Reklama

Niedziela w Warszawie

Poświęcono krzyż w miejscu przyszłego sanktuarium Prymasa Tysiąclecia

W Choszczówce bp Romuald Kamiński poświęcił duży, drewniany krzyż, który ustawiony został w miejscu planowanej budowy przyszłego sanktuarium kard. Stefana Wyszyńskiego.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

bp Romuald Kamiński

Choszczówka

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Uroczystość rozpoczęła wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego. Na niedużej polanie zgromadziły się członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz wielu mieszkańców Choszczówki.

Biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę, że Prymas Tysiąclecia przed laty przemierzał tutejszą okolicę i kochał to miejsce. Podejmował tu wiele fundamentalnych decyzji, które wspólnie z Instytutem i mieszkańcami omadlał. - Dzisiaj zbieramy się w ty miejscu, aby w 40. rocznicę jego odejścia do Pana to miejsce upamiętnić najpierw krzyżem. W podziękowaniu za jego życie i za to, że zostawił nam tyle drogowskazów i wstawia się za nami u Boga. Chcemy prosić, aby teraz, mając większe zdecydowanie możliwości, pomagał nam w realizacji Królestwa Bożego na ziemi, co on sam nazywał to budowaniem cywilizacji miłości – podkreślił bp Kamiński.

W ceremonii uczestniczył również ks. prał. Stanisław Markowski, rektor kościoła Miłosierdzia Bożego w Ostrówku, który przed laty posługiwał w Choszczówce. - Noszę w sobie poczucie odpowiedzialności za Kościół, którego uczył prymas Wyszyński, ciągle to we mnie tkwi i jest, bo dla księdza prymasa Kościół to każdy z nas. Ciągle powtarzał, że idzie nowych ludzi plemię. Dla tych nowych ludzi mamy przygotować siebie i parafie, do których będziemy posłani. Dlatego też jakiekolwiek zadania były mi powierzane, uważałem, że w każdym miejscu i czasie, jeśli można służyć Bogu, to zawsze należy to czynić z otwartym sercem – zaznaczył kałan.

Wspominał, że ciągle ma w pamięci błogosławieństwo prymasa Wyszyńskiego, kiedy wysyłał go na budowę seminarium. - Wezwał mnie do kaplicy na Miodową, ja nawet nie wiedziałem po co. Po Mszy św. kazał mi uklęknąć i powiedział: „Błogosławię Ci i dziękuję, żeś się zgodził prowadzić budowę seminarium” – powiedział ks. Markowski i dodał, że prymas Wyszyński był dla kapłanów ogromnym autorytetem. - To był człowiek, którego świętość czuło się na co dzień – zaznaczył.

Reklama

Ks. prał. Markowski podkreślił, że jesteśmy wielkimi wybrańcami, ponieważ możemy chodzić po śladach tych świętych, którzy dla nas powinni być wzorem. - Kiedy przyjeżdża się do Choszczówki, jest to miejsce, gdzie wstępujemy w ślady kard. Stefana Wyszyńskiego – człowieka świętego, oddanego drugiemu człowiekowi, Ojczyźnie, którego przesłanie ciągle jest aktualne. Starajmy się prosić Boga za pośrednictwem Prymasa Tysiąclecia o to, byśmy w sposób właściwy rozeznawali każde nasze pragnienie, byśmy umieli uszanować wdowi grosz, którym dysponujemy. Abyśmy potrafili tak prowadzić dzieła Boże, aby one były nadprzyrodzone, święte i mobilizowały innych do kroczenia drogą Królestwa niebieskiego – zachęcał.

Podwarszawską Choszczówkę kard. Wyszyński odwiedzał przeważnie raz w miesiącu, aby odpocząć i w spokoju popracować z dala od zgiełku Warszawy. Do dzisiaj w domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego znajduje się pokój Prymasa Tysiąclecia, a wiernym nadal służy jako kaplica sprowadzona z Kurpiów chata, w której mieści się Ośrodek Jasnogórskiej Matki Kościoła.

2021-05-28 18:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud uzdrowienia s. Nulli

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2021, str. VI

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Ks. inf. dr Edmund Cybulski

Siostra Nulla, ks. prał. dr Aleksander Ziejewski i prof. Wenacjusz Domagała (z tyłu dr. Tadeusz Krawczak)

Siostra Nulla, ks. prał. dr Aleksander Ziejewski i prof. Wenacjusz Domagała
(z tyłu dr. Tadeusz Krawczak)

Niedziela 12 września 2021 r. przechodzi do trwałej historii polskiego Kościoła, a zarazem związanej z naszym biskupim miastem Wspólnoty Uczennic Krzyża.

Oczekiwana od dawna beatyfikacja sługi Bożego Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego stała się faktem dokonanym. Niepoślednią rolę ku temu, aby w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie ogłosić wyniesienie do chwały ołtarzy Prymasa Tysiąclecia odegrała choroba, cierpienie a w konsekwencji cud, który dotknął formującą się do życia zakonnego s. Nullę ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: zniszczono rzeźbę Chrystusa

2023-02-02 14:16

[ TEMATY ]

Jerozolima

Adobe Stock

W Jerozolimie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w chrześcijańskich miejscach świętych. Dziś w godzinach porannych na jerozolimskim Starym Mieście do kaplicy Skazania na Śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz, poinformowała franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Sprawcę zatrzymali strażnicy, został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym podczas zatrzymania mężczyzna mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Obecnie jest przygotowywana ekspertyza, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w ramach przygotowań do ŚDM biskup i młodzież z Porto zasadzili 150 drzew

2023-02-02 18:28

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży ordynariusz diecezji Porto biskup Manuel Linda oraz portugalska młodzież zasadzili w aglomeracji tego miasta 150 drzew. Większość uczestników wydarzenia stanowili harcerze oraz członkowie komitetu przygotowań do ŚDM w tej diecezji. Podczas prowadzonych na terenie lokalnych parków zasadzeń drzew obecni byli też przedstawiciele ratusza miasta Porto, w tym m.in. zastępca burmistrza Filipe Araújo.

Organizatorzy akcji wyjaśnili, że służy ona upamiętnieniu zaplanowanych na 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. Sprecyzowali, że w akcji sadzenia drzew wzięli udział nastolatkowie z ośmiu gmin północno-zachodniej Portugalii. - Inicjatywa prowadzona jest w czasie przygotowań do bardzo ważnego wydarzenia w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, w której również widoczne jest coraz większe zainteresowanie bioróżnorodnością oraz ochroną środowiska – sprecyzowali w komunikacie organizatorzy wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję