Reklama

Kościół

Abp Ryś: jestem od tego, żeby prowadzić ludzi do przeżywania wiary

Jestem od tego, żeby w tych ramach, jakie są wyznaczone przepisami, prowadzić ludzi do przeżywania wiary. Ten moment, jaki mamy, jest przeżyciem najważniejszym dla chrześcijanina, dla katolika – powiedział w środę metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

abp Grzegprz Ryś

Justyna Kunikowska/Niedziela

Zapytany w Radiu ZET o to, dlaczego Kościół katolicki nie zgodził się na zamknięcie kościołów podczas Świąt Wielkanocnych, metropolita łódzki abp Ryś powiedział: "Ja nie wiem, czy ktoś się wprost Kościoła pytał; w każdym razie mnie nikt".

Zaznaczył, że jeśli takie konsultacje były prowadzone, "to trzeba pytać tych, z którymi były prowadzone". "Powiem tak: robię wszystko, żeby były przestrzegane przepisy państwowe, jakiekolwiek wychodzą. Od samego początku pandemii, czyli już dobrze ponad rok, zawsze mówię, że ja nie jestem ministrem zdrowia, więc nie czuję się kompetentny, żeby ogłaszać stan taki czy inny, takie czy inne przepisy. Od tego są ludzie w tym kierunku kształceni" – wyjaśnił metropolita łódzki.

Reklama

"Ja jestem od tego, żeby w tych ramach, jakie są wyznaczone przepisami, prowadzić ludzi do przeżywania wiary. A ten moment, jaki mamy, jest przeżyciem najważniejszym dla chrześcijanina, dla katolika" – powiedział abp Ryś.

Podkreślił, że "dla każdego chrześcijanina wspomnienie śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa jest w ciągu roku najważniejszym absolutnie wydarzeniem".

"Oczywiście, gdyby było tak, jak rok temu, że w kościele może być 5 osób – to by było 5 osób. (…) Są takie a nie inne regulacje i robię wszystko, żeby nie tylko były przestrzegane, ale żeby były przestrzegane z sensem" – dodał.

Reklama

Abp Ryś przypomniał, że na Niedzielę Palmową napisał list do całej diecezji łódzkiej, w którym wyjaśnił, "dlaczego należy dostosować się do tych wszystkich regulacji, żeby te święta przeżyć w sposób sensowny”.

Zapytany, czy przestrzegany jest w kościołach nakaz noszenia maseczek oraz czy księża o to apelują, abp Ryś wyjaśnił: "Myślę, że każdy, który jest jakoś odpowiedzialny i wrażliwy, to wykonuje taką pracę ze zgromadzeniem, któremu przewodniczy".

"Mam przynajmniej taką nadzieję" – dodał. "Kościół nie jest strukturą państwową, która ma swoją policję, a najlepiej jeszcze więzienia i jakiś bardzo daleko pociągnięty system kar i nagród, żeby w ten sposób egzekwować rzeczy" – wyjaśnił.

"Postanawiamy, zalecamy, uzasadniamy, prosimy. Myślę, że dobrej woli na pewno trudno jest nam odmówić" – ocenił starania kapłanów o przestrzeganie obostrzeń w kościele.

Abp Ryś przypomniał, że w archidiecezji łódzkiej udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. do 10 kwietnia.

"Dokąd jest stan epidemii, dokąd są obostrzenia, jakie ustala rząd, to zawsze będzie też dyspensa, dlatego że jeśli są obostrzenia i nie każdy może przyjść na liturgię, nie z własnej winy, to trudno, żeby nie było dyspensy" – podkreślił metropolita łódzki.

Zwrócił uwagę, że codziennie odprawia mszę św. we własnej kaplicy i jest ona transmitowana na kanale na YouTube.

"Po pierwsze, żeby każdy, który chce uczestniczyć w eucharystii – mógł to zrobić, choćby w ten sposób przez internet. A po drugie, żebyśmy razem mogli tę sytuację przeżywać także w wierze" – wyjaśnił.

"Dokąd będą przepisy ograniczające udział w mszach św., dotąd będzie zawsze w łódzkiej diecezji dyspensa. Dokąd będzie dyspensa, dotąd będzie transmisja” – zapewnił abp Ryś.

Zaznaczył, że uroczystości triduum paschalnego będzie transmitować z archikatedry w Łodzi, m.in. łódzki oddział TVP3.(PAP)

2021-03-31 10:11

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: im więcej tego naszego Kościoła, tym więcej rozczarowania!

- Im jest więcej tego naszego Kościoła, przy którym majsterkujemy na swój własny sposób, tym więcej jest potem w nas rozczarowania i bólu, tym więcej jest bólu i rozczarowania u wielu, wielu ludzi. To jest nasze doświadczenie! – zauważył abp Grzegorz Ryś.

Uwieńczeniem czwartego dnia pątniczego trudu uczestników 95. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej była Ofiara Mszy Świętej, której na jasnogórskich wałach przewodniczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

„Pałac Biskupi w Krakowie” na złotej i srebrnej monecie NBP

2021-09-27 09:11

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

diecezja.pl

22 września w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 zaprezentowano monety kolekcjonerskie „Pałac Biskupi w Krakowie”.

Narodowy Bank Polski poinformował, że od 22 września będzie dostępna nowa moneta kolekcjonerska „Pałac Biskupi w Krakowie”– złota o nominale 100 zł i srebrna o nominale 50 zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję