Reklama

Niedziela Wrocławska

Wiara źródłem uzdrowienia - [41.PPW - dzień 2]

Rozpoczął się drugi dzień 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Michalina Stopka

ks. bp Jacek Kiciński

ks. bp Jacek Kiciński

Już o 6:00 pielgrzymi mogli skorzystać z gościnności sióstr Boromeuszek. Godzinę później, tak, aby zachować post eucharystyczny, pielgrzymi spotkali się na Eucharystii. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

Swoje rozważanie bp Jacek rozpoczął od przywołania, św. Jana Marię Vianneya, który wspominany jest dziś w liturgii, a patronuje proboszczom. Następnie kaznodzieja nawiązał do Ewangelii, w której główną bohaterką jest kobieta kananejska prosząca Jezusa o zdrowie dla córki oraz do starotestamentalnej historii narodu wybranego, który zaczął wątpić w moc Bożą - Jesteśmy świadkami dwóch spotkań. Izraelici byli o krok od ziemi obiecanej. [...] Zaczynali szemrać i zapomnieli, co Bóg uczynił dla nich. Doświadczyli ogrom znaków Bożego prowadzenia i 40 dni rozeznania zostały zmarnowane. Jak można było zmarnować czas, który Bóg dał Izraelowi? [...] Można być blisko ziemi obiecanej i do niej nie wejść, jeśli człowiek zapomni o tym, co Bóg uczynił dla niego - mówił bp Kiciński, dodając refleksję na temat spotkania Jezusa z kobietą kananejską - Wypowiada ona słowa: „Ulituj się nade mną”. Te słowa mówi do Jezusa, ale prosi nie we własne intencji, ale w imieniu córki. [...] Fenomen kobiety polega na tym, że jeśli prosi, to rzadko dla siebie, ale raczej dla kogoś drugiego. [...] Jezus wysłuchuje i pokazuje uczniom, że przyszedł do każdego człowieka, a wiara jest źródłem uzdrowienia.

Reklama

Przekładając Ewangelię na czas współczesny, bp Jacek przestrzegał pielgrzymów przed przyzwyczejniem - My jesteś spadkobiercami ziemi obiecanej. Jest nią Kościół, którym my jesteśmy. Jest w nim Chrystus. W Kościele Chrystus nas karmi swoim Ciałem i Krwią i uzdrawia w sakramentach. Niekiedy o tym zapominamy i zatrzymujemy się na tym, co zewnętrzne. Zamiast wejść w głębię Kościoła, patrzymy na to, co powierzchowne, a zwłaszcza na wymiar ludzi. Przez to stajemy się narodem wybranym, który zaczyna szemrać - nauczał biskup.

Kontynuując myśl, hierarcha przywołał słowa: „Jestem wierzący, ale nie zgadzam się z…”; „Wierzę, ale po co mam chodzić do spowiedzi?”; „Wierzę, ale Kościół musi zmienić swoją naukę”; - Są też ci, którzy szemrzą przeciwko Ojcu Świętemu, jak naród wybrany przeciwko Mojżeszowi. Jeśli człowiek zacznie patrzeć na to, co zewnętrze, przestaje widzieć dobro. Jeśli zatrzyma się na tym, co zewnętrze w Kościele i na tym, co się o nim mówi, a nie wejdzie do jego wnętrza - nie znajdzie uzdrowienia. Można wiarę utracić i tak bywa, ale można też być niczym kobieta kananejska. Pokonała ona wszystkie bariery, które po ludzku uniemożliwiały jej spotkanie z Jezusem. Mierzy się z przeciwnościami, przebija się przez mentalność tamtych czasów, aby spotkać się z Chrystusem - podkreślił biskup.

Zachęcając do podjęcia refleksji nad usłyszanym słowem, bp Jacek zachęcił do zadania sobie pięciu pytań. Mają one pomóc odnowić wiarę: Czy jestem człowiekiem wierzącym? Czym dla mnie jest ziemia obiecana, którą jest Kościół? Czy toczę walkę duchową? Czy stawiam czoło przeciwnościom, czy ulegam pokusie szemrania? Czy ufam Bogu i wierzę, że jest w stanie zmienić wszystko w moim życiu?

Reklama

Na zakończenie bp Kiciński wyraził zachętę, aby prosić o wstawiennictwo św. Jana Marię Vianneya - Był on człowiekiem konfesjonału. Warto dziś pomodlić się w intencji osób, które mają problem ze spowiedzią, aby skorzystały z tego sakramentu miłosierdzia.

Po skończonej Eucharystii pielgrzymi udali się w drogę. Pomimo deszczowej pogody idą pełni entuzjazmu. Dotrą dziś do Oleśnicy. Po drodze zatrzymają się w Boleścinie, Jaksonowicach i Jenkowicach. Łącznie przejdą 28 km. Oprócz stałej grupy pielgrzymów dziś na trasie idą pątnicy z gr. 1 - pokutnej i gr. 18 - karmelitańskiej.

2021-08-04 09:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję