Reklama

Wiara

Watykan: dekret o cudzie i 7 dekretów o heroiczności cnót

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji kardynała Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Podczas audiencji Papież upoważnił tę dykasterię do promulgowania 8 dekretów - jednego o cudzie (do beatyfikacji) oraz siedmiu o heroiczności cnót – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Watykan

Margita Kotas

Dekret o autentyczności cudu dotyczy włoskiej tercjarki franciszkańskiej, Armidy Barelli (1882- 1952). Pochodziła z zamożnej rodziny mieszczańskiej. W 1909 roku poznała Ritę Tonoli, pomagała opuszczonym dzieciom w mediolańskiej dzielnicy przestępców. Potem została tercjarką franciszkańską, a także zorganizowała ruch Żeńskiej Młodzieży Akcji Katolickiej. Założyła Instytut Świecki Misjonarek Królewskości Chrystusa. Zmarła w 1952 roku mając 69 lat w opinii świętości. Została pochowana w krypcie kaplicy Najświętszego Serca Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie, którego była współzałożycielką.

Natomiast dekrety o heroiczności cnót dotyczą:

- sługi Bożego Albina Alvesa da Cunha e Silva, kapłana diecezjalnego, ur. 22 września 1882 r. w Codeçôso (Portugalia) i zm. 19 września 1973 r. w Catanduva (Brazylia);

Reklama

- sługi Bożego Ignacego od św. Pawła (ur. George Spencer), kapłana profesa Zgromadzenia Pasjonistów; ur. 21 grudnia 1799 r. w Londynie (Anglia) i zm. 1 października 1864 r. w Carstairs (Szkocja);

- Służebnicy Bożej Marii Felicity Fortunaty Baseggio (w świecie: Anna Clara Giovanna), zakonnicy z Zakonu św. Augustyna; ur. 5 maja 1752 r. w Ferrarze (Włochy) i zm. 11 lutego 1829 r. w Rovigo (Włochy);

- Służebnicy Bożej Floralby Rondi (ur. Luigii Rosiny), zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Ubogich - Instytutu Palazzolo; ur. 10 grudnia 1924 r. w Pedrengo (Włochy) i zm. 25 kwietnia 1995 r. w Mosango (Demokratyczna Republika Konga);

Reklama

- Służebnicy Bożej Clarangeli Ghilardi (z domu Alessandra), zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Ubogich - Instytutu Palazzolo; ur. 21 kwietnia 1931 r. w Trescore Balneario (Włochy), zm. 6 maja 1995 r. w Kikwit (Demokratyczna Republika Konga);

- Służebnicy Bożej Dinarosy Belleri (ur. Teresa Santa), zakonnicy ze zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Ubogich - Instytutu Palazzolo; ur. 11 listopada 1936 r. w Cailina di Villa Carcina (Włochy) i zm. 14 maja 1995 r. w Kikwit (Demokratyczna Republika Konga);

- Służebnicy Bożej Elisy Giambelluca, wiernej świeckiej, członkini Instytutu Terezjańskiego; ur. 30 kwietnia 1941 r. w Isnello (Włochy), zm. 5 lipca 1986 r. w Rzymie (Włochy).

2021-02-20 13:11

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan wzywa chrześcijan i buddystów do wspólnego wspierania kultury opieki i solidarności

Do wspólnego odkrywania i praktykowania solidarności zawartych w tradycjach buddyzmu i chrześcijaństwa wezwała wyznawców obu religii Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego w tradycyjnym orędziu z okazji buddyjskiego święta Vesakh lub Hanamatsuri.

Jest to najważniejsza uroczystość buddystów, upamiętniająca główne wydarzenia w życiu Buddy. W różnych krajach, w których religia ta odgrywa istotną rolę w życiu i kulturze miejscowych społeczeństw, jest ona obchodzona w różnych terminach, ale w większości państw dzień ten jest obchodzony w tym roku właśnie dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję