzień Zielonych Świąt” – wytłumaczył archiwista i podkreślił, że chociaż miejscem chrztu Karola Wojtyły, syna Macieja, był kościół Opatrzności Bożej w Białej, to z całą pewnością od dnia narodzin ojciec papieża należał do parafii w Lipniku – jednej z najstarszych w Polsce południowej.

2020-05-07 15:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studencki indeks ks. Wojtyły i watykańskie dzieła sztuki

[ TEMATY ]

wystawa

Karol Wojtyła

Biały Kruk/archiwum

Ks. Karol Wojtyła

Ks. Karol Wojtyła

Siedem arcydzieł z Muzeów Watykańskich, które dotychczas nie były eksponowane w Polsce, trafiły do Zamku Królewskiego w Warszawie. Otwarto wystawę z okazji 100. urodzin św. Jana Pawła II .

Długo wyczekiwane watykańskie arcydzieła pokonały w końcu graniczne kwarantanny. Niestety z powodów pandemii wystawa "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II" została otwarta tylko on-line. - Ekspozycja była zaplanowana już roku temu z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Była pomyślana jako hołd dla Wielkiego Polaka, wybitnego filozofa i kapłana, który odnowił Kościół w Polsce i na świecie - mówił podczas wirtualnego otwarcia wystawy prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję