Reklama

Niedziela w Warszawie

Pielgrzymują do bł. o. Honorata Koźmińskiego wirtualnie

Z powodu pandemii koronawirusa nie mogą pielgrzymować do Nowego Miasta nad Pilicą tak jak dotychczas. Pątnicy  Pieszej Pielgrzymki Honorackiej nie zrezygnowali ze spotkania śladami błogosławionego kapucyna. Pielgrzymują on-line.

2020-06-29 10:05

[ TEMATY ]

kapucyni

Zakroczym

Piesza Pielgrzymka Honoracka

o. Honorat Koźmiński

Nowe Miasto

Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów

Wirtualna pielgrzymka rozpoczęła się w niedzielę w kaplicy zakroczymskiego Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości. Każdego dnia, do środy 1 lipca, na YouTubie telewizji SalveNET oraz na Facebooku Pieszej Pielgrzymki Honorackiej transmitowane są modlitwy i konferencje.

- W programie pielgrzymki jest m.in. jutrznia, godzinki, Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, Apel Jasnogórski, a także konferencje, w czasie których rozważamy cztery wydarzenia z Nowego Testamentu poświęcone wskrzeszeniom - mówi „Niedzieli” brat Grzegorz Filipiuk ze Zgromadzenia Braci Mniejszych Kapucynów. Kierownik pielgrzymki zachęca do wspólnej modlitwy i duchowego łączenia się przez internet. - Medytacje, które publikujemy są dobrą okazją, aby zorganizować rodzinne rozważania oraz dzielenie się Słowem Bożym - zauważa kapucyn.

Reklama

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Reanimacja - tajemnica życia”. Brat Grzegorz Filipiuk mówi, że jest to szczególna pielgrzymka, bowiem pandemia pokazała, że wiele osób żyje w poczuciu lęku, zamknięcia się na drugiego człowieka, depresji czy rezygnacji, które sprawiają, że zniechęcamy się do jakiegokolwiek działania. - Zamiast życia doświadczamy swoistego rodzaju śmierci - mówi kapucyn. - Będziemy pokazywać pielgrzymom, co utrudnia im codzienne życie i pokażemy drogi wyjścia - wskazuje.

Transmisje odbywają się w czterech blokach: o godz. 8.00, 10.00, 14.00 i 18.30 . Program i materiały do rozważań dostępne są także na stronie internetowej Pieszej Pielgrzymki Honorackiej.

W spotkaniach, które od poniedziałku mają miejsce w przyklasztornym kościele w Zakroczymiu, można także uczestniczyć osobiście. Każdego roku piesza pielgrzymka z Zakroczymia do Nowego Miasta nad Pilicą odbywa się śladami bł. o. Honorata Koźmińskiego, który to 9 czerwca 1892 r. po wydaniu dekretu przez władze carskie o kasacie kapucyńskiego klasztoru w Zakroczymiu i przeniesieniu zakonników do Nowego Miasta nad Pilicą, wyruszył  na pątniczy szlak.

Reklama

O. Honorat przyciągał rzesze penitentów, którzy mimo carskiej okupacji przyjeżdżali z całej Polski, aby przystąpić do sakramentu pokuty. Spowiedź odbywała się w specjalnie zaprojektowanym przez zakonnika trzydrzwiowym, zamykanym od środka konfesjonale. Miejsce to, mimo ponad 50 lat inwigilowania o. Honorata przez carskie władze, (najpierw w Zakroczymiu, a potem w Nowym Mieście nad Pilicą) stało się niemym świadkiem zakładania licznie ukrytych na ziemiach Królestwa Polskiego zgromadzeń.

Droga do świętości bł. Honorata Koźmińskiego była naznaczona zarówno fizycznym, jak i duchowym cierpieniem, odosobnieniem i internowaniem. Gdy był nastolatkiem, władze carskie pod zarzutem spisku politycznego więziły go w warszawskiej Cytadeli. O. Honorat jako młody chłopak wyrzekł się wiary. Gdy był więziony, w celi więziennej miał widzenie Jezusa. W „Notatniku duchowym” pisał, że nawrócenie zawdzięcza swojej mamie, która pod bramą Cytadeli oraz przed wizerunkiem Jasnogórskiej Pani w kościele paulinów na warszawskim Starym Mieście polecała swojego syna Czarnej Madonnie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mimo obostrzeń i deszczu Rodzina Radia Maryja licznie na Jasnej Górze

2020-07-11 16:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Radio Maryja

TV Trwam

„Wszystko postawiłem na Maryję” - te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego są hasłem 29. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Wśród intencji modlitewnego spotkania, które trwa na placu jasnogórskim w sobotę, 11 lipca, jest dziękczynienie za św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin, za Cud nad Wisłą z 1920 r., modlitwa za Ojczyznę oraz o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Jest to pierwsza od początku pandemii tak liczna pielgrzymka, która modli się pod jasnogórskim Szczytem. Mimo deszczu i chłodu (w Częstochowie jest ok. 12 stopni Celsjusza) na placu zgromadziło się kilkanaście tysięcy wiernych. Pielgrzymi modlą się także w Kaplicy Matki Bożej i w bazylice. Obecny jest o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor i założyciel rozgłośni.

Tegoroczna Pielgrzymka nieco różni się od tych z poprzednich lat. Ze względu na zaplanowaną na jutro II turę wyborów prezydenckich, odbywa się wyłącznie dziś. Dodatkowo wiernych obowiązują zasady sanitarne, wprowadzone w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem. Z jasnogórskiego Szczytu płyną komunikaty o wymogach sanitarnych, o konieczności założenia maseczek lub zachowaniu dystansu oraz o dezynfekcji rąk. Pielgrzymkę zabezpiecza Służba Zdrowia w namiotach oraz karetki pogotowia.

Pielgrzymka rozpoczęła się tuż po godz. 12.00. Pierwszym punktem spotkania była wspólna modlitwa różańcowa. Następnie rozpoczął się czas koncertów: znanej i popularnej piosenkarki Eleni, piosenkarza Macieja Wróblewskiego oraz braci z Zakonu Braci Mniejszych: o. Azariasza Jacka Hessa i o. Juliana Mieczysława Śmierciaka.

O godz. 15.00 wierni zgromadzeni na błoniach jasnogórskich modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie rozpoczęła się Msza św., która jest głównym punktem pielgrzymki. Eucharystii przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się koncert orkiestry „Victoria” z parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie, która też oprawia liturgię Mszy św.

Transmisję ze spotkania przeprowadzają na żywo: Radio Maryja, TV Trwam oraz Twitter Radia Maryja. W Pielgrzymce można także uczestniczyć za pośrednictwem jasnogórskiego kanału YouTube.

CZYTAJ DALEJ

Tygodniowy odpust ku czci św. Szymona

2020-07-11 21:37

archiwum Niedzieli

W najbliższą niedzielę, 12 lipca w Lipnicy Murowanej rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci św. Szymona.

Jak informuje proboszcz lipnickiej parafii, ks. Mariusz Jachymczak, podczas codziennych nabożeństwo Słowo Boże będzie głosił bernardyn, o. Samuel Węgrzyn OFM. Tygodniowe cykliczne wydarzenie ma swój ustalony porządek. Szczegóły można poznać na stronie; http://www.parlipnicam.tarnow.opoka.org.pl/

Na poszczególne dni, na Msze św. rozpoczynające się o godz. 19.00 w kościele parafialnym, w sposób szczególny są zaproszeni;  w poniedziałek – nauczyciele i pracownicy oświaty, we wtorek- młodzież, w środę -  róże różańcowe, w czwartek - rodzice z dziećmi, a w piątek - służby mundurowe, w tym: policja, strażacy OSP i PSP, służba więzienna. Odpustowe dni zakończy tradycyjnie o 21.00 Apel Szymonowy.

Centralna uroczystość odbędzie się w niedzielę 19 lipca. Rozpocznie się o godz. 10. 45 procesją z kościoła św. Szymona do ołtarza polowego, gdzie zostanie odprawiona Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi bp Andrzej Jeż. - Święty Szymon jest przykładem silnej wiary i patronem w czasie epidemii, dlatego za Jego przyczyną prośmy o ustanie epidemii na całym świecie i powrót do zdrowia dla wszystkich chorych – apeluje ks. Mariusz Jachymczak i przypomina wypowiedź Benedykta XVI, który podczas Mszy św. kanonizacyjnej mówił o lipnickim świętym: „Nowy święty, Szymon z Lipnicy, wielki syn ziemi polskiej i świadek Chrystusa o duchowości św. Franciszka z Asyżu, żył w odległych czasach, ale właśnie dziś jest dany Kościołowi jako aktualny wzór chrześcijanina, który – zainspirowany duchem Ewangelii – gotów jest oddać życie za braci (...) Św. Szymon był miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą…”

Św. Szymon wybrał życie klasztorne u Braci Mniejszych św. Franciszka z Asyżu pod Wawelem, nazwanym od tytułu kościoła św. Bernardyna ze Sieny – konwentem bernardynów. Przez lata o. Szymon był kaznodzieją na krakowskim Stradomiu. Oprócz prac kaznodziejskich zajmował się też m.in. ręcznym przepisywaniem dzieł teologicznych, potrzebnych w kaznodziejstwie. Zmarł 18 lipca 1482 r. w Krakowie, podczas zarazy, która w tym czasie dziesiątkowała mieszkańców miasta. Szymon zaraził się, wyszukując chorych, aby przyjść im z pomocą. Ze względu na szerzącą się epidemię został pochowany w tym samym dniu, w kilka godzin po swojej śmierci, w kościele klasztornym pod wielkim ołtarzem.

W czasie trwającej obecnie pandemii wiele osób modli się za wstawiennictwem św. Szymona o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję