Reklama

Niedziela Świdnicka

Śmierć kapłana diecezji świdnickiej

Ks. kan. Stanisław Majchrzak - żył i umarł dla Chrystusa

W ostatni dzień starego roku dotarła do nas wiadomość o śmierci emerytowanego kapłana naszej diecezji.

[ TEMATY ]

Świdnica

ks. Stanisław Majchrzak

ks. Przemysław Pojasek - diecezja świdnicka

ks. kan. Stanisław Majchrzak (1938-2020)

ks. kan. Stanisław Majchrzak (1938-2020)

Ks. Stanisław Majchrzak był synem Władysławy i Piotra Majchrzaków, pochodzących z Biskupic – Wiśniówki, małej wioski należącej do par. św. Jana Chrzcielna w Grodziszczku w dekanacie kostrzyńskim, w archidiecezji poznańskiej. Ks. Stanisław urodził się 12 marca 1938 roku w Siekierkach Wielkich, tam też został ochrzczony. Był synem Piotra i Władysławy z domu Śmiałkowskiej. Posiadał czworo rodzeństwa: Kazimierza, Stefana, Jana i Irenę. Szkołę podstawową ukończył w pobliskim Gieczu. W wyniku życiowej zawieruchy egzamin dojrzałości zdał w Katowicach. Następnie wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, które ukończył w roku milenijnym. 24 czerwca 1966 roku w katedrze wrocławskiej z rąk biskupa Andrzeja Wronki wraz 29 innymi kolegami przyjął święcenia kapłańskie. Dwa dni później ks. Stanisław Mszę św. prymicyjną odprawił w rodzinnej parafii w Grodziszczku.

Dalszą posługę kapłańską sprawował w archidiecezji wrocławskiej, a następnie w diecezji świdnickiej. Przez dziesięć lat posługiwał jako wikariusz w następujących parafiach: pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Słupcu, pw. Ducha św. w Bielawie, w kościele garnizonowym pw. Podwyższenia Krzyża św. w Jeleniej Górze oraz pw. Św. Mikołaja we Wleniu.

Następnie jako proboszcz służył w parafiach: pw. Św. Piotra i Pawła w Zwróconej, pw. Św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach oraz Trójcy Św. w Jedlinie Zdroju. W 1993 roku objął urząd proboszcza parafii pw. Św. Stanisława Biskupa w Roztoce, tam czuł się najlepiej. Odchodząc na emeryturę w 2011 roku świętował 45 lecie kapłaństwa.

Reklama

Jeszcze w 2016 roku złoty kapłański jubileusz obchodził w rodzinnej parafii w Grodziszczku. W tym czasie mieszkał w Domu Księży Emerytów w Pieszycach, a następnie w Świdnicy, gdzie spędził ostatnie lata. Tam też zmarł 31 grudnia 2020 r. w godzinach porannych. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, odbyły się w czwartek 7 stycznia w kościele parafialnym w Roztoce (dekanat Bolków). 

- Niech dusza Twoja, uwolniona od schorowanego ciała, dołączy do grona niebieskich przyjaciół Boga. Niech tam odnajdzie twoich rodziców i bliskich - mówił w podczas homilii ordynariusz świdnicki.

2021-01-07 21:00

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję