Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękczynienie za dar niepodległości

W Święto Niepodległości - 11 listopada br. - Prymas Polski - kard. Józef Glemp przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny sprawowanej w warszawskiej bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela. Ksiądz Prymas w Eucharystii dziękował za niepodległość przez wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Polski. Homilię wygłosił ks. prał. Zdzisław Król, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Warszawie.
W kościele Świętego Krzyża w Warszawie Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił i homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź. W czasie Liturgii pieśni wykonywał Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP. Wierni odśpiewali m.in. Bogurodzicę, hymn Polski i Boże, coś Polskę. 11 listopada w Radzyminie nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk poświęcił na cmentarzu bohaterów 1920 r. popiersie Jana Pawła II oraz tablicę upamiętniającą wizytę w tym miejscu Ojca Świętego w czerwcu 1999 r. Przed poświęceniem tablicy Ksiądz Nuncjusz przewodniczył Mszy św. w radzymińskiej kolegiacie.

Poświęcenie Domu Pielgrzyma im. ks. Popiełuszki

Prymas Polski - kard. Józef Glemp oraz warszawscy biskupi Marian Duś i Piotr Jarecki 15 listopada br. poświęcili Dom Pielgrzyma "Amicus" im. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Kard. Glemp wręczył również medale okolicznościowe i dyplomy uznania wszystkim dobroczyńcom i fundatorom, dzięki którym powstał ten dom.
Na uroczystości obecni byli m.in.: matka Księdza Jerzego, Marianna Popiełuszko, i jego brat, Stefan, a także premier Jerzy Buzek.
W Domu Pielgrzyma znajduje się część hotelowa z pięćdziesięcioma miejscami noclegowymi, sala konferencyjna na 300 miejsc, stołówka oraz kawiarnia. W mniejszych salach konferencyjnych powstanie dom seniora i świetlica dla dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusz polskich parlamentarzystów

Kilkudziesięciu posłów i senatorów spotkało się 15 listopada na Jubileuszu Parlamentarzystów w warszawskiej archikatedrze św. Jana.
Wicemarszałek Sejmu Stanisław Zając odczytał w imieniu parlamentarzystów Akt Zawierzenia Chrystusowi Królowi. Posłowie i senatorowie zobowiązali się m.in., aby "dobro człowieka i rodziny uczynić najwyższym celem działalności", bronić życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci, budować prawa na zasadach solidaryzmu społecznego i sprawiedliwości, w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia uwzględniać trwałe zasady moralne, a w polityce międzynarodowej szanować prawo narodów do zachowania tożsamości i odrębności.
"Przychodzimy na modlitwę, żeby zanurzyć się w pełnię czasu, gdy Bóg objawia całą prawdę o sobie" - mówił w homilii Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Jak zauważył Kaznodzieja, parlamentarzyści nieprzypadkowo spotkali się w archikatedrze św. Jana, bo do tego kościoła przychodzili królowie, wodzowie i nauczyciele narodu - od Piotra Skargi do prymasa Stefana Wyszyńskiego. "Najważniejsza prawda objawiona przez Boga to zdanie napisane przez św. Pawła: ´Przez Chrystusa objawiła się łaska wszystkim ludziom´. Nie zawsze jesteśmy w stanie pojąć, czym jest ta łaska, rozumiemy ją zwykle w kategoriach ustawodawstwa. Jedyne, czego Bóg wymaga, to - jak mówi czytana tego dnia Ewangelia - wyzbycia się życia bezbożnego. Potrzeba nam powrotu do prostoty i uczciwości wskazanej w Dziesięciu Przykazaniach" - mówił Prymas Glemp.

Reklama

Wyzwolenie w Chrystusie

W dniach 20-22 października br. w Dąbrowicy k. Lublina odbyła się II Międzynarodowa Konferencja poświęcona zagadnieniu troski o osoby o orientacji homoseksualnej. Konferencja była zorganizowana przez Instytut im. ks. Franciszka Blachnickiego. Uczestniczyły w niej osoby przeżywające ten problem i ludzie służący im pomocą: jako terapeuci, grupy wsparcia, mentorzy, przyjaciele, duszpasterze. Głównymi prelegentami byli: Richard Cohen - psychoterapeuta z Waszyngtonu (USA) oraz ks. Zbigniew Kiernikowski - biblista z Rzymu.
Zuzanna Podlewska, otwierając Konferencję, połączyła podejmowany problem z działalnością ks. Franciszka Blachnickiego i Instytutu jego imienia. Richard Cohen przedstawił swoje życiowe doświadczenie, ukazując, że wskutek niewłaściwych relacji rodzinnych i nadużyć, jakich doznał w młodym wieku, stał się homoseksualistą. Pan Bóg przez ludzi otwarł mu drogę wyzwolenia. Po studiach został psychoterapeutą przekonanym o możliwości uzdrowienia z homoseksualizmu, czego dowodem jest życie ludzi, którym pomógł. Sam założył rodzinę i jest ojcem trojga dzieci. Uzdrowienie z homoseksualizmu staje się możliwe tylko wtedy, gdy chorzy są gotowi podjąć zmaganie, stosując odpowiednią terapię.
Ks. Zbigniew Kiernikowski, analizując Psalm 22, przedstawił biblijny podkład egzystencjalnej przemiany człowieka, bezradnego i opuszczonego. Dzięki światłu Ewangelii i pomocy ludzi przylgnie on do Jezusa Ukrzyżowanego. Bowiem brak zaspokojenia potrzeby miłości hamuje właściwy wzrost i dojrzewanie człowieka oraz prowadzi do nieprawidłowych zachowań, nie tylko homoseksualnych.
Podczas konferencji stwierdzono, że wszyscy nosimy zranienie (grzech pierworodny), które warunkuje nas do przyjmowania niewłaściwych postaw, objawiających się np. w homoseksualizmie, gwałtach, kłamstwach, różnych nadużyciach. Konieczne jest otwieranie się osób dotkniętych problemem homoseksualizmu, przyjęcie pomocy i leczenia, by ostatecznie stać się znakami cudu uzdrowienia. Potrzeba także osób gotowych pomagać bezinteresownie i bezwarunkowo, w głębokiej świadomości, że służąc swoimi umiejętnościami i darami potrzebującym, same też korzystają, doświadczając mocy płynącej z oddania siebie na posługę w duchu Ewangelii.
Dla dzisiejszego społeczeństwa, które na skutek różnorakich manipulacji ulega propagandzie faworyzującej nieprawidłowości, ważne jest, aby nazywać rzeczywistość patologiczną po imieniu i ukazywać możliwość naprawy.

Reklama

Ks. Z. K.

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Reklama

Rekolekcje Księży Kapelanów Szpitali

W dniach 6-8 listopada w Domu Pielgrzyma ponad 150 księży kapelanów szpitali, domów opieki społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych odprawiało doroczne rekolekcje. Rekolekcjonista - ks. Zbigniew Pawlak w głoszonych konferencjach omawiał problem choroby i śmierci jako misterium zła i odkupienia. W czasie dni skupienia były również godziny duszpasterskie, w czasie których mówiono o zadaniach i posłudze kapelanów szpitalnych. Ważnymi elementami rekolekcji były: wspólna modlitwa brewiarzowa z medytacjami, nabożeństwa Drogi Krzyżowej i pokutne połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu, Różaniec i Apel. Centrum dnia stanowiła koncelebrowana Eucharystia w Bazylice i w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przewodniczył jej ks. Józef Jachimczak, misjonarz św. Wincentego aM Paulo - krajowy duszpasterz pracowników lecznictwa. Rekolekcje zakończono Aktem Zawierzenia Matce Bożej. Odczytał go uroczyście przed Cudownym Obrazem ks. Bogdan Zagórski.

Pielgrzymka Rycerzy i Dam Zakonu Bożogrobców

Zakon Bożogrobców powstał po wyzwoleniu Jerozolimy z rąk muzułmanów w 1099 r. przez uczestników pierwszej wyprawy krzyżowej pod dowództwem księcia Godfryda z Bouillon. Aby zapewnić należytą opiekę i obronę dla miejsca świętego, książę w 1099 r. ustanowił Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie. W krótkim czasie zaistniał on w wielu krajach. W 1162 r. Bożogrobcy zostali sprowadzeni do Polski przez Jaksę z Miechowa, gdzie w rok później założono klasztor Bożogrobców (których czasami nazywano Miechowitami). Za czasów króla Stanisława Augusta nastąpiła kasata Zakonu. Przed kilku laty Bożogrobcy wrócili do Miechowa. Obecnie Zakon liczy ponad 15 tys. kawalerów i dam, którzy działają w 20 krajach Europy, w 12 państwach Ameryki Północnej i Środkowej, w 4 Ameryki Południowej, w 3 Dalekiego Wschodu oraz w Palestynie. Charakter Zakonu wymaga od jego członków religijnej pobożności, czynnego uczestnictwa w działalności Kościoła, świadectwa apostolatu oraz gotowości w służbie Kościołowi i dbałości o zachowanie ducha ekumenicznego, przede wszystkim przez żywe zainteresowanie problemami wyznaniowymi w Palestynie. Hasłem Zakonu są słowa: "Będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi" (Dz 1, 8). Krzyż używany w Zakonie przypomina rany Pana Jezusa, a także te rany, którymi krwawi Ziemia Święta.
12 listopada polscy Bożogrobcy - ponad 30 rycerzy i dam - przybyli w pielgrzymce, m.in. aby uzyskać jubileuszowy odpust Roku 2000. Przed Cudownym Obrazem członków rycerskiego Zakonu powitał podprzeor o. Zygmunt Okliński, a koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej - Jan Wątroba. W słowie Bożym przypomniał, że człowiek jest istotą pielgrzymującą. Sens pielgrzymowania do Jerozolimy - Miasta Świętego, ukazuje nam Biblia. Zakon Bożogrobców mówił i mówi pątnikom: "Nie pomoże pielgrzymowanie do Ziemi Świętej temu, kto umysłem i sercem nie pielgrzymuje do prawdy Chrystusowej". Dzisiaj Bożogrobcy przybywają do Domu Jasnogórskiej Pani, aby wyznać swoją wiarę i przyjąć jubileuszowy dar Bożej miłości. Ewangelia, ukazując nam ubogą wdowę, która do skarbony świątyni rzuciła ostatni grosz, naucza o duchowych bogaczach. Są nimi ci, którzy potrafią bezinteresownie obdarowywać innych. To ci, którzy bezimiennie służą biednym, to wielu takich, którzy z Maryją uczą nas sztuki dobroci.
Pielgrzymka rycerzy i dam Rycerskiego Zakonu Grobu Bożego przypomina, że jego charytatywna działalność ma swe korzenie w głębokiej duchowości.

JEDNYM ZDANIEM

Nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk 11 listopada br. na cmentarzu bohaterów 1920 r. w Radzyminie poświęcił popiersie Jana Pawła II oraz tablicę upamiętniającą papieską wizytę w tym miejscu w 1999 r.

"Maximilian-Kolbe-Werk", stowarzyszenie pomocy wspierające Polaków - ofiary terroru hitlerowskiego, otrzymało polsko-niemiecką nagrodę za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków między obydwoma krajami. Nagrodę otrzymało również polsko-niemieckie Towarzystwo Psychiatryczne.

Bp Jan Szarek, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, otrzymał doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Senat tej uczelni docenił zaangażowanie Biskupa m.in. w zacieśnianie współpracy między Kościołami w ramach Polskiej Rady Ekumenicznej.

W Warszawie odbył się pogrzeb ks. Waldemara Wojdeckiego, wykładowcy UKSW i Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, długoletniego redaktora naczelnego tygodnika Przegląd Katolicki.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2001 r. i przekazał go do Sejmu.

Nowy minister zdrowia - Grzegorz Opala oświadczył, że składka na ubezpieczenie zdrowotne wzrośnie o 0,25%, co przyniesie kasom chorych w 2001 r. dodatkowo ponad 800 mln zł.

Ministerstwo Skarbu Państwa złożyło pozew do sądu o unieważnienie umowy sprzedaży 30% akcji PZU SA w 1999 r. międzynarodowemu konsorcjum " Eureko" i BIG Bankowi Gdańskiemu.

Prezydent A. Kwaśniewski podpisał ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa zakazuje posiadania narkotyków i zaostrza dotychczasowe kary.

Sejm postanowił, że ustawa o repatriacji będzie obejmować tylko Polaków z kaukaskiej i azjatyckiej części b. ZSRR.

Sejm zdecydował, że w przyszłym roku podatek dochodowy zapłacimy według dotychczasowych stawek (19, 30 i 40%); jednocześnie stracimy niektóre ulgi podatkowe.

Sejm przyjął zaproponowaną przez Sejmową Komisję Rodziny nowelizację Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Zakłada ona m.in. pomoc rodzicom, których dzieci zostały umieszczone w zakładach opiekuńczych oraz większe możliwości pozbawiania praw rodzicielskich osoby, które nie wywiązują się ze swoich obowiązków.

Prezes SKL Jan Maria Rokita, Lider PPChD Antoni Tokarczuk oraz marszałek Sejmu Maciej Płażyński powołali Federację AWS.

Prokuratura Rejonowa w Ostrzeszowie (woj. wielkopolskie) rozpoczęła śledztwo w sprawie znieważenia głowy obcego państwa (Papieża Jana Pawła II) i obrazę uczuć religijnych przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i min. Marka Siwca.

Katowicka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie manifestacji 11 listopada br. w Katowicach, podczas której grupa narodowców spaliła flagi Izraela i Unii Europejskiej.

Sąd Wojskowy w Gdyni orzekł 2 lata więzienia dla stalinowskiego oficera śledczego Mieczysława M. za znęcanie się nad przesłuchiwanymi marynarzami w latach 40. i 50.

Lubuska policja rozbiła międzynarodowy gang, który podejrzewany jest m.in. o podłożenie bomby w moskiewskim metrze w lecie br.

Rejonowy Sąd Gospodarczy w Radomiu ogłosił upadłość Zakładów Metalowych "Łucznik" SA. Pracę straci prawdopodobnie ok. 2 tys. osób.

Szopki z pięciu kontynentów można obejrzeć w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Ekspozycja była pokazywana w Rzymie na rozpoczęcie Roku Świętego.

We wrześniu br. liczba bezrobotnych przekroczyła 2,5 mln osób.

W październiku br. inflacja w Polsce spadła z 10,3 do 9,9% (wg GUS).

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję