Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzyski Dzień Żołnierzy Niezłomnych: Zostawili nam orędzie wolności

- Jesteśmy spadkobiercami tego zobowiązania do pamięci i czci żołnierzy niezłomnych, do budowania teraźniejszości i przyszłości dla Polski, jakiej oni pragnęli i o jaką walczyli – mówił w homilii proboszcz wałbrzyskiej parafii św. Aniołów Stróżów ks. kanonik Wiesław Rusin.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

żółnierze niezłomni

kolegiata w Wałbrzychu

Ryszard Wyszyński

Przedstawiciele różnych środowisk z Wałbrzycha i Świdnicy oddają hołd "Żołnierzom Wyklętym"

Przedstawiciele różnych środowisk z Wałbrzycha i Świdnicy oddają hołd

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

historia żołnierzy niezłomnych tworzy jedną najbardziej bohaterskich i zarazem najtragiczniejszych kart polskiej historii. O ich losach przypomina nam, ustanowiony 10 lat temu, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Warto przypomnieć, że we wskazaniu 1 marca na dzień pamięci o tych bohaterach zadecydował, przed dekadą, prezydent Lech Kaczyński, który na początku 2010 r., - wybrał dzień, w którym na ołtarzu Ojczyzny życie swe złożyli: płk. Łukasz Ciepliński - jeden z najbardziej bohaterskich żołnierzy niezłomnych, przedwojenny oficer wojska polskiego i Armii Krajowej, prezes IV Zarządu Stowarzyszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz sześciu działaczy czwartego zarządu Zrzeszenia WiN, którzy zostali zamordowani przez komunistycznych oprawców 1 marca 1951 roku, w warszawskim wiezieniu na Mokotowie. Śmierć z ręki kata – strzałami w tył głowy – razem z ppłk. Łukaszem Cieplińskim ponieśli też: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Jozef Batory i Karol Chmiel. Do dziś nie znamy miejsc ich pochowków. Komunistyczni sędziowie oraz przedstawiciele aparatu władzy postanowili, bowiem –po sfingowanym procesie, że zostaną oni nie tylko pozbawieni życia, ale ma być też zatarta pamięć o nich!

Ryszard Wyszyński

Apel i Msza Święta w intencji żołnierzy niezłomnych

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jak w całej Polsce, został godnie przypomniany również w Wałbrzychu. Rozpoczął się na Placu Magistrackim skąd przedstawiciele Straży Narodowej z połączonych rot stowarzyszenia z Wałbrzycha i Świdnicy oraz Rot Niepodległości wraz z kibicami piłkarskimi Górnika Wałbrzych – przemaszerowali na przez wałbrzyski Rynek, a następnie na Plac kościelny pod pomnik Niepodległości, przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej patronki Wałbrzycha, gdzie na rozpoczęcie odśpiewano wspólnie hymn państwowy. Przemówienia wygłosili- wymieniając w nich najtrudniejsze wyzwania i cierpienia, które wzięli na siebie żołnierze wyklęci, walcząc z sowietami i aparatem komunistycznej władzy - o wolność i niezawisłość Polski - koordynator Straży Narodowej, Mateusz Burydzy, a w imieniu Rot Niepodległości - Karol Michalik. Wzruszający wiersz autorstwa Bogdana Ludwikowskiego - dedykowany pamięci żołnierzy wyklętych, napisany na uroczystość - odczytała Ewa Okarmus. Następnie kibice i przedstawcie stowarzyszeń patriotycznych, delegacja wałbrzyskiej „Solidarności” złożyli u stóp pomnika wiązanki kwiatów. O potrzebie pamięci i oddawania wielkiego hołdu żołnierzom wyklętym, których trud nie poszedł na marne i dał swoje owoce po latach - mówił poseł na Sejm Ireneusz Zyska. Honory żołnierzom niezłomnym oddawał przy Pomniku Niepodległości też w tym dniu poczet sztandarowy wojska polskiego z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka.

Reklama

Ryszard Wyszyński

Msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy niezłomnych w kolegiacie

Msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy niezłomnych w kolegiacie

Druga część obchodów dnia pamięci miała miejsce w wałbrzyskiej kolegiacie Aniołów Stróżów.

Okolicznościowej Mszy świętej, sprawowanej w intencji Ojczyzny i żołnierzy niezłomnych, z asystą wojskową o udziałem środowisk patriotycznych - przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz ks. Wiesław Rusin. – Wspominamy dziś żołnierzy wyklętych, którzy aż do końca dochowali przysięgi żołnierskiej, złożyli daninę krwi i bardzo często młodego życia na ołtarzu ojczyzny – mówił. Złożyli ją, bo ukochali Boga i Ojczyznę. Byli wierni aż do końca zasadom wojskowej przysięgi. I chociaż ich walka była z góry skazana na przegraną, bo walczyli z o wiele potężniejszym wrogiem, bardzo przy tym bezwzględnym, i z tą całą maszynerią ideologii i państwa, wprost sowiecką – przyniesioną do nas na bagnetach z tzw. wolnością - to żołnierze niezłomni tę walkę o suwerenność i niezawisłość Polski podjęli. Dzisiaj pamiętamy o nich i pamięć o nich to nie tylko wielki obowiązek, ale i zaszczyt dla nas, że możemy służyć tym najlepszym synom i córkom Ojczyzny, którzy zadziwili świat, zadziwili nas swoim hartem ducha, swoją niezłomnością wiernością aż do końca i wielkim cierpieniem, przez które przechodzili. Przejmujemy tę sztafetę od nich, aby te wartości, za które oddali życie - nieść dalej. Zróbmy wszystko, aby budować naszą ojczyznę na tych wartościach - w jedności, posłuszeństwu w wierze, miłości, patriotyzmie i sprawiedliwości. - Pozbawiono ich grobów, nazywano wyklętymi, chciano ich raz na zawsze wykreślić z narodowej pamięci, zadekretowano nawet, że tak ma ostatecznie wyglądać wyrok historii. Na szczęście, wiemy, że tak się nie stało (…). Ich ofiary nie można zmarnować trzeba ich naśladować. Mamy też obowiązek modlitwy za żołnierzy niezłomnych, bo ich groby są święte. Na tych ich szczątkach, jak na żyznej ziemi – wzrasta bohaterska historia narodu -mówił. Na zakończenie przytoczył słowa ppłk. Łukasza Cieplińskiego, napisane 70 lat temu, do ukochanego synka Andrzeja, przekazane w grypsie. Prosił on, aby jego syn pozostał dobrym Polakiem. Zostawił nam orędzie wolności - „Odbiorą mi tylko życie, a to nie najważniejsze - pisał. Cieszę się, że będę zamordowany, jako katolik - za wiarę, jako Polak - za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek - za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę bardziej niż kiedykolwiek, że prawda Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona” – cytował słowa listu ksiądz proboszcz.

Reklama

Ryszard Wyszyński

Msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy niezłomnych w kolegiacie

Msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy niezłomnych w kolegiacie

Niezłomni pochowani na wałbrzyskich cmentarzach

Bohaterowie niezłomni, których nie dosięgła śmierć na postawie sfingowanych i niesprawiedliwych wyroków, którym zamieniono karę na dożywocie – odsiadywali wieloletnie więzienie, skracane w w końcu amnestią. Z trudem znajdowali miejsca pracy, mieli zrujnowane zdrowie. Ich groby groby można spotkać na wielu cmentarzach w całej diecezji świdnickiej. Żołnierzami niezłomnymi żyjącymi wiele lat w Wałbrzychu byli m.in. : zmarły 14 kwietnia 2015 roku, ppor. Władysław Dziech ps. „ Muszka” ze zgrupowania „Flamego”- skazany na dożywocie, który odzyskał wolność po długoletnim więzieniu i amnestii - dziś spoczywa na wałbrzyskim cmentarzu przy ul. Moniuszki oraz śp. Ignacy Sarnecki zmarły 24 kwietnia 2017 roku, działacz niepodległościowy, więzień UB na Rakowieckiej w Warszawie i zamku w Lublinie, któremu zamieniono w ostatniej chwili karę śmierci na wieloletnie więzienie (noszący do końca życia w piersi kulę, której nie można było wyjąć, a którą otrzymał, gdy próbował uciec z aresztu UB) – również jest pochowany na tym samym wałbrzyskim cmentarzu.

Warto przypomnieć również, że szeroko znany w kraju i wśród Polonii na świecie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” , który tradycyjnie był ukoronowaniem obchodów Dnia pamięci o pomordowanych żołnierzach antykomunistycznego, podziemia został przełożony – odbędzie się 16 maja 2021.

2021-03-01 20:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs o Niezłomnych

[ TEMATY ]

konkurs

żółnierze niezłomni

Tomasz Terteka

24 lutego w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu rozstrzygnięty został II Konkurs Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.

Nadesłano ponad 223 prace multimedialne na temat dziejów polskiego podziemia antykomunistycznego. W konkursie uczestniczyło ponad 89 szkół z terenu całego województwa śląskiego. Jak podkreśliła eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska: pomysłodawczyni i organizatorka konkursu wybór Żywca na miejsce rozstrzygnięcia konkursu nie był przypadkowy. To właśnie z tego regionu w pierwszej edycji napłynęło najwięcej prac. Warto przypomnieć, że po II wojnie światowej na terenie Żywiecczyzny bardzo mocno działały oddziały Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania kapitana Flamego ps. “Bartek”. Pamięć o żołnierzach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę wciąż jest bardzo żywa i ciągle kultywowana w tym regionie. Uroczysta gala związana z rozstrzygnięciem konkursu zgromadziła w Żywcu liczne grono przedstawicieli duchowieństwa, samorządowców, organizacji kombatanckich. Podczas rozdania nagród eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska, podkreśliła, że konkurs na temat naszych bohaterów narodowych, którzy ginęli za wolną, niepodległą Polskę ma bardzo ważny, ponadczasowy sens. Żołnierzy podziemia antykomunistycznego przez wiele lat skazywano na zapomnienie. Ówczesna propaganda określała ich mianem bandytów. Robiono wszystko, aby w świadomości społecznej przestali istnieć. Dlatego jak podkreśliła eurodeputowana, bardzo istotne jest właśnie to, że teraz po kilkudziesięciu latach milczenia, bardzo duża liczba uczniów z każdego zakątka województwa śląskiego poznaje prawdziwe dzieje polskich bohaterów. To właśnie z losów NSZ powinniśmy czerpać wiedzę na temat dziejów Polski. Bohaterska postawa żołnierzy podziemia antykomunistycznego powinna w młodym pokoleniu budować siłę i tożsamość narodową Jednym z współorganizatorów uroczystości był starosta żywiecki Andrzej Kalata. Podczas rozdania nagród samorządowiec podkreślił, że organizowanie konkursów, prelekcji, na temat żołnierzy podziemia antykomunistycznego jest bardzo ważne w procesie przywracania pamięci o naszych bohaterach narodowych. Musimy oddać hołd wszystkim tym którzy przez tyle lat byli wyklęci. Oddajmy im to co im się należy – pamięć - podkreślił starosta żywiecki Andrzej Kalata. Podczas uroczystości Urszula Bauer śląska kurator oświaty podziękowała europoseł Jadwidze Wiśniewskiej za organizację konkursu. Zwróciła uwagę że wpisuje się on w politykę oświatową państwa, która ma na celu między innymi przywracanie pamięci o naszych przez wiele lat zapomnianych bohaterach narodowych. Śląska Kurator Oświaty podkreśliła, bardzo wysoki poziom tegorocznego konkursu. Uczestnicy pokazali duże umiejętności komputerowe i ogromną wiedzę historyczną. Laureaci trzech pierwszych w miejsc w kategorii szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych pojadą do Brukseli. To nagroda ufundowana przez europoseł Jadwigę Wiśniewską. Specjalne nagrody w postaci wyjazdów do Warszawy dla laureatów z terenu powiatu żywieckiego ufundował poseł Kazimierz Matuszny, który mocno włączył się w organizację tegorocznej edycji konkursu. Laureaci konkursu otrzymali również cenne nagrody rzeczowe. Jak podkreśliła eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska wszyscy uczestniczy konkursu są wygranymi, ponieważ pomogli w ocaleniu tych, którzy już na zawsze mieli być skazani na wieczne zapomnienie. Obecny na spotkaniu Władysław Sanetra – prezes Związku Żołnierzy NSZ Ookręgu Podbeskidzie podkreślił, że konkurs był jednym z wielu, elementów przywracania pamięci o podziemiu antykomunistycznym.

CZYTAJ DALEJ

Gospel Mass na 200 wykonawców

2024-04-22 10:40

Magdalena Lewandowska

Wielki kościół pw. św. Maksymiliana wypełnił się po brzegi wykonawcami i słuchaczami.

Wielki kościół pw. św. Maksymiliana wypełnił się po brzegi wykonawcami i słuchaczami.

Niezwykłe wydarzenie muzyczne przyciągnęło do parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego tłumy!

Osiem chórów i orkiestra dęta – łącznie prawie 200 osób pod batutą Sebastiana Sikory – wykonało Koncert Gospel Mass. To połączenie tradycyjnych pieśni gospel z klasycznymi kompozycjami muzyki sakralnej. W pierwszej części wybrzmiała Missa Brevis, w drugiej Gospel Mass. – Od zawsze marzyłem, żeby wykonać dwa cykle mszalne Jacoba de Haana: Missę Brevis i Gospel Mass i to marzenie się spełnia przy udziale ogromnej ilości osób śpiewających i grających – mówił dyrygent Sebastian Sikora.

CZYTAJ DALEJ

Dekanalne Spotkanie Presynodalne

2024-04-23 00:02

Wiktor Cyran

W parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu odbyło się dekanalne spotkanie zespołów presynodalnych z dekanatów Wrocław – Kozanów oraz Wrocław – Osobowice. Księża wraz z wiernymi uczestniczyli w konferencji, trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem oraz spotkali się na wspólnej agapie.

Ksiądz Tomasz Kowalski podkreśla, że czas wielu katechez już za nami. Dzisiaj odbyła się przedostatnia katecheza dotycząca listu do kościoła w Filadelfii. Jest to piękny list, również jak wcześniejsze zachęca nas do czujności, z ścisłym nadawcą listu, a więc z Panem Jezusem. I dzisiaj takie zdanie, które jak myślę jest takim centrum tego listu to zdanie, które zachęca do bycia wytrwałym, do tego aby trwać przy słowie, do tego aby zachować imię Pana Jezusa, nadawcy listu i w ten sposób stać się filarem, fundamentem w świątyni Pana Jezusa. Myślę, że to jest jedno z ważniejszych przesłań tego listu – opowiada ks. Tomasz, dodając: - Teraz czeka nas moment otwarcia synodu. Już za niecały miesiąc bo 19 maja ksiądz abp Józef Kupny podczas uroczystej Eucharystii we wrocławskiej katedrze otworzy oficjalnie synod dzięki czemu grupy presynodalne staną się grupami synodalnymi i wejdziemy już w taką intensywną ale bardzo piękną fazę synodu – ogłasza członek sekretariatu synodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję