Reklama

Polityka

Władze Katalonii nakładają kary grzywny za wywieszenie flag Hiszpanii

Nacjonalistyczne władze autonomicznego hiszpańskiego regionu Katalonia zaczęły nakładać kary administracyjne na członków ruchu lojalnego wobec władz centralnych w Madrycie za umieszczenie na głównych placach i ulicach Barcelony państwowych flag Hiszpanii podczas święta narodowego w 2020 r.

Nakładając sankcje pieniężne, lokalny rząd (Generalitat) powołał się na przepisy o ochronie obywateli - poinformował dziennik "La Razon".

Żółte wstążki stały się symbolem katalońskiego separatyzmu i solidarności z regionalnymi politykami niepodległościowymi. Członkowie lojalistycznego ruchu o nazwie Brygady Przeciwko Żółtym Wstążkom od kilku lat przeprowadzają nocne akcje, usuwając symbole katalońskiej niepodległości z miejsc publicznych w gminach regionu.

12 października 2020 roku, w hiszpańskie święto narodowe, kilkanaście osób z tej organizacji zawiesiło nocą w centrum Barcelony hiszpańskie flagi państwowe na skrzyżowaniach ulic i na latarniach. Osiem z nich zostało spisanych przez autonomiczną policję katalońską Mossos d'Esquadra. Funkcjonariusze wskazali, że przepisy miejskie zabraniają wywieszania transparentów, plakatów i naklejek w miejscach publicznych bez upoważnienia. Lojaliści odmówili usunięcia zawieszonych flag i kontynuowali akcję. Według Generalitatu ten akt nieposłuszeństwa stanowi poważne wykroczenie podlegające karze grzywny w wysokości od ok. 600 do nawet 30 tys. euro.

Obecnie członkowie Brygad Przeciwko Żółtym Wstążkom zaczęły dostawać zawiadomienia od Generalitatu o nałożeniu na nich sankcji administracyjnych.

W rozmowie z „La Razon” ukarani zarzucali policji katalońskiej, że nie stosuje tych samych przepisów wobec zwolenników ruchu niepodległościowego, którzy masowo zawieszają w miejscach publicznych żółte wstążki, katalońskie flagi niepodległościowe - tzw. esteladas - i inne separatystyczne symbole. „Cała Katalonia jest nimi obwieszona, nawet budynki publiczne i kościoły, i nikt nie nakłada kar” - poskarżył się jeden z lojalistów Juanjo w rozmowie z gazetą.

Lojaliści zapowiedzieli kontynuowanie akcji. „Jeden kolega stracił przez to pracę, a ja kilku klientów, którzy mnie widzieli - powiedział inny członek organizacji Manuel. - To dowód na pęknięcie społeczne w Katalonii, a winę za to ponoszą separatyści. Wiele lat mnie, zanim to się naprawi”.

Reklama

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ jo/ akl/

2021-08-09 18:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: rozpoczynają się prace przy budowie ostatnich sześciu wież Sagrada Familia

[ TEMATY ]

Hiszpania

Witold Dudziński

Bazylika Sagrada Família

Bazylika Sagrada Família

W budowanej od ponad 130 lat barcelońskiej bazyliki mniejszej Sagrada Familia (Świętej Rodziny) ruszyły przygotowania do budowy ostatnich sześciu wież budowli. Jak poinformował Jordi Fauli, szef zespołu architektów kierujących pracami w obiekcie, w październiku rozpocznie się budowa wieży o nazwie “Mare Deu” (Matki Bożej).

Ujawnił, że każda z budowanych wież zostanie wykonana z kamienia, bez użycia betonu. - W związku z ryzykiem, jakie stwarzają dla tak wysokich budowli silne wiatry, czy wstrząsy sejsmiczne, musieliśmy zdecydować się na nietypowe materiały budowlane. Wieże będą konstruowane ze specjalnych kamiennych paneli posiadających wewnątrz żelaznych rur. Takie rozwiązanie zapewni nam lekkość konstrukcji – powiedział Fauli.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję