Reklama

Kościół

Kard. Nycz: nikt bardziej niż matka nie potrafi być obrońcą życia

Nikt jak mama, która kocha, dziękuje Bogu i cieszy się, że może uczestniczyć w dziele stworzenia, nie potrafi być bardziej obrońcą narodzonego życia - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. roratniej odprawionej w klasztorze ojców dominikanów na warszawskim Służewie. Metropolita warszawski sprawował Eucharystię z okazji 804. rocznicy zatwierdzenia Zakonu Kaznodziejskiego.

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

http://archidiecezja.warszawa.pl

W homilii kard. Kazimierz Nycz przypomniał w nawiązaniu do dzisiejszych czytań mszalnych o znaczeniu dziękowania i samego wypowiadania słowa "dziękuję" pod adresem innych. Podkreślił, że brzmi ono zawsze pięknie, ciepło i dostojnie w naszych ustach, niezależnie od tego, w jakich okolicznościach je wypowiadamy.

- Także wtedy, gdy przychodzi nam je wypowiedzieć trochę trudno, tak jak w sytuacji, w jakiej żyjemy od paru miesięcy w świecie. I w sytuacji, w której będziemy przeżywać te ograniczone, w zewnętrznym wymiarze, święta Bożego Narodzenia - powiedział metropolita warszawski.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak jednak zaznaczył, "nikt i nic nie może nam zabrać radości serca i słowa 'dziękuję', jakie w skromniejszych momentach tegorocznych świąt będziemy wypowiadać Panu Bogu i ludziom".

Kardynał wspomniał o niedawno wydanej książce papieża Franciszka "Powróćmy do marzeń", w której zastanawia się m.in., jak przygotować przyszłość po pandemii koronawirusa i jaka może w tym być rola Kościoła. - Po pierwsze - przypomina papież - nic już po tej pandemii nie będzie takie samo. Zmieni się wszystko w naszym życiu, wokół nas, w życiu gospodarczym i społecznym. Także w Kościele i musimy to przyjąć z wielką pokorą - podkreślił kard. Nycz.

Jak zaznaczył, pandemia "pokazała nam wiele rzeczy, mobilizuje nas i motywuje głębiej do umiłowania Boga i Eucharystii, do umiłowania człowieka, bliźniego. Pokazuje również nasze słabe strony". - Uaktywnia w nas, i Bogu dzięki za to, takie postawy, których sobie nawet nie wyobrażaliśmy: postawy miłości, pomocy, dziękczynienia - mówił metropolita.

Reklama

- Ale w nas i wokół nas widzimy czasem także postawy pewnego zaskorupienia, zamknięcia się w swoim domu. Nie tylko z powodu przepisów i poleceń sanitarnych, ale z powodu pewnego skoncentrowania się na sobie. Zapominamy, że obok żyje ktoś, kto potrzebuje pomocy, jest stary, w szpitalu, i być może trzeba tylko do niego zadzwonić; ktoś, kto pracuje w służbie zdrowia i należy mu się wdzięczność, bo wiemy, jakie jest to poświęcenie w tym trudnym czasie - wyliczał kardynał.

Kard. Nycz nawiązał także do "wydarzeń ostatnich tygodni i miesięcy, które się dzieją wokół ochrony życia". - Pozornie wokół ochrony życia, bo tam dołącza się dziesiątki innych, rozmaitych spraw, które są wynoszone, wykrzyczane, czasem rozmaitym językiem, który nie chcielibyśmy, aby się kiedykolwiek pojawiał - mówił hierarcha.

- Gdy na to patrzymy to widać, że gdzieś tam u podstaw brakuje tej postawy biblijnej Anny, która dziękuje za swoje dziecko, za jego życie. Brakuje postawy Elżbiety i Maryi. Elżbiety, która dziękuje za Jana Chrzciciela. Maryi, która dziękuje za Jezusa i w zwiastowaniu, i w nawiedzeniu, a potem w narodzeniu i zwłaszcza w ofiarowaniu, kiedy Go zanosi do świątyni, by Bogu dziękować - tłumaczył kard. Nycz.

"Nikt jak mama, która kocha, dziękuje Bogu i cieszy się, że może uczestniczyć w dziele stworzenia, powstaniu nowego życia, nie potrafi być bardziej obrońcą tego narodzonego życia" - zaznaczył.

- Wiele o tym dyskutujemy. Mówimy wiele przemądrzałych nieraz słów w imię ludzkiej wolności. Dzisiaj dziękujmy Panu Bogu i uczmy się dziękować od tych wielkich biblijnych osób, które dzisiaj Kościół stawia przed nami - dodał kardynał.

Na zakończenie kard. Nycz podziękował też za 804. rocznicę powstania zakonu ojców dominikanów. Podkreślił, że od czasu ich przybycia na ziemie polskie, Kościół, Polska i Warszawa wiele im zawdzięczają. Wspomniał o stołecznych klasztorach, w którym posługują ojcowie. Podziękował im za duszpasterstwo, liturgię, modlitwę, studia teologiczne - "za to wszystko, co robią dla naszej wspólnoty".

2020-12-22 11:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz będzie administratorem diecezji płockiej

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

Episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz został mianowany administratorem apostolskim sede plena diecezji płockiej na czas prawnej nieobecności w diecezji biskupa płockiego Piotra Libery w dniach 1 lipca - 31 grudnia 2019 r. Przekazujemy komunikat Nuncjusza Apostolskiego w Polsce:

Ojciec Święty Franciszek

CZYTAJ DALEJ

Popęszyce. Odpust ku czci św. Michała Archanioła

2021-09-27 13:16

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

FB parafii

26 września w kościele św. Michała Archanioła w Popęszycach (filia parafii św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku) obchodzono odpust ku czci świętego patrona.

- Także w kościołach filialnych ludzie cieszą się ze święta swojego patrona. My również bardzo uroczyście świętowaliśmy ten dzień. Wzywaliśmy wstawiennictwa św. Michała Archanioła, modląc się podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Gierasimczyka, pracownika kurii diecezjalnej – mówi proboszcz parafii ks. Dariusz Gronowski.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Jerzego Gawłowskiego

2021-09-28 11:05

[ TEMATY ]

5 pytań do...

pl.wikipedia.org

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Jak bitwa nad Bzurą zrodziła pasję do historii, jak dbać o swoją małą Ojczyznę i co robić, aby młodzież szanowała przeszłość swojego kraju? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Jerzego Gawłowskiego, historyka z zamiłowania, społecznika z wyboru.

Piotr Grzybowski: Kiedy zaczęła się Pańska pasja do historii?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję