Reklama

Kościół

Kard. Schönborn zadowolony z oficjalnego otwarcia posług liturgicznych dla kobiet

W Kościele katolickim kobiety będą teraz mogły oficjalnie pełnić posługę lektoratu i akolitatu. Na decyzję papieża Franciszka opublikowaną 11 stycznia w motu proprio „Spiritus Domini”, z radością zareagował kard. Christoph Schönborn.

[ TEMATY ]

Watykan

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

W rozmowie z Radiem Watykańskim arcybiskup Wiednia powiedział, że od niemal 50 lat istnieje dążenie do zrównania świeckich kobiet i świeckich mężczyzn w liturgicznej służbie ołtarza. On sam mówił o tym w 2019 roku podczas obrad Synodu Biskupów dla Amazonii.

Wprowadzając zmianę w prawie kanonicznym papież Franciszek na nowo zdefiniował prawnie istniejącą od dawna na całym świecie - a zwłaszcza w krajach niemieckojęzycznych - praktykę posługi kobiet w Eucharystii. Są to m.in. czytania mszalne, udzielanie Komunii św., czy służba ołtarza. Konkretnie papież wykreślił z kanonu 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego słowo „mężczyźni”, który to punkt zaczyna się teraz od słowa „świeccy”. Zgodnie z tym, wszyscy ochrzczeni świeccy spełniający kryteria wieku i przygotowania, mogą pełnić posługę lektorów i akolitów w „ustalonym obrzędzie liturgicznym”.

Reklama

W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Schönborn powiedział, że sam doświadczył, jak bardzo aktualny był ten temat na synodzie dla Amazonii. „W moim przemówieniu na Synodzie podkreśliłem, że ta klauzula z czasów papieża Pawła VI nie jest naprawdę potrzebna i że byłoby pożądane, aby ją po prostu usunąć. Uważam bowiem, że posługi świeckie powinny być otwarte dla wszystkich ludzi świeckich - mężczyzn i kobiet. Tę prośbę synodu dla Amazonii, ale także wcześniejszych synodów, papież zrealizował teraz swoim Motu Proprio" - przypomniał arcybiskup Wiednia.

"Nie tylko w Europie Zachodniej, ale w większej części Kościoła powszechnego, te posługi od dawna są pełnione zarówno przez mężczyzn jak i kobiety", stwierdził kard. Schönborn. Tłumaczył, że teraz pojawiło się wyjaśnienie, „co jest zasadniczo otwarte dla każdego chrześcijanina od jego chrztu, a mianowicie, że służba Słowa Bożego i służba w liturgii nie jest związana z sakramentem święceń, ale prawdziwą posługą przynależną świeckim”. "Jest to życzenie, od niemal 50 lat jest nieustannie wyrażane w Kościele, dobrze więc, że dzięki decyzji papieża Franciszka to, co istnieje już w praktyce Kościoła, otrzymuje również oficjalną formę kanoniczną” - powiedział arcybiskup Wiednia.

"Na przykład w Amazonii wiele odległych, małych parafii, de facto prowadzą kobiety. Tam otwarcie prawa kanonicznego nie jest z pewnością nowością, ale zachętą i potwierdzeniem”, powiedział kard. Schönborn. Zaznaczył, że dla innych Kościołów lokalnych jest to być może „zaproszenie i zachęta” dla Konferencji Episkopatów do „poszerzania i rozwijania tych możliwości tam, gdzie jeszcze to nie jest praktykowane”.

"W każdym razie dla Kościoła w Austrii jest to radość, że te posługi mają swoje znaczenie i, co bardzo ważne, że papież mówi także o przygotowaniu do nich”, stwierdził arcybiskup Wiednia. Poinformował jednocześnie, że w wielu diecezjach odbywają się szkolenia dla lektorów oraz posługi akolitów, „aby nie stanąć i coś zrobić, ale aby było to służbą dla głoszenia Ewangelii oraz dla życia Kościoła".

2021-01-12 13:07

Ocena: 0 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież Franciszek przyjął królową brytyjską Elżbietę II

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Photographer Andy Paradise paradisephoto.co.uk/pl.wikipedia.org

Około pół godziny trwał pobyt królowej Elżbiety II w Watykanie, z tego rozmowa prywatna Ojca Świętego z królową - 17 min. Papież przyjął brytyjską monarchinię, której towarzyszył małżonek, książę Edynburga Filip, w saloniku przylegającym do auli Pawła VI. Obecny był także ambasador brytyjski przy Stolicy Apostolskiej, Nigel Baker.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: zmarł kardynał José Freire Falcão

2021-09-27 11:39

[ TEMATY ]

śmierć

vaticannews.va

Minionej nocy (26 września o godz. 22.40 czasu lokalnego) zmarł kardynał José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. Purpurat został przyjęty do szpitala św. Łucji w Asa Sul, z powodu powikłań spowodowanych chorobą covid-19.

Purpurat był hospitalizowany od 17 września, po tym jak zdiagnozowano u niego chorobę Covid-19. W październiku purpurat skończyłby 96 lat. 24 września archidiecezja Brasilia poinformowała, że jego stan zdrowia w zakresie układu oddechowego i nerek poważnie się pogorszył. Musiał przejść intubację oddechową i nerkową – zaznaczono.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję