Reklama

Obradowała Komisja Duszpasterstwa KEP

Założenia, cele i treści trzeciego roku programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce (2021/2022), wpisanego w hasło „Posłani w pokoju Chrystusa”, znalazły się w centrum dorocznego posiedzenia Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

KEP

episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkaniu w formie online przewodniczył abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Metropolita Katowicki przypomniał pokrótce tematykę realizowanego obecnie ogólnopolskiego programu duszpasterskiego pt. „Eucharystia daje życie”. Wspomniał o wydanych ostatnio dwóch dodatkowych zeszytach pastoralnych, przygotowanych przez Komisję w ramach realizowanego programu duszpasterskiego. Jeden poświęcono problematyce wyzwań pastoralnych w dobie pandemii, drugi zaś zawiera materiały do wykorzystania w parafiach w związku z przypadającą w czerwcu br. 100. rocznicą zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

We wprowadzeniu do posiedzenia abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę na inicjatywy duszpasterskie zaproponowane przez papieża Franciszka: Rok świętego Józefa i nawiązujący do publikacji w 2016 r. adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” Rok Rodziny. Dalszą część posiedzenia koordynował ks. Roman Chromy, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głównym celem obrad było omówienie założeń, celów i treści trzeciego roku realizacji programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce (2021/2022) wpisanego w hasło „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ks. dr Krystian Piechaczek z sekretariatu Komisji, omawiając strukturę programu, wskazał m.in. na znaczenie skutków Eucharystii, szczególnie tych ukierunkowanych na realizację chrześcijańskiej misji i świadectwa. W centrum jego uwagi znalazł się postulat bardziej świadomego udziału wiernych we Mszy św. oraz odkrywania zadań wynikających ze zjednoczenia z Chrystusem w Komunii św.

W nawiązaniu do zaprezentowanych założeń i celów programowanego duszpasterstwa, swoje przedłożenie pt. „Zadania ewangelizacyjne w kontekście chrześcijańskiego przeżywania Eucharystii” wygłosił ks. dr Przemysław Sawa, dogmatyk z Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach. Zwrócił uwagę na powiązanie Eucharystii z dziełem ewangelizacji, postulując tym samym odnowę liturgicznego przepowiadania, katechezy mistagogicznej i kerygmatycznej. Postulat ten motywował faktem szybkich przemian społecznych, którym podlegają też ludzie ochrzczeni. Z kolei ks. dr hab. prof. UŚ Arkadiusz Wuwer, specjalista w dziedzinie Katolickiej Nauki Społecznej, odniósł się do kwestii moralnego obowiązku zaangażowania społecznego we współczesnych kontekstach. Wykładowi nadał tytuł: „Posłani w pokoju Chrystusa do świata”.

Reklama

Przedłożenia, a także zmagania ostatnich miesięcy ze skutkami COVID-19, zainspirowały uczestników posiedzenia do żywej dyskusji. Znaczna część osób zabierających głos akcentowała problem ograniczonego uczestnictwa wiernych w Eucharystii ze względu na sytuację epidemiczną i konsekwencji z tego wynikających w niedalekiej przyszłości. O. dr hab. Jerzy Brusiło przekonywał w tym kontekście, że „rehabilitacji pocovidowej” będzie musiała towarzyszyć „rehabilitacja eucharystyczna”, prowadząca do ponownego odkrywania wartości Mszy św. przeżywanej we wspólnocie wiary.

Akcentowano również rolę rodziny (także wielopokoleniowej) jako domowego Kościoła, szczególnie w odniesieniu do kształtowania i podtrzymywania praktyk religijnych w obecnym czasie. Wyzwanie to opisywali na przykładzie własnej rodziny państwo Jadwiga i Jacek Pulikowscy, świeccy konsultorzy Komisji Duszpasterstwa.

Na potrzebę kształtowania w parafiach pozaliturgicznych form przeżywania niedzieli w ramach tzw. preewangelizacji wskazywał ks. prof. Wiesław Przygoda z KUL-u. Swoją refleksją pastoralną w ramach omawianej tematyki dzielili się także abp Adam Szal z Przemyśla, bp Wiesław Lechowicz, odpowiedzialny z ramienia KEP za zagraniczną Polonię oraz bp Wiesław Śmigiel z Torunia.

Na zakończenie spotkania abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP, podziękował wszystkim uczestnikom posiedzenia za przedstawione duszpasterskie impulsy, które będą uwzględnione przy tworzeniu materiałów pomocniczych do realizacji programu duszpasterskiego w parafiach całej Polski. Wyraził również wdzięczność członkom i konsultorom Komisji Duszpasterstwa za każdą formę zaangażowania, ponieważ pięcioletnia kadencja Komisji w obecnym składzie w tym roku dobiega końca.

jb/rch / BP KEP

2021-01-13 17:19

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Majer o nowym Dekrecie ogolnym KEP nt. rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa

[ TEMATY ]

małżeństwo

dekret

KEP

narzeczeni

Flickr/episkopat.pl

Nie powinno się zezwalać na zawieranie małżeństw poza miejscem świętym, bez poważnej przyczyny, której nie mogą stanowić racje natury komercyjnej czy wynikające z ekstrawagancji, próżności lub naśladowania zwyczajów obcych niż katolickie - powiedział ks. Piotr Majer, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W rozmowie z KAI wyjaśnił nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa, które wczoraj zostały opublikowane w „Aktach Konferencji Episkopatu Polski”. Jest to Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Znowelizowane przepisy kościelnego prawa małżeńskiego będą obowiązywały od 1 czerwca 2020 roku na terenie Polski.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję