Reklama

Kościół

Kalwaria Pacławska: rozpoczyna się Wielki Odpust Kalwaryjski

Trzy rocznice będą towarzyszyć rozpoczynającemu się Wielkiemu Odpustowi Kalwaryjskiemu ku czci Wniebowzięcia Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. W tym roku mija 100 lat od śmierci Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca, 80 lat od śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego i 30 lat od śmierci bł. polskich misjonarzy męczenników z Pariacoto. Sumie odpustowej 15 sierpnia przewodniczyć będzie kard. Robert Sarah, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

[ TEMATY ]

Kalwaria Pacławska

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się w środę 11 sierpnia procesją z figurą Matki Bożej Zaśniętej, ale większość grup pieszych dotrze do sanktuarium pasyjno-maryjnego dzisiaj. Następnego dnia udadzą się na Dróżki Pogrzebu Matki Bożej, a kolejnego na Dróżki Pana Jezusa. Głównym kaznodzieją odpustowym będzie o. Radosław Kramarski z Wrocławia, a Dróżki poprowadzą biskupi: w piątek Edward Kawa ze Lwowa, a w sobotę Krzysztof Chudzio z Przemyśla.

W czwartek, 12 sierpnia, Mszy św. o 18.00 będzie przewodniczył bp Edward Kawa, a w piątek – metropolita przemyski abp Adam Szal. W sobotę z pielgrzymami będzie się modlił nuncjusz apostolski abp Slavatore Penacchio. Natomiast w niedzielę w samo południe eucharystię odprawi kard. Robert Sarah, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Podziel się cytatem

W tym roku odpust będzie przeżywany jako wspomnienie o o. Wenantym Katarzyńcu, którego 100. rocznica śmierci minęła w marcu. Jego grób znajduje się w Bazylice Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej. Z tej okazji w sobotę o 20.30 wystawione zostanie oratorium „Odnalezione szczęście”, autorstwa Andrzeja Mozgały (muzyka) oraz ks. Krzysztofa Lechowicza i o. Edwarda Staniukiewicza (tekst).

Reklama

Swój udział potwierdzili zaproszeni goście, m.in.: kard. Robert Sarah z Watykanu, abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce, abp Adam Szal – metropolita przemyski oraz o. Marian Gołąb – prowincjał franciszkanów z Krakowa.

Patronat honorowy nad kalwaryjskim wydarzeniem muzycznym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W czasie odpustu będzie także okazja do uczczenia relikwii bł. Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego – pierwszych polskich misjonarzy męczenników z Pariacoto w Peru, których 30. rocznica śmierci minęła 9 sierpnia. Na widok publiczny zostaną wystawione koszule, w których zginęli zastrzeleni przez terrorystów z komunistycznego ugrupowania „Sendero Luminoso” (Świetlisty Szlak).

Kalwaria Pacławska to bardzo mała wioska w województwie podkarpackim. Leży ok. 25 km na południe od Przemyśla. Jej założycielem był hrabia Andrzej Maksymilian Fredro. Powstała z myślą upowszechniania kultu Męki Pańskiej, ale z czasem – ze względu na słynący łaskami obraz – stało się ważnym miejscem czci wobec Matki Bożej. Istnieje tu Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, a w 2020 r. – dekretem papieża Franciszka – kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Najwięcej pielgrzymów gromadzi Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Odbywa się on od 11 do 15 sierpnia.

2021-08-12 10:40

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah przybędzie do Kalwarii Pacławskiej na Wielki Odpust Wniebowzięcia NMP

[ TEMATY ]

Kalwaria Pacławska

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Prawykonanie oratorium ku czci sługi bożego, o. Wenantego Katarzyńca z okazji 100. rocznicy jego śmierci to jeden z punktów Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który w środę rozpocznie się w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Uroczystości co roku gromadzą rzesze wiernych z całego kraju.

Kalwaryjskie sanktuarium, często nazwane Jerozolimą Wschodu, to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce. Kustosze tego miejsca, ojcowie franciszkanie podkreślają, że udział w uroczystościach odpustowych może, a nawet powinien stać się czasem przemiany i chrześcijańskiej odnowy.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję