Reklama

Kościół

Jasna Góra: Wystawa o Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim

„Świadków 1966r.” - sukienkę milenijną na obraz Matki Bożej, kopię Milenijnego Aktu oddania Polski Maryi oraz szereg osobistych pamiątek po Prymasie kard. Stefanie Wyszyńskim można zobaczyć na wystawie, która dziś została otwarta w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha na Jasnej Górze. Ekspozycja nosi tytuł: „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński” i łączy te dwie wielkie postaci Kościoła.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

BPJG

O tym, byśmy potrafili zachować depozyt wiary św. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia oraz realizować w nowych czasach ich programy duszpasterskie mówił podczas otwarcia generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. – Te dwie postacie pokazują nam także, że człowiek może z jednej strony sam zrobić bardzo dużo, ale zrobi jeszcze więcej, jeżeli swoje siły i swoje zamiary złoży Bogu. To są ludzie wielkiego zaufania Bogu i wielkiego zawierzenia Bożej Matce Maryi – mówił generał.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił, że także poprzez tę wystawę paulini pragną obu wielkim Polakom oddać hołd i wyrazić wdzięczność Prymasowi Tysiąclecia, że był protektorem paulinów i Jasną Górę podczas swej posługi „odkrył na nowo i uczynił centrum życia duchowego Kościoła w Polsce”. - Chcemy nieść jego pamięć dalej, przekazywać myśl Prymasa, szczególnie jego naukę społeczną – wyraził nadzieję przeor.

Na ekspozycje wybrano tylko nieliczne pamiątki związane z papieżem, a na Jasnej Górze jest ich wiele. - Tych po kard. Wyszyńskim zachowanych rzeczy jest mniej, ale są one bardzo wymowne - zauważył o. Stanisław Rudziński, kustosz zbiorów wotywnych Jasnej Góry.

Wyjątkowym eksponatem jest przede wszystkim sukienka milenijna, zwana też „sukienką Tysiąclecia”, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej, „świadek” wydarzeń z 1966 r. Inicjatorami wykonania nowej sukni na Tysiąclecie Chrztu Polski byli paulini, ale projektowi patronował Prymas kard. Stefan Wyszyński. Są też milenijne korony.

O. Rudziński zwrócił uwagę właśnie na ten na wyjątkowy czas w dziejach naszej ojczyzny i Kościoła w Polsce, a bardzo związany z Prymasem, czyli rok 1966r. i obchody Millenium chrztu Polski. Najważniejszym ich momentem były uroczystości 3 maja na Jasnej Górze. W trakcie uroczystej sumy, podczas której homilię wygłosił Prymas, obraz Matki Boskiej jasnogórskiej ukoronowano „koroną tysiąclecia” oraz odczytano „Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi”. Obecnie dokument znajduje się w specjalnej tubie przy jasnogórskim Obrazie, natomiast na wystawie będzie można zobaczyć jego replikę.

Reklama

Będzie można „wejść” do pokoi w których mieszkał Prymas Wyszyński podczas obecności na Jasnej Górze. Ponieważ znajdują się one za klasztorna klauzurą, pokazano je za pomocą zdjęć, ale też przeniesionych niektórych przedmiotów użytkowych jak np. klęcznik.

O. Rudziński przypomniał, że oprócz oficjalnych wizyt podczas wydarzeń kościelnych, kard. Wyszyński przyjeżdżał na Jasna Górę na modlitwę zwłaszcza w soboty, w dniu poświęconym Matce Bożej, stąd nazywa się je na Jasnej Górze sobotami Królowej Polski. Paulin, jeszcze jako chłopiec, zapamiętał Prymasa właśnie z takiej sobotniej Mszy św. sprawowanej w ornacie, który teraz znalazł się na wystawie.

Ekspozycja znalazła się w wyremontowanej ostatnio części Bastionu św. Rocha. To kolejna część wystawiennicza większego kompleksu muzealnego.

Od 2006 r. wewnątrz Bastionu św. Rocha, zwanego też od swoich fundatorów bastionem Morsztynów w specjalnie przygotowanych salach znajduje się szereg ekspozycji znanych pod jedną nawą „Skarbiec Pamięci Narodu”. To najczęściej odwiedzana część fortyfikacji Jasnej Góry.

2021-08-25 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Zobacz #PolskaPielgrzymuje!

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Na Jasnej Górze trwa pielgrzymkowy szczyt. Tylko dziś dotrze 12 pieszych pielgrzymek. Zobacz #PolskaPielgrzymuje! - zachęcają paulini. Od dziś na jasnogórskim kanale YouTube transmisja nie tylko Mszy św., ale też wejść pieszych pielgrzymek. To odpowiedź zakonników na oczekiwanie pielgrzymów, którzy łącząc się duchowo, chcą razem modlić się i być świadkami tego, co nazywane jest polskim fenomenem.

O. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podkreśla, że „prawie wszystkie grupy pielgrzymkowe mają cały sztab osób odpowiedzialnych za przekaz multimedialny, za zdjęcia, przekaz radiowy, telewizyjny. Chcą widzieć jak pielgrzymują ich najbliżsi, przyjaciele, parafia, diecezja”. - My także wychodząc naprzeciw temu wielkiemu zainteresowaniu i chęci łączności w modlitwie będziemy wszystkie wejścia pieszych pielgrzymek transmitować. Zachęcamy do wspólnej radości i modlitwy z jasnogórskiego szczytu - zaprasza jasnogórski kustosz.

CZYTAJ DALEJ

Bobi. Najstarszy obecnie żyjący pies na świecie - ma 30 lat

2023-02-03 09:43

[ TEMATY ]

pies

Adobe Stock

Pupil o imieniu Bobi jest najstarszym obecnie żyjącym psem na świecie - podał w czwartek lizboński dziennik “Correio da Manha” w oparciu o Księgę Rekordów Guinnessa. 30-letnie zwierzę mieszka na wsi Conqueiros w pobliżu miasta Leiria, w środkowej Portugalii.

Właściciele czworonoga rasy portugalskiego psa stróżującego, jak podała gazeta, posiadają wystawiony w maju 1992 r. przez lokalnego weterynarza dokument, sporządzony krótko po narodzinach zwierzęcia.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję