Reklama

Kościół

Kard. Schönborn: podobnie jak Mędrcy rozpoznajmy Boga w stworzeniu

>Bóg może być rozpoznany w przyrodzie jako Pan stworzenia i postrzegany przez nią jako Jego osobiste przesłanie. Zgodnie z tym przekonaniem, biblijni astrolodzy podążali za zjawiskiem na niebie, które doprowadziło ich do Betlejem, do miejsca, w którym narodził się Jezus.

[ TEMATY ]

święto Trzech Króli

kard. Schönborn

©Gebetsaktion Medjugorje Wien

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Podkreślił to arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn w homilii 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego. Ze względu na przepisy lockdownu, liturgia w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana sprawowana była w małym kręgu osób, ale transmitowano ją online w internecie.

Spotkanie z nowo narodzonym Chrystusem spowodowało wielką radość Mędrców ze Wschodu, „bardzo się uradowali”, jak mówi czytana dziś Ewangelia św. Mateusza. W tym kontekście arcybiskup Wiednia zwrócił uwagę, że w obecnym, trudnym czasie pandemii, dobrze nam zrobi, jeśli choć trochę będziemy podzielali radość Mędrców, którzy wiedzieli, jak interpretować gwiazdę jako przesłanie od Boga.

Według kard. Schönborna z pewnością istnieją oznaki, że za biblijną opowieścią o trzech mędrcach ze Wschodu kryje się również ziarno prawdy historycznej. Odnosi się to prawdopodobnie do astrologów z Babilonu, a więc terenów dzisiejszego Iraku, dla których zaobserwowane na niebie zjawisko wskazywało nowo narodzonego króla. W związku z tym postanowili oddać mu hołd.

Reklama

"To zjawisko astronomiczne mogło być koniunkcją planet, którą można było zaobserwować na niebie również 21 grudnia 2020, w dniu przesilenia zimowego" - powiedział kard. Schönborn. Występujące niezwykle rzadko zbliżenie się do siebie Jowisza i Saturna spowodowało, że w oczach obserwatora planety wytwarzały światło bardzo jasnej gwiazdy. Dokładnie to samo zjawisko miało miejsce w 7. roku przed Chrystusem - prawdopodobnym roku narodzin Jezusa.

Podziel się cytatem

„Jestem zafascynowany astronomią, ale bardzo powściągliwy w kwestii astrologii”, powiedział arcybiskup Wiednia. Jego zdaniem wszechświat stworzony przez Boga wyraża coś o samym Stwórcy, a więc zjawiska w przyrodzie mogą być również doświadczane jako osobiste przesłania od Boga. „Jaki byłby pożytek z całej nauki o gwiazdach, gdyby nie prowadził nas do zdumionej wdzięczności dla Stwórcy wszechświata? Bez niego byłaby to tylko nieskończona pustynia gwiazd”, stwierdził kard. Schönborn.

2021-01-06 16:06

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma prawdziwego sensu życia poza Chrystusem i Jego Ewangelią

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

święto Trzech Króli

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Nie ma prawdziwego sensu życia poza Chrystusem i Jego Ewangelią. Kto odrzuca to światło nadal będzie chodził w ciemności i nie będzie miał przyszłości – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „tej świętej tajemnicy Bożego Narodzenia bardziej niż wszystkim innym świętom religijnym udaje się rzecz niezwykle trudna. Udaje się poruszyć równocześnie gorliwych i zaangażowanych chrześcijan, ale również i tych okazjonalnych, można powiedzieć powracających, którzy z tęsknotą ludzkiego serca wracają do swoich domów, swojej wspólnoty i do progów kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: zniszczono rzeźbę Chrystusa

2023-02-02 14:16

[ TEMATY ]

Jerozolima

Adobe Stock

W Jerozolimie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w chrześcijańskich miejscach świętych. Dziś w godzinach porannych na jerozolimskim Starym Mieście do kaplicy Skazania na Śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz, poinformowała franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Sprawcę zatrzymali strażnicy, został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym podczas zatrzymania mężczyzna mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Obecnie jest przygotowywana ekspertyza, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi

2023-02-02 18:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Witając papieża w katedrze Matki Bożej Kongijskiej, arcybiskup Kinszasy kard. Fridolin Ambongo zauważył, iż jest to okazja do dziękczynienia, w imieniu całego Kościoła, duchowieństwu i osobom zakonnym, za dzieło ewangelizacji, jakie pełnią oni w tym kraju, często w warunkach trudnych, a nieraz wręcz niebezpiecznych. A przybycie tutaj Ojca Świętego daje szczególny powód do nadziei oraz snucia planów na przyszłość z większym przekonaniem i oddaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję