Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: kard. Macharski uwrażliwiał Kościół na potrzebę ewangelicznego ubóstwa

Wzorując się na swym patronie, świętym Franciszku z Asyżu, był wrażliwy na ludzką biedę i uwrażliwiał Kościół na wartość i potrzebę ewangelicznego ubóstwa. – mówił o kard. Franciszku Macharskim kard. Stanisław Dziwisz. Krakowski metropolita senior odprawił w katedrze na Wawelu Mszę św. w intencji zmarłego 5 lat temu swojego poprzednika.

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

T. Warczak

Kard. Franciszek Macharski zmarł 2 sierpnia 2016 roku, krótko po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w dzień franciszkańskiego odpustu Porcjunkuli. Kilka dni przed jego odejściem odwiedził go w szpitalu papież Franciszek. „W tym ostatnim etapie życia był bardzo doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha. Również w tym doświadczeniu pozostał świadkiem zawierzenia dobroci i miłosierdziu Boga. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie” – wspominał w telegramie przesłanym na wieść o śmierci sędziwego kardynała.

W rocznicę odejścia kard. Franciszka do domu Ojca Mszy św. w jego intencji przewodniczył w katedrze na Wawelu kard. Stanisław Dziwisz. Jak przypominał, pasterska posługa jego poprzednika przypadła na niełatwe czasy dla archidiecezji krakowskiej i Kościoła w Polsce. - Był to okres dramatycznych napięć społecznych i politycznych, które doprowadziły do zmian ustrojowych w Polsce, a następnie do zasadniczej transformacji w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym w naszej ojczyźnie – mówił krakowski metropolita senior. - Kardynał Macharski, dzięki swojej mądrości i roztropności pomógł Kościołowi i polskiemu społeczeństwu przemierzyć trudną drogę od totalitaryzmu do wolności i suwerenności – podkreślił.

Kard. Dziwisz wspominał również wrażliwość wieloletniego arcybiskupa Krakowa na ludzką biedę. Dodał, że wzorując się na swoim patronie, św. Franciszku z Asyżu, „uwrażliwiał Kościół na wartość i potrzebę ewangelicznego ubóstwa”. - Po zakończeniu swojej posługi pasterskiej zamieszkał w skromnych warunkach w albertyńskim domu – zaznaczył.

Podziel się cytatem

Reklama

Przypomniał ponadto biskupie hasło oraz dewizę życia kard. Macharskiego, czyli słowa „Jezu, ufam Tobie!”. - Żył tajemnicą Bożego Miłosierdzia i pozostawił nam w darze Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach - mówił.

Kard. Franciszek Macharski spoczywa obok kard. Adama Stefana Sapiehy, pod konfesją św. Stanisława w katedrze na Wawelu.

Msze św. w intencji zmarłego 5 lat temu hierarchy zostaną odprawione jeszcze w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach o 15.20 oraz w albertyńskim Sanktuarium Ecce Homo o godz. 19.00.

2021-08-02 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz poświęcił nowy wawelski dzwon

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

BOŻENA SZTAJNER

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił nowy dzwon, który zawiśnie w wieży Katedry Wawelskiej. Nosi on imię „Jan Paweł II” i został ufundowany przez Krakowską Kapitułę Katedralną z okazji zbliżającej się kanonizacji papieża Polaka.

„Odezwał się stary Zygmunt – niejako przyjmuje nowy dzwon na Wawel” – powiedział w czasie uroczystości kard. Dziwisz. Podkreślił, że „w ten dzwon są wtopione ludzkie serca”. „Pragnęliśmy, aby ten dzwon tu dzwonił na zawsze, w południe, wtedy, kiedy będziemy odmawiać Anioł Pański” – wyznał hierarcha.
„Niech ten dzwon przypomina nam Jana Pawła II, jego polecenia, jego miłość do Krakowa i naszą odpowiedź na jego miłość” – zaapelował metropolita krakowski.
Nowy dzwon umieszczony zostanie na najwyższym poziomie Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry Wawelskiej. Znajduje się tam drewniana konstrukcja przewidziana już przed wiekami pod nowy dzwon.
Dzwon ma prawie metr średnicy i waży pół tony. Na szyi dzwonu odnaleźć można herb Krakowskiej Kapituły Katedralnej oraz rok odlewu, a także napis, że dzwon upamiętnia kanonizację Jana Pawła II. Awers płaszcza zdobi plakieta z herbem Jana Pawła II oraz napis „Nolite timere”. Na rewersie znajduje się plakieta z herbem kard. Stanisława Dziwisza i napis „Sursum corda”. W dolnej części dzwonu obecne są emblematy Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego i Firmy Rduch.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję