Reklama

Aktualności

Papież przyjął premier Litwy

Ojciec Święty przyjął dziś na audiencji przebywającą z wizą we Włoszech premier Litwy, Ingridę Šimonytė. Było to jej pierwsze spotkanie z papieżem Franciszkiem.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

„W trakcie serdecznych rozmów wyrażono zadowolenie z dobrych relacji między Stolicą Apostolską a Litwą, podkreślając rolę wiary chrześcijańskiej i Kościoła katolickiego w promowaniu wartości moralnych oraz ochronie godności człowieka i rodziny” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez watykańskie Biuro Prasowe.

Zaznaczono, że w trakcie rozmów zwrócono uwagę na sprawy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, takie jak współpraca między narodami w celu przezwyciężenia aktualnych wyzwań, zaakcentowanych przez pandemię, pokój i bezpieczeństwo na poziomie regionalnym i międzynarodowym, a także aktualne kryzysy humanitarne, w tym najnowszy w Afganistanie.

Jak informuje strona internetowa litewskiego rządu, pani premier podziękowała Ojcu Świętemu za nieustanny szacunek dla Litwy i jej mieszkańców. „Cieszymy się z naszych wspaniałych stosunków ze Stolicą Apostolską i bardzo doceniamy fakt, że nigdy nie uznała ona okupacji sowieckiej, nadal działała litewska misja dyplomatyczna przy Stolicy Apostolskiej, a litewskie słowo w Radiu Watykańskim było naszym głosem do świata” – powiedziała pani premier.

Ingrida Šimonytė wyraziła poparcie dla działań Stolicy Apostolskiej i Ojca Świętego na rzecz pokoju w świecie, na rzecz większego poszanowania kobiet, ochrony środowiska i godności człowieka. Zaznaczyła, że Litwa stara się jak najlepiej pomagać tym, którzy uciekają przed prześladowaniami politycznymi i niebezpieczeństwem wojny.

„Litwa udzieliła schronienia tysiącom Białorusinów i przedstawicielom rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego uciekających przed prześladowaniami, zaś Afgańczycy ewakuowani z Kabulu i ich krewni znaleźli schronienie na Litwie" - powiedziała pani premier.

Podziel się cytatem

Reklama

Jej zdaniem Litwa i Watykan mają wspólny cel, jakim jest pomaganie krajom cierpiącym z powodu agresji. Przypomniała wsparcie jakie jej ojczyzna udziela Ukrainie na jej drodze do wolności. Pani premier przekazała 10 tys. euro na rzecz papieskiej fundacji dla Ukrainy. Wręczyła też Ojcu Świętemu rysunek autorstwa graficzki Eglė Kuckaitė, przedstawiający kaplicę w Ostrej Bramie, oraz fragment wystroju kaplicy (róże i gołębie), symbolizujący główne wartości chrześcijaństwa - czystość duszy, nadzieję i pokój. Według pani premier, papież ciepło wspominał swoją podróż na Litwę przed trzema lata i wizytę w Ostrej Bramie.

Po spotkaniu z Ojcem Świętym Ingrida Šimonytė spotkała się z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem oraz sekretarzem ds. stosunków z państwami, arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem, aby omówić stosunki dwustronne i kwestie polityki międzynarodowej.

2021-09-03 15:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykańskie przesłanie do hinduistów na święto Deepavali

[ TEMATY ]

Watykan

przesłanie

Hindusi

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego złożyła wszystkim wyznawcom hinduizmu życzenia w związku ze świętem Deepavali. W tym roku przypada ono 4 listopada i jest najważniejszym dniem tej religii. Tysiącem świateł ustawionych w oknach i na ulicach hinduiści wyrażają zwycięstwo dobra nad złem i ciemnością. Przesłanie podpisane przez przewodniczącego dykasterii niesie słowa pociechy w trudnym okresie pandemii.

Kard. Miguel Ayuso Guixot zaznacza, że nie tylko koronawirus powoduje w ludziach i społeczeństwach poczucie rezygnacji i bezradności. Dodatkową traumę wywołuje terroryzm, fundamentalizm religijny i degradacja ekologiczna naszej planety. Purpurat zauważa jednak, że w ten świat pełen cierpienia i bólu, chrześcijanie i hinduiści mogą wspólnie wnieść wiele światła w postaci solidarności i braterstwa. „Kiedy stajemy razem możemy przezwyciężyć każdy kryzys naszą determinacją i miłością” – czytamy w przesłaniu.

CZYTAJ DALEJ

8 lutego: Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi

2023-02-08 07:50

[ TEMATY ]

handel ludźmi

PublicDomainPictures/pixabay.com

Kościół 8 lutego obchodzi Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Droga ku godności". Obchodom patronuje Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa.

Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa wskazuje, że w 2022 r. wzrosła liczba osób dotkniętych handlem ludźmi. Zgodnie z danymi Prokuratury Krajowej w Polsce najczęstszymi formami wykorzystania są praca przymusowa, zmuszanie do wyłudzania świadczeń socjalnych i prostytucja.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję