Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń uczcił Matkę Bożą Wniebowziętą i Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia mieszkańcy Wielunia uczcili Maryję Wniebowziętą i Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

Uroczystości rozpoczęły się zbiórką przed budynkiem starostwa i przemarszem pocztów sztandarowych do kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny i poległych w walce o jej niepodległość.

Eucharystii przewodniczył ks. Jarosław Boral, a kazanie wygłosił ks. Adam Sołtysiak. – W Sercu Maryi Polacy zawsze mieli nadzieję. Miłość do Matki Bożej i ojczyzny była zawsze miarą polskiego patriotyzmu, który w czasach niewoli przeradzał się w walkę o niepodległość, a później w walkę o obronę tej ciężko wywalczonej wolności. Tak było w 1920 r., kiedy wolność chcieli nam zabrać bolszewicy, a po zniewolonej Polsce iść do Europy Zachodniej. Polskie „nie” i Cud nad Wisłą zapobiegły kolejnej wojnie i obroniły Europę przed falą komunizmu – powiedział proboszcz parafii św. Józefa w Wieluniu.

Duchowny przypomniał, że 15 sierpnia 1920 r. spełniły się prorocze słowa ks. Ignacego Skorupki wypowiedziane podczas ostatniej Mszy św., którą odprawił. – Mówił o dniu, gdy losy wojny się odwrócą i bolszewicy zostaną pokonani, bo wysłuchane zostały przez Maryję zanoszone do Niej prośby. Ksiądz Skorupko poległ 14 sierpnia, a wymodlony cud zdarzył się dzień później – bolszewicy odstąpili od Warszawy – podkreślił ks. Sołtysiak.

Reklama

Zachęcił również, aby zawierzyć Sercu Maryi Polskę i wszystkie nasze sprawy. – Ofiarujmy Jej nasze dobre uczynki, tak jak ofiarujemy Jej dziś te piękne bukiety kwiatów – zakończył.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali na pl. Kazimierza Wielkiego, pod tablicę upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego i wielunian poległych w wojnie bolszewickiej 1919-21, gdzie złożono biało- czerwone wiązanki kwiatów i zapalono znicze, oddając hołd tym, którzy oddali życie za polskie i europejskie „być albo nie być”.

Uroczystość zorganizowali Marek Kieler, starosta Powiatu Wieluńskiego i Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.

2021-08-16 11:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Matki Bożej i mundurów

Niedziela rzeszowska 35/2021, str. I

[ TEMATY ]

Święto Wojska Polskiego

Archiwum WMWP

Defilada z okazji święta Wojska Polskiego

Defilada z okazji święta Wojska Polskiego

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to także święto polskiego wojska obchodzone na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w 1920 r.

W tym roku było ono owiane nie tylko zapachem ziół, ale także dźwiękami muzyki, która rozbrzmiewała podczas uroczystości w kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Rzeszowie 15 sierpnia. Tradycyjnie święto Wojska Polskiego rozpoczęło się Mszą św. w kościele garnizonowym, w otoczeniu żołnierskich mundurów, dźwięków orkiestry wojskowej, a w tym roku także z towarzyszeniem operowego głosu Niny Novak.

CZYTAJ DALEJ

Reguły żywej wiary

Niedziela Ogólnopolska 16/2007, str. 24

Karol Porwich/Niedziela

Jestem tzw. przeciętnym katolikiem. Nigdy nie odszedłem daleko od Kościoła i staram się żyć w miarę poprawnie. Często jednak zazdroszczę niektórym wierzącym, że ich wiara jest bardzo żywa, że mają w sobie tak dużo radości i entuzjazmu. Ożywiam się duchowo przy okazji wielkich świąt czy wydarzeń religijnych, ale wystarczy kilka dni, aby moja wiara stała się znowu taka nijaka. Czy mógłby mi Ksiądz podać jakieś reguły, które pomogą ożywić moją wiarę? Męczy mnie czasem taka przeciętność w wierze.
Michał

CZYTAJ DALEJ

Papież do laureatów Nagrody Ratzingera: jego myśl teologiczna nadal owocuje i działa

2022-12-01 14:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Fr Ameer Jaje

Papież Franciszek w Iraku

Papież Franciszek w Iraku

Myśl teologiczna Josepha Ratzingera nadal owocuje i działa. Wszyscy czujemy duchową obecność Papieża Seniora i jego towarzyszenie modlitwą całemu Kościołowi. Papież Franciszek mówił o tym w czasie ceremonii wręczenia Nagrody Ratzingera. W tym roku jej laureatami są francuski jezuita i patrolog, ojciec Michel Fédou, oraz amerykański prawnik, prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler, który jednocześnie jest pierwszym żydem otrzymującym to prestiżowe wyróżnienie.

Franciszek wspomniał o swych braterskich i serdecznych spotkaniach z papieżem seniorem. Nawiązując do jego wybitnej myśli teologicznej przypomniał, że Benedykt XVI nie tylko osobiście uczestniczył w Soborze Watykańskim II i wniósł wielki wkład w przygotowanie najważniejszych dokumentów soborowych, ale i aktywnie realizował jego postanowienia, najpierw u boku Jana Pawła II, a następnie jako pasterz Kościoła powszechnego. Jego nauczanie publikowane jest w różnych językach w serii „Opera Omnia” i wciąż stanowi solidną podstawę teologiczną drogi Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję