Reklama

Kościół

Archidiecezja gdańska: abp Wojda ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym

Abp Tadeusz Wojda SAC ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym. Oznacza to, że od nowego roku akademickiego formacja do kapłaństwa będzie trwała 7 lat.

[ TEMATY ]

seminarium

formacja

Gdańsk

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

Decyzja o ustanowieniu roku propedeutycznego w Gdańskim Seminarium Duchownym została podjęta zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski.

Tym samym od roku akademickiego 2021/2022 formacja do kapłaństwa będzie trwała 7 lat.

Podziel się cytatem

Rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym ma służyć przede wszystkim przygotowaniu kandydatów do studiów i życia w seminaryjnej wspólnocie.

Będzie jednocześnie czasem pogłębionego rozeznawania podjętej decyzji i położenia solidnych podwalin pod życie duchowe kandydatów na drodze modlitwy, ascezy i regularnej pracy nad sobą.

Podziel się cytatem

Reklama

Bezpośrednią opiekę nad rokiem propedeutycznym będzie sprawował prorektor mianowany przez metropolitę gdańskiego na wniosek rektora seminarium na okres trzech lat. Może on otrzymać również pomoc od innych formatorów.

Nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce określa dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, opracowany przez zespół, który działał przy Komisji Duchowieństwa KEP. Wchodzi on w życie 1 października br.

2021-06-23 16:42

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja roku akademickiego w seminarium

Niedziela podlaska 42/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

seminarium

Łukasz Grabowski

3 października był bardzo radosnym czasem w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Otóż tego dnia odbyła się inauguracja roku akademickiego 2013/2014. Jak co roku wspólnota seminaryjna mogła cieszyć się obecnością wielu gości, a wśród nich posłów, senatorów, władz samorządowych, przedstawicieli różnych uczelni, a także prezesów firm. Nie mogło zabraknąć także rodzin alumnów I roku, księży profesorów i przyjaciół drohiczyńskiej uczelni

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią celebrowaną przez bp. Antoniego Pacyfika Dydycza. We wstępie do Mszy św. ks. prof. Tadeusz Syczewski – rektor WSD zaznaczył, że inauguracja to „wyruszenie w nową drogę, a w tę drogę wyruszamy od tego, co jest najważniejsze – od Eucharystii”. Ks. Syczewski przypomniał, że po raz pierwszy świętujemy rozpoczęcie roku z papieżem Franciszkiem, a także wspomniał jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich Pasterza naszej diecezji. W homilii ks. Mariusz Boguszewski mówił o głównych zadaniach kapłana, jakie stoją dzisiaj przed nim w sytuacji agresji mediów opluwających i wyśmiewających kapłańską posługę. Zachęcał, by nie zrażać się tymi atakami, ale odpowiadać z jeszcze większą gorliwością głoszeniem Słowa Bożego, „ponieważ nikomu nie czyni ono nic złego”, sprawować sakramenty, „gdyż w liturgia jest źródłem i szczytem”, oraz czynić miłosierdzie poprzez proste gesty i normalność, do czego zachęca nas obecny papież. Kaznodzieja mówił, że potrzeba nam dzisiaj wrażliwości na sprawy Kościoła. Ksiądz Dyrektor homilię zakończył życzeniami skierowanymi do alumnów, „by czas seminarium był czasem słuchania rytmu bicia serca Boga, nie zapominając o drugim człowieku”.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zbiórka Żywności Caritas

2022-12-02 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas AŁ

Dziś i jutro Caritas Archidiecezji Łódzkiej organizuje kolejną zbiórkę żywności w ramach Zbiórki Żywności Caritas w Polsce. Na terenie archidiecezji łódzkiej zbiórka zostanie przeprowadzona w 80 sklepach sieci Biedronka, Lidl, Carrefour, Kaufland, Dino, POLOmarket i Intermarche, ale również mniejszych sieci handlowych i lokalnych placówkach w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Zgierzu, Pabianicach, Bełchatowie, Łasku, Aleksandrowie Łódzkim, Poddębicach, Rokicinach, Moszczenicy, Ozorkowie, Dobroniu, Koluszkach, Ksawerowie i Rzgowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję