Reklama

Niedziela Świdnicka

Zaangażowany w sprawy Boże - pożegnanie ks. Józefa Lisiaka

Wspólnota pallotyńska oraz wierni par. Św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu pożegnali ks. Józefa Lisiaka SAC, który do końca swojego ponad 100-letniego życia służył drugiemu człowiekowi.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

pallotyni

ks. Józef Lisiak

par. Św. Franciszka, Wałnbrzych

Trumna z ciałem zmarłego ks. Józefa Lisiaka SAC

Trumna z ciałem zmarłego ks. Józefa Lisiaka SAC

Msza św. żałobna odbyła się 1 grudnia w kościele parafialnym w Wałbrzychu pod przewodnictwem proboszcza ks. Kamila Szymczaka SAC. Zmarłego kapłana żegnali współbracia pallotyni, wierni parafianie. W imieniu bp Marka Mendyka kondolencje odczytał dziekan ks. kan. Wiesław Rusin. Homilię tego dnia wygłosił Wiesław Rychter SAC, który podkreślił wielkie zaangażowanie bez reszty ks. Lisiaka w sprawy Boże.

Początek historii życia

Ks. Józef Lisiak urodził się 4 sierpnia 1918 r. w Hallenbad Sterkrade w Niemczach w Nadrenii. Mieszkał we Francji do 7 roku życia. W 1925 r. wrócił do Polski, gdzie zamieszkał z rodzicami w Broniewie, w powiecie inowrocławskim, uczęszczając tam szkoły powszechnej. 1 września 1930 r. rozpoczął naukę w pallotyńskim gimnazjum w Chełmie. W 1939 roku po zdaniu matury wstąpił do nowicjatu w Sucharach koła Nakła. Na skutek przerwy spowodowanej działaniami wojennymi musiał w październiku 1940 roku ponownie rozpocząć nowicjat w Wadowicach na Kopcu. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1945 roku w kościele salezjanów w Krakowie, z rąk bp Stanisława Rosponda.

Kapłan, nauczyciel i wychowawca

Po święceniach pracował duszpastersko w Gliwicach, Gdańsku Wrzeszczu jako prefekt w gimnazjum pallotyńskim w Chełmie. W 1951 roku rozpoczął studia biblijne w zakresie egzegezy Nowego Testamentu na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zamieszkał najpierw w Warszawie następnie w Otwocku, tam od 1953 był ojcem duchownym alumnów pallotyńskiego studium filozoficznego. W 1954 uzyskał stopień magistra teologii na Uniwersytecie Warszawskim. Kolejnym miejscem pracy było Wyższe Seminarium Duchowne w Ołtarzewie, gdzie był wykładowcą Pisma Świętego w latach 1954-1991 i lektorem języków klasycznych. Pełnił też funkcję rektora domu zakonnego i seminarium. Przez cały pobyt w Ołtarzewie był spowiednikiem alumnów i sióstr zakonnych wielu klasztorów w Warszawie i okolicy.

W roku 1991 ks. Józef wyjechał na Białoruś, gdzie przez dwa lata w Bieniakoniach pracował jako duszpasterz parafialny. W 1993 roku powrócił do Polski i zamieszkał w Wałbrzychu, podejmując obowiązki duszpasterza. 27 maja br. obchodził rzadko przeżywany brylantowy jubileusz 75-lecia kapłaństwa. Ks. Józef Lisiak zmarł 27 listopada br. w pallotyńskim domu zakonnym przy par. Św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu. Przeżył 102 lata, 3 miesiące i 23 dni. W tym 78 lat w konsekracji w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego i 75 lat w kapłaństwie. W dniu śmierci był najstarszym palotynem na świecie.

Reklama

FB @domzabkowice

Uroczystości pogrzebowe ks. Józefa Lisiaka SAC w Ołtarzewie

Uroczystości pogrzebowe ks. Józefa Lisiaka SAC w Ołtarzewie

Kochał Pismo Święte

Ks. Józef kochał Pismo Święte i był otwarty na działanie Pisma Świętego. Dawał się prowadzić słowu, zgłębiając je na medytacji czy czytaniu duchowym. W Piśmie świętym znajdował świadectwo o życiodajnej sile i mocy słowa. Sam doświadczał mocy tego słowa w życiu osobistym i pracy duszpasterskiej. Jako kapłan budował innych modlitwą, głębokim przeżywaniem Eucharystii i zawierzeniem Matce Bożej. Był człowiekiem skromnym, ale za to człowiekiem bogatym w wartości duchowe i wiedzę teologiczną. 

FB @domzabkowice

Uroczystości pogrzebowe ks. Józefa Lisiaka SAC w Ołtarzewie

Uroczystości pogrzebowe ks. Józefa Lisiaka SAC w Ołtarzewie

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 3 grudnia w Ołtarzewie, tam też na miejscowym cmentarzu złożono jego ciało do grobu.

2020-12-01 23:57

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Józef Lisiak

Ks. Grzegorz Umiński

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Wyjątkowy jubileusz 75-lecia przyjęcia święceń kapłańskich obchodził 27 maja, ks. Józef Lisiak SAC, który na co dzień mieszka w pallotyńskiej wspólnocie w Wałbrzychu w par. Św. Franciszka z Asyżu.

- Jak żyję, pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu – mówił bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który przewodniczył uroczystej Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję