Reklama

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Łucja Filippini

Łucja urodziła się w bogatej rodzinie. Kiedy miała zaledwie 7 lat, została sierotą, gdyż straciła obydwoje rodziców. Miała czterech braci, ale przeżyło tylko dwóch, ich dalszym wychowaniem zajął się wuj. Mając 16 lat wstąpiła jak uczennica do klarysek w Montefiascone. Zawdzięcza to biskupowi, zwolennikowi reform, który zauważył ją podczs posługi w jej rodzinnym mieście. Jak czytamy - "wytyczył on dla niej przyszłość zakonnicy w społeczności, którą pragnął umocnić".

[ TEMATY ]

patron

#NiezbędnikWielkopostny

Jakie były dalsze pomysły?

W diecezji, w której biskup opiekował się wiernymi, od dawna życie dychowe jak i nauka były bardzo zaniedbane. Priorytetem duchownego była walka z ignorancją religijną, zorganiozwał też bezpłatne szkolnictwo, by nawet dziewczęta na wioskach miały szansę na naukę. W szkołach tych dziewczyny uczyły się też zawodowo. Początkowo wszystkim zajmowała się Róża Venerini, a jej następczynią była właśnie Łucja.

Reklama

Jak była jej misja naukowa?

Była przełożoną i pedagożką, pod jej opieką szkoły rozwijały się, kształciły wiele dziewcząt i uzyskiwały strukturę kanoniczną instytutów diecezjalnych. W 1704 r. Łucja została przełożoną generalną zgromadzenia, które sama utworzyła. Po śmierci biskupa Barbariego, w 1707 r. została wezwana do Rzymu, by tam kontynuować swoje dzieło. Swą działalność prowadziła pod nazwą Papieskiego Instytutu Pobożnych Nauczycielek.

Wszystko szło dobrze, aż.....

Reklama

Łucja szybko musiała pożegnać się ze swoją misją, gdyż oskarżono ją o niepoprawność. Ktoś przed Świętym Oficjum w Rzymie wykreował, że jest "głosicielką idei kwietyzmu, hiszpańskiego teologa, który został skazany i osadzony w więzieniu".

Czy przetrwała próbę?

Z czasem wszystko ucichło, ale w sercu Łucji nadal była to delikatna sprawa. W szkołach w Montefiascone dochodziło do wewnętrznych konfliktów, a u Łucji odkryto nowotwór, który okazał się śmiertelny. Zmarła w 1732 r.

Kto ją kanonizował i kiedy?

Pius XI w 1930 r., a założone prze Łucję zgromadzenie nadal funkcjonuje aktywnie pod nazwą Instytut Pobożnych Nauczycielek Filipinek na całym świecie, od Włoch po USA, po Brazylię, Indię, Etopię i inne państwa.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2021-03-25 22:00

Ocena: +35 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty, który łączy

Niedziela Ogólnopolska 35/2019, str. 32

[ TEMATY ]

patron

opr. graficzne Karolina Szecówka

Był „świetlanym przykładem ewangelicznej wytrwałości, który powinniśmy mieć przed oczyma, kiedy stajemy wobec trudnych i ryzykownych wyborów, jakich nie brak także dzisiaj” – powiedział św. Jan Paweł II o św. Melchiorze Grodzieckim podczas kanonizacji męczenników koszyckich

Melchior Grodziecki urodził się w 1584 r. w Cieszynie. Wywodził się z rodu Grodzieckich herbu Radwan. Pobierał nauki w kolegium jezuickim w Wiedniu, a następnie w Brnie, gdzie wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego. Przebywał w klasztorach jezuickich w Kłodzku, Czeskich Budziejowicach i Pradze. Właśnie w tym ostatnim miejscu w 1614 r. przyjął święcenia kapłańskie, a później został wychowawcą młodzieży. Śluby wieczyste złożył 16 czerwca 1619 r. Zakon skierował go do Koszyc, gdzie został kapelanem wojsk cesarskich. Poniósł śmierć męczeńską na początku wojny trzydziestoletniej, we wrześniu 1619 r., z rąk żołnierzy księcia Siedmiogrodu Gábora Bethlena, dowodzonych przez gen. Jerzego Rakoczego. Śmierć Melchiora Grodzieckiego była wynikiem nienawiści, podziałów narodowych i wyznaniowych.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana Szkodonia

2021-07-23 12:06

[ TEMATY ]

bp Jan Szkodoń

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Szkodoń

Bp Jan Szkodoń

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

CZYTAJ DALEJ

Msza św. w starym rycie będzie odprawiana w archidiecezji wrocławskiej

2021-07-23 15:28

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Dziś Kuria Metropolitalna Wrocławska podała do publicznej wiadomości komunikat skierowany do duchowieństwa i wiernych archidiecezji wrocławskiej. Zawarta jest w nim informacja, że  metropolita wrocławski abp Józef Kupny potwierdza na urzędzie duszpasterza Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w archidiecezji wrocławskiej ks. dr. Ireneusza Bakalarczyka.

Decyzja ta, jest wynikiem ostatniej decyzji papieskiej związanej z promulgacją motu proprio: „Traditionis custodes”. Ks. Ireneusz Bakalarczyk będzie ”jedynym kapłanem wyznaczonym do sprawowania liturgii w formie sprzed reformy liturgicznej z 1970 r., a prowadzone przez niego duszpasterstwo jest jedyną wspólnotą rozpoznaną i zatwierdzoną w archidiecezji wrocławskiej".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję