Reklama

Kościół

12-13 marca w Kościele inicjatywa "24 godziny dla Pana"

Mimo epidemii tradycyjnie przed IV niedzielą Wielkiego Postu odbędzie się inicjatywa "24 godziny dla Pana". W wielu kościołach na świecie z 12 na 13 marca potrwa całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Papieska Rada ds. Promocji Nowej Ewangelizacji wydała nowy zbiór wskazań duszpasterskich mających pomóc parafiom i wspólnotom chrześcijańskim w przeprowadzeniu inicjatywy modlitewnej "24 godziny dla Pana". W tym roku jest ona przewidziana na 12 i 13 marca i towarzyszy jej hasło "On odpuszcza wszystkie twoje winy".

Podziel się cytatem

POBIERZ materiały duszpasterskie na 24 godziny dla Pana

W pierwszej części dokumentu znalazły się teksty do wykorzystania w celu przygotowania do sakramentu pokuty i pojednania, w tym m.in. podjęcia aktu żalu doskonałego, jeśli w tym czasie niemożliwe będzie skorzystanie ze spowiedzi.

Druga część zawiera materiały do modlitwy i medytacji oparte na Ewangelii i mogące służyć wiernym w ich osobistym oczekiwaniu na spowiedź. Mogą one być także wykorzystane w przygotowaniu katechezy na temat sakramentu pokuty i pojednania.

Tam, gdzie z powodów sanitarnych celebracja sakramentów jest niemożliwa lub może w nich uczestniczyć jedynie ograniczona liczba wiernych, adoracja eucharystyczna może być transmitowana online, przygotowując w ten sposób wiernych do wzbudzenia aktu żalu doskonałego.

Reklama

W diecezji warszawsko-praskiej wyznaczono dwie parafie: Najczystszego Serca Maryi w Warszawie przy pl. Szembeka, gdzie z sakramentów można będzie skorzystać w piątek w godz. 16.00-20.00 i w sobotę w godz. 16.00-19.00, oraz parafię Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, w której spowiedź zaplanowano w piątek w godz. 17.00-19.00 i w sobotę w godz. 8.30-18.00.

W archidiecezji gdańskiej akcja "24 godziny dla Pana" odbędzie się w parafii Bożego Ciała w Gdańsku, gdzie wydarzenie rozpocznie się w piątek o godz. 19.00 drogą krzyżową. Następnie odbędą się nabożeństwo pokutne i adoracja Najświętszego Sakramentu, która potrwa do północy.

W Gdyni rozpocznie się również 12 marca o godz. 15.00 w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a w Sopocie w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazda Morza. Czuwanie odbędzie się też w Rumi w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych. W parafii św. Antoniego Padewskiego w Redzie odbędzie się tydzień później – 19-20 marca.

W archidiecezji łódzkiej adoracja i spowiedź zaplanowana jest w trzech kościołach: w bazylice archikatedralnej w Łodzi, w parafii św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim i w kościele rektoralnym Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim. W piątek nabożeństwo pokutne rozpocznie się o godz. 20.00. W sobotę msza św. zaplanowana jest na godz.18.00, a w Piotrkowie Trybunalskim na godz. 17.00.

W archidiecezji częstochowskiej inicjatywa "24 godziny dla Pana" odbędzie się w kościele św. Ireneusza BM w Częstochowie.

W diecezji świdnickiej odbędzie się w kolegiacie Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, w kościele Królowej Różańca Świętego w Wałbrzychu, w sanktuarium św. Józefa w Świdnicy, kościele św. Anny w Ząbkowicach i w świątyni Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku.

Reklama

Inicjatywa "24 godziny dla Pana" jest propozycją duszpasterską, która może być realizowana w różnych formach. Papież Franciszek w bulli "Misericordiae vultus" ("Oblicze miłosierdzia") z kwietnia 2015 r. podkreślał, że wiele osób powraca dziś do sakramentu pokuty i pojednania oraz odnajduje w nim często drogę powrotu do Pana, "aby żyć chwilą intensywnej modlitwy oraz nadać sens własnemu życiu".

Papież zachęcał jednocześnie do rozpropagowania inicjatywy przedłużonej adoracji i spowiedzi w diecezjach.

Pierwszy raz nabożeństwo "24 godziny dla Pana" organizowano w 2014 r. Po nabożeństwie pokutnym rozpoczynającym inicjatywę papież sam przystąpił do spowiedzi świętej, a następnie usiadł w konfesjonale. Podobnie było w kolejnych latach. (PAP)

2021-03-11 08:10

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po prostu bądź

Przed nami kolejna odsłona inicjatywy „24 godziny dla Pana”, która będzie miała miejsce z piątku 25 marca na sobotę 26 marca.

Jej celem jest całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z przedstawicielami dzieł charytatywnych

2023-02-01 20:29

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Najpierw wysłuchał ich świadectw. O swojej niepełnosprawności, której można było uniknąć i o działalności stowarzyszenia, które pomaga takim osobom. 68-letni obecnie mężczyzna wspomniał, że gdy miał 4 lata, gdy rodzice zaprowadzili go do pobliskiego szpitala na poprawienie skręconej od urodzenia stopy. Na miejscu nie było lekarza i operację przeprowadził niefachowo jego asystent. Nie tylko nie pomógł, ale jeszcze doszło do zakażenia i w efekcie chłopiec stracił dwa palce, nastąpiło uszkodzenie nerwu i do dzisiaj Pierre cierpi z tego powodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję