Reklama

Franciszek

Tornielli: Irak oczekuje na Papieża jak dzieci na święto

Dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii przytacza wypowiedź chaldejskiego patriarchy Babilonii kard. Luisa Sako, który przypomina, że losu chrześcijan nie należy oddzielać od losu innych Irakijczyków, ponieważ wszyscy ponieśli konsekwencje wojny i terroryzmu.

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek w Iraku

VATICAN NEWS

PAP

„Ta wizyta jest jak sen, który staje się rzeczywistością. A my jesteśmy jak dzieci, które przygotowują się na świętowanie. Od największych do najmniejszych spośród nas” – te słowa chaldejskiego patriarchy Babilonii, kard. Luisa Raphaela Sako, przekazane agencji Fides, w prosty sposób opisują rzeczywistość podróży, o której od dawna marzył Jan Paweł II, a którą obecnie realizuje Franciszek. Radosne i pełne wdzięczności twarze osób oczekujących na Biskupa Rzymu świadczą o tym, że ta podróż od dawna leży na sercu Papieżowi i Irakijczykom, nie tylko chrześcijanom.

Reklama

Wielokrotnie w czasie swojego pontyfikatu Franciszek mówił o wspólnotach chrześcijańskich cierpiących w różnych częściach świata, a jego pielgrzymka do ziemi Abrahama, pomimo pandemii i obaw o bezpieczeństwo, świadczy o bliskości Następcy Piotra. Ale los chrześcijan w Iraku i ich cierpienia nie powinny być oddzielone od losu i cierpienia członków innych wyznań religijnych w kraju, w którym wszyscy doświadczyli konsekwencji wojny, terroryzmu, przemocy, podziałów i nadużywania imienia Boga dla usprawiedliwienia nienawiści.

„Udekorowaliśmy nasze kościoły - powiedział Sako – ale wszyscy Irakijczycy udekorowali wszystkie swoje miasta... Wszędzie są flagi Watykanu i plakaty powitalne, nawet w Najafie, nawet w Nassiriji... I w Mosulu, mieście, które wciąż pokazuje wszystkie swoje rany. Muzułmanie ułożyli pieśni na powitanie Papieża”.

Na plakatach, na których zdjęcie najwyższego szyickiego autorytetu w kraju sąsiaduje ze zdjęciem Papieża, wyróżnia się zdanie ajatollaha Alego al Sistaniego: „Wy jesteście częścią nas, a my jesteśmy częścią was”. To inny sposób na powiedzenie, że wszyscy jesteśmy braćmi. Słowa kardynała, który przewodzi starożytnemu Kościołowi chaldejskiemu, pozwalają zrozumieć, że nadzieja na przyszłość Iraku nie będzie płynąć ze wzmocnienia jednej wspólnoty religijnej kosztem innych, ani z tworzenia chronionych i oddzielnych „rezerwatów”, w których można bezpiecznie umieścić tak zwane mniejszości, ale z ponownego odkrycia głębokich korzeni współistnienia, które pokrywa się z tożsamością kraju. Nadzieja, która rozpala się w Ur, w ślad za Abrahamem: jesteście częścią nas, a my jesteśmy częścią was.

2021-03-04 16:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W zniszczonym przez Państwo Islamskie Mosulu papież modlił się za ofiary wojny

[ TEMATY ]

Franciszek w Iraku

Screen

Ocenia się, że w tym czasie z Mosulu, który w 2004 liczył ponad 1,8 mln mieszkańców, w wyniku agresji Państwa Islamskiego uciekło około pół miliona osób, w tym ponad 120 tys. chrześcijan. Miasto było systematycznie niszczone, a ofiarami tego barbarzyństwa padały liczne kościoły, ale też obiekty muzułmańskie.

Witając papieża chaldejski arcybiskup Mosulu i Agry Najeeb Moussa Michaeel przypomniał, że Mezopotamia jest wspólną kolebką wierzeń starożytnych i religii Abrahamowych i dodał, że papież, który tu przybył, jest "pielgrzymem pokoju i głosem, budzącym sumienia".

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

KSM zaprasza do modlitwy różańcowej za kapłanów

2021-09-28 12:02

[ TEMATY ]

różaniec

KSM

kapłani

ksmacz/Facebook

Katolickie Stowarzyszenie Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza na swojej stronie na Facebooku do wspólnej modlitwy różańcowej za kapłanów w październiku. Inicjatywie towarzyszy hasztag #kapłan_love.

W podzięce i prośbie za kapłanów archidiecezji częstochowskiej codziennie modli się inna osoba. W SMS-ie osoba, która zgłosi chęć wzięcia udziału w modlitwie otrzyma rozważania różańcowe na dany dzień. Należy zgłosić się pod numer: 783 762 800, a dana osoba zostanie przyporządkowana do konkretnego dnia i otrzyma rozważania do danej tajemnicy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję