Reklama

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Leonard Murialdo

26 października 1828 r. na świat w zamożnej i turyńskiej rodzinie przychodzi Leonard. Ukończył on szkołę w Svonie prowadzoną przez pijarów, mając 16 lat. Wahał się przy wyborze drogi życiowej. Nie wiedział czy ma zostać urzędnikiem u króla Karola Alberta czy może jednak inżynierem.

[ TEMATY ]

patron

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Którą drogę wybrał?

W 1851 r. otrzymuje święcenia kapłańskie, ma ukończone studia teologiczne, a swoją wspaniałą pracę obronił na Uniwersytecie Turyńskim. Mimo talentu do nauki, nie poświęcił się je całkowicie, lecz za prośbą od św. Jana Bosko, zaangażował się w pracę duszpasterską- kierował parafilaną świetlicą w Turynie. Mając 37 lat broni swojej pracy doktorskiej i uzyskuje ten właśnie stopien naukowy.

Reklama

Co było dalej?

Leonard był teologiem, "o wyglądzie samotnego eurydyty, znacznie wyprzedził czasy, w których żył. Nie było rzeczą zwyczajną, aby w XIX w. ksiądz - pływak i aplinista zresztą- zamiast dyskutować o wydarzeniach w prasie, sam zakładał gazetę". Do dziś jest ona wydawana pod tytułem "Głos Ludu".

Czy lubił pracę z ludźmi?

Reklama

"W porzuconych i osieroconych dzieciach odnalazł dowody słuszności swoich dotychczasowych decyzji i cel żmudnego zgłębiania wiedzy na uczelni. Każde z tych dzieci byo warte wszystkich 34 lat życia, które im poświęcił, okupionych trudem, strapieniami i bezgranicznym spokojem". Leonarodwi udało się również uratować kolegium, chciał go również powiększyć. Doszedł do wniosku, że to on powinien stać się jego fundatorem, jak jego poprzednucy św. Jan Bosko czy Józef Cottolengo.

Jakie pomysły zrealizował?

W Turynie w 1873 r. zakłada zgromadzenie zakonne pod wezwaniem św. Józefa, obecnie znamy je pod nazwą "józefici od Murialda". Zajmował się kształceniem młodzieży i misjami. W XX w. rodzina zakonna powiększała się, gdyż powstały zakony w Afryce, Ameryce i Europie.

Czy angażował się w sprawy społeczeństwa?

Jako teoretyk ruchu robotników do działania zachęcał katolików. Dążył do odnowy społeczeństwa, poprzez konkretne przedsiewzięcia. Chciał, by nauka w szkołach była przedłużona do 12-14 roku życia. Słowa, które często powtarzał to- "ludzie ubodzy mogą odrodzić się tylko w sposób świadomy, poprzez wiedzę, którą my musimy im zaoferować".

Kiedy skończył ziemską wędrówkę?

Umiera utrudzony pracą apostolską 30 marca 1900 r. Paweł VI podsumował, że wzbogacił Kościół i Turyn- "własną świętością tak prostą, tak prawdziwą, tak spokojną i tak płodną". Potem 3 maja 1970 r. ten sam papież ustanawia go świętym. Imię Leonard z longobardzkiego oznacza silny jak lew.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2021-03-29 22:00

Ocena: +33 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Litania do św. Józefa

19 marca to szczególny dzień nie tylko dla mężczyzn, ale dla każdego z nas. Wpatrzeni w dzisiejszego patrona - św. Józefa, starajmy się być tacy, jak on. Cisi, pokorni, w cieniu...

WYZWANIE: Pomódl się dziś litanią do św. Józefa. Prośmy za jego pośrednictwem o łaski, prośmy o to, byśmy stawali się tacy, jak on.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Komu można odmówić Komunii św.?

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 21

[ TEMATY ]

Komunia

komunia święta

Karol Porwich/Niedziela

Eucharystia to pokarm na życie wieczne

Eucharystia to pokarm na życie wieczne

Nie zgadzają się w części czy całkowicie z nauczaniem Kościoła. Lekceważą swoje obowiązki religijne. Głoszą poglądy sprzeczne z doktryną. Czy można takim osobom odmówić Komunii św.?

W Kodeksie prawa kanonicznego zaznaczono, że każdy ochrzczony, jeśli tylko prawo tego nie zabrania, może i powinien być dopuszczony do Komunii św.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: Caritas pomoże w odbudowie po powodzi

2021-07-23 16:34

[ TEMATY ]

Caritas

powódź

Belgia

Vatican News/AFP

Belgijska Caritas śpieszy na pomoc ofiarom powodzi. „Na szczęście nie brakuje pożywienia i ubrań. Dziś największym problemem jest sytuacja ludzi, którzy stracili dach nad głową” – mówi Régine Kerzmann, odpowiedzialna za działalność kryzysową w Caritas Liège. Ostatni bilans ofiar mówi o 37 zabitych i 6 zaginionych. Jednakże, choć wody już opadły, ponad 9 tys. osób nie może powrócić do swoich domów.

Jak podkreśla Kerzmann, są to przede wszystkim przedstawiciele najniższych warstw społecznych, które w swój dom czy mieszkanie włożyły niejednokrotnie oszczędności całego życia. Teraz stracili dosłownie wszystko. To właśnie ta kategoria społeczna jest głównym celem pomocowej kampanii kościelnej organizacji. Caritas apeluje o pomoc przy oczyszczaniu i odbudowie zniszczonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję