Reklama

Niedziela Częstochowska

U Matki niezawodnej nadziei

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za kolejne dziękczynienie, za dar Matki danej nam z wysokości krzyża i Matki Wniebowziętej, która jest naszą niezawodną nadzieją – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, 15 sierpnia na Szczycie Jasnej Góry podczas wieczornej Mszy św. w intencji mieszkańców miasta Częstochowy.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Beata Pieczykura/Niedziela

Mieszkańcy miasta Częstochowy i naszej archidiecezji zgromadzili się u Królowej Wniebowziętej na Jasnej Górze 15 sierpnia po to, by zbliżyć się do Chrystusa i Jego Matki, by Ją naśladować. Dlatego uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Wśród konselebransów był m.in. ks. Krzysztof Nykiel z Penitencjarii Apostolskiej.

W homilii abp Wacław mówił, że pielgrzymi są obrazem Kościoła pielgrzymującego na wzór Maryi i przypomniał sierpniowe rocznice, jak np. Powstania Warszawskiego, Cudu nad Wisłą, męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Kolbego czy polskiej „Solidarności” oraz 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. – Pośród dróg pielgrzymich i wspomnianych rocznic mogą powracać na nas pytania wiary: Kim jestem? Jaka jest moja wieź z Chrystusem i Jego Matką? – mówił kaznodzieja. I wyjaśniał, że pielgrzymowanie na to miejsce „jest skrótem naszego życia wiary i życia polskiego narodu”. – Nasza droga pielgrzymia na to miejsce, które jest charyzmatem, to jest fenomen i doświadczenie wiary w Boga, który zadziwia Europę i świat – podkreślił abp Depo.

Ksiądz Arcybiskup przywołał nauczanie kard. Wyszyńskiego i przypomniał program Prymasa Tysiąclecia, który nie został zrealizowany. Metropolita częstochowski przypomniał te zasady: – Pierwsza – zaprzestać zaprogramowanej, choć ukrytej laicyzacji bez odniesienia życia ludzkiego do Boga od początku aż do naturalnej śmierci. 2 – uznać prawa Kościoła do wypełniania jego zadań ewangelizacyjnych w sferze publicznej i społecznej. 3 – podstawą życia narodu jest rodzina. 4 – obrona życia nienarodzonych, szacunek do każdej kobiety i jej godności oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców. 5 – człowiek jest istotą społeczną i ma prawo do zrzeszania się. 6 – prawo narodu do własnej tożsamości.

Reklama

W tym duchu abp Depo z mocą wołał: – Dziękujemy Bogu i będziemy dziękować za dar jego beatyfikacji. Będziemy dziękować również na tym miejscu, bo to był i jest jasnogórski Prymas. My mamy dźwigać ten program nowej ewangelizacji i nowego przylgnięcia do Chrystusa i Jego Matki, aby Chrystus i Jego moc łaski kształtowała nasze życie.

Eucharystię poprzedziła procesja eucharystyczna.

2021-08-15 20:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Marciniec: Bóg chce zrobić z naszego życia historię zbawienia

– My wolelibyśmy zrobić z życia historię sukcesów, a Bóg chce zrobić z naszego życia historię zbawienia – mówił w homilii, wieczorem 18 czerwca w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie, który przewodniczył Liturgii Słowa w drugim dniu triduum przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego zwieńczeniem będzie uroczysty akt uznania Jezusa Jedynym Panem i Zbawicielem archidiecezji częstochowskiej.

Nabożeństwo połączone było z celebracją sakramentu pokuty i pojednania oraz adoracją Najświętszego Sakramentu.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ciało w pełnej krasie. Spektakl Alchemii Teatralnej

2023-01-26 21:57

[ TEMATY ]

Świdnica

spektakl

Andrzej Błażewicz

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Klaudia Karczmarz

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – zdają się mówić młodzi aktorzy.

Młodzieżowa grupa Alchemii Teatralnej przyzwyczaiła widzów do regularnych pokazów, podczas których sięgają po zróżnicowany repertuar. Głównym tematem spektaklu wystawionego premierowo 22 stycznia w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury stały się kobiece ciało i społeczna presja na nie nakładana; jednak już kolejne sceny ukazały, jak istotna w konfrontacji z różnymi ludźmi i sytuacjami bywa płaszczyzna emocjonalna i psychiczna. Sztuka powstała na podstawie nagrodzonego w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną (w 2022 roku) dramatu „E(ro)tycznie” autorstwa Zuzanny Kleiny, licealistki i uczestniczki Alchemii Teatralnej, zaś za jego reżyserię odpowiada Andrzej Błażewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję