Reklama

Niedziela w Warszawie

Wręczono Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

Dzieło Lasek, ks. prof. Mirosław Wróbel z KUL oraz Fundacja Małych Stópek to laureaci tegorocznej 74. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka. Kameralna gala, w czasie której wręczono także ubiegłoroczną nagrodę, odbyła się w warszawskim hotelu „Bellotto” i transmitowana była on-line.

Jak podkreślił prowadzący uroczystość red. Marek Zając, tegoroczna gala była szczególną, ponieważ wręczana była również Nagroda za ubiegły rok, a to zdarzyło się po raz pierwszy w historii. Laureatami 73. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka zostało Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku, które w ubiegłym roku obchodziło 450-lecie istnienia, a także Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia w 20. rocznicę powstania oraz wybitny rzeźbiarz prof. Gustaw Zemła. Laureaci obecni byli na gali i odebrali wyróżnienia z rąk przedstawicieli kapituły Nagrody.

Wśród tegorocznych nagrodzonych znalazło się Dzieło Lasek, założone przez Służebnicę Bożą Matkę Elżbietę Czacką. Tworzą je niewidomi, współpracownicy świeccy Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża. Nagrodzone zostało za pełną miłości służbę, ewangeliczne świadectwo braterstwa oraz wkład w odnowę Kościoła.

Laudację ku czci Dzieła Lasek wygłosił bp prof. Michał Janocha. Hierarcha zwrócił uwagę na trzy wymiary życia założycielki Lasek Służebnicy Bożej Matki Elżbiety Róży Czackiej. - Jej upadek z konia w młodym wieku, w wyniki którego na zawsze utraciła wzrok, stał się ziarnem, z którego wyrosło Dzieło Lasek – podkreślił bp Janocha. Wskazał również, że Triuno, czyli urzeczywistniona przez Matkę Czacką wizja społeczności łączącej środowisko osób niewidomych, sióstr zakonnych i świeckich współpracowników sto lat temu było pomysłem wyprzedzającym tamte czasy.

Biskup zaznaczył ponadto, że paschalny wymiar życia Matki Elżbiety, który wyrażał się przez zawołanie: „Przez Krzyż do Nieba” nie byłby możliwy bez głębokiej wiary. – Laski formowały i formują osoby niewidome od strony pedagogicznej, rehabilitacyjnej i ludzkiej poprzez aspekt duchowy i intelektualny. Łączą trzy źródła duchowości: benedyktyńską, franciszkańską i tomistyczną – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Reklama

Nagrodę odebrali s. Sara Kieliszek oraz Paweł Kacprzyk, prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, który powiedział, że w Laskach poprzez współpracę osób niewidomych, konsekrowanych i świeckich wnoszone są wartości chrześcijańskie, które są ponadczasowe i ciągle ważne.

Kolejny tegoroczny laureat ks. prof. Mirosław Wróbel jest Dyrektorem Instytutu Nauk Biblijnych KUL, Kierownikiem Katedry Filologii Biblijnej i Literatury Międzytestamentalnej, Dyrektorem i Redaktorem Naukowym projektu „Biblia Aramejska” oraz Kierownikiem Kursu Formacji Biblijnej KUL. Nagrodę przyznano mu za naukowe dokonania w dziedzinie nauk biblijnych oraz apostolskie dzielenie się Słowem Bożym, szczególnie z młodzieżą.

W laudacji ks. dr Dariusz Wojtecki, asystent kościelny Civitas Christiana, przybliżył biografię laureata. Zwrócił uwagę, że choć w szkole średniej jego pasją była biologia i myślał o studiach medycznych, został lekarzem dusz, wybierając kapłaństwo. Podkreślił, że oprócz pracy naukowej ks. prof. Wróbel jest także przewodnikiem po Ziemi Świętej i popularyzatorem Biblii zwłaszcza wśród młodzieży. – Jedną z dewiz życiowych laureata są słowa: „W mocy Ducha Świętego nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia” – zaznaczył ks. dr Wojtecki.

Dziękując za przyznane wyróżnienie, ks. prof. Wróbel podkreślił, że nagroda jest dla niego wyzwaniem, aby ten laur nigdy nie spłycił jego drogi do nieba.

Wśród nagrodzonych znalazła się także Fundacja Małych Stópek, którą uhonorowano za mężną i bezkompromisową służbę życiu – w wymiarze formacyjnym, edukacyjnym i pomocowym.

Wygłaszając laudację, bp Wiesław Mering, biskup senior diecezji włocławskiej, zaznaczył, że jest pełen uznania dla gorliwości i kompetencji Fundacji. Zwrócił uwagę na fakt, że obecnie coraz częściej mówi się o likwidacji „starej” kultury, aby oswobodzić człowieka z opresyjnych uwarunkowań – małżeństwa, rodziny, płci. – Człowiek ma odrzucić wszystko, co odziedziczył, aby poczuć się wolnym. To jest pedagogika wstydu. Chodzi o to, aby wychować człowieka samotnego bez oparcia w tradycji, kulturze, rodzinie. Sprawa ludzkiego życia jest częścią tej kultury, która ma być zniszczona – przestrzegał bp Mering i dodał, cytując Nietschego, że na naszych oczach dokonuje się „przewartościowanie wszystkich wartości”, a etykę próbuje się budować poza dobrem i złem.

Reklama

- Mądrości i dobroci uczą nas nie idee, ale chcący działać mądrzy i dobrzy ludzie - podkreślił hierarcha.

W imieniu Fundacji nagrodę odebrał jej prezes ks. Tomasz Kancelarczyk.

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka powstałą w lutym 1948 roku, a po raz pierwszy została przyznana i wręczona 9 maja tegoż roku. Od tamtego czasu jest przyznawana nieprzerwanie corocznie za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką, osiągnięcia w pracy formacyjnej, kulturalno-społecznej i edukacyjnej, będące świadectwem uniwersalnych wartości i postaw ludzkich, chrześcijańskich i patriotycznych. Spełniała ona zawsze rolę inspirującą wobec twórczości, działalności i postaw mających swe źródło w chrześcijańskim humanizmie.

Nagroda zrodziła się z troski i poczucia odpowiedzialności za katolicką twórczość kulturalną i intelektualną w Polsce. W czasach, kiedy mecenat państwowy preferował ateistyczny system wartości i skutecznie ograniczał rozwój kultury chrześcijańskiej, Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka była jedną z niewielu inicjatyw społecznych, które otwarcie służyły kulturze katolickiej.

Laureatami nagrody są m.in.: Roman Brandstaetter, Ernest Bryll, Jan Dobraczyński, Zofia Kossak, ks. Jan Twardowski, Krzysztof Penderecki, Katolickie Uniwersytet Lubelski, Antonina Krzysztoń, ks. Roman Dzwonkowski, dr hab. Włodzimierz Fijałkowski, o. dr Jerzy Tomziński, ks. prof. dr hab. bp Bohdan Bejze.

Patron nagrody Włodzimierz Antoni Pietrzak (1913-1944), z wykształcenia prawnik, swoją pasję twórczą realizował głównie jako pisarz, krytyk literacki, teoretyk kultury, publicysta, ale również działacz społeczny i polityczny, wreszcie żołnierz-powstaniec. Zginął podczas Powstania Warszawskiego.

2021-06-10 21:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego

2022-09-25 19:41

[ TEMATY ]

policja

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 25 września odbyły się XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Mszy św. na Wałach Jasnogórskich przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Policji. W homilii zaapelował o wsparcie społeczne i prawne dla policjantów, którzy często fałszywie oskarżeni muszą dowodzić swej niewinności przed sądami. – Policjant stojąc na straży prawa ma prawo oczekiwać, że ustawodawstwo będzie sprzymierzeńcem jego pracy i służby – podkreślił.

Eucharystię poprzedziło złożenie wieńców przy pomnikach marszałka Józefa Piłsudskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz apel pamięci przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza, gdzie wspominano m.in. funkcjonariuszy policji oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości zamordowanych w czasie Zbrodni Katyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ks. Dariusz Zalewski biskupem pomocniczym w Ełku

2022-09-24 12:37

[ TEMATY ]

biskup

bp Dariusz Zalewski

diecezjaelk.pl

Ojciec Święty mianował księdza Dariusza Zalewskiego biskupem pomocniczym diecezji ełckiej – informuje Nuncjatura Apostolska w Warszawie.

Nuncjatura Apostolska

CZYTAJ DALEJ

Abp Guzdek przyjął paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2022-09-25 20:04

[ TEMATY ]

Abp Józef Guzdek

Karol Porwich

W bazylice archikatedralnej w Białymstoku nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio nałożył paliusz na ramiona abp. Józefa Guzdka. Przyjmując paliusz metropolita białostocki powiedział, że „Kościół białostocki żyje, rozwija się i przynosi owoce świętego życia ludzi świeckich, kapłanów i osób konsekrowanych! Rozwija się – wbrew oczekiwaniom jego wrogów, którzy pragną, aby stał się hospicjum, «umieralnią dusz», coraz bardziej przestronną i komfortową”.

„Dziś, gdy nuncjusz apostolski nałożył na moje ramiona paliusz, powracam myślą do wydarzenia z 29 czerwca br., kiedy to papież Franciszek przekazał paliusze nowym metropolitom w bazylice św. Piotra na Watykanie. W imieniu wszystkich metropolitów złożyłem przysięgę wierności Bogu i Stolicy Apostolskiej. Tym samym zobowiązałem się podążać i prowadzić lud Boży drogą Ewangelii; drogą, której kierunek wskazał papież Franciszek w wygłoszonym wówczas kazaniu” – mówił abp Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję