Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: św. Melchior powrócił w pamięci Kościoła

– Św. Melchior powrócił w pamięci Kościoła, aby ta niewielka relikwia przypominała nam, jak potężna jest miłość Chrystusa wobec wszelkiej przemocy – powiedział abp Wacław Depo w kościele św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie. Metropolita częstochowski wprowadził do świątyni relikwie patrona parafii.

– Z wielkim trudem i przez długi czas staraliśmy się o relikwie i o odpowiednie dla nich miejsce – przyznał na rozpoczęcie liturgii ks. Marek Olejniczak, pierwszy proboszcz parafii i budowniczy kościoła.

Maciej Orman/Niedziela

Witając wiernych, abp Depo przypomniał, że ich patron „jest dzisiaj z nami obecny w tajemnicy świętych obcowania, w tej niewielkiej cząsteczce, która pokazuje, że Kościół jest matką rodzącą świętych, również świętych męczenników”.

W homilii duchowny podkreślił, że „święci nie przemijają nie tylko w historii Kościoła, ale w historii społeczeństw i narodów, i przewodzą nam na drogach pamięci i misji Kościoła”. – Każda bowiem miara czasu naszego życia jest naznaczona zbawczą obecnością Chrystusa i Jego działaniem – zaznaczył metropolita częstochowski. W tym kontekście powiedział za św. Janem Pawłem II, że „nie ma takiego czasu człowieka na ziemi, który nie byłby ogarnięty miłością Chrystusa, który do końca nas umiłował”.

Przyznając, że „Chrystus był, jest i będzie znakiem sprzeciwu”, zauważył, że „Jego miłość do końca pozostanie po stronie człowieka”. – Jest to miłość odkupieńcza i zbawcza, uobecniająca się w tajemnicy Eucharystii. Tylko Jego miłość nas zbawia – dodał abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Nawiązując do Listu św. Pawła do Kolosan, wskazał, że „Bóg jest zawsze pierwszy w porządku miłości i to On pierwszy zaprasza nas swoją uprzedzającą łaską do współpracy”. Jednocześnie zwrócił uwagę na dar wolności człowieka. – Jesteśmy tak dramatycznie wolni, że możemy Bogu nie tylko powiedzieć „nie”, ale tak żyć, żeby wprost zaprzeczyć Jego istnieniu, aż do ateizmu jako systemu – podkreślił metropolita częstochowski.

Jak zaznaczył, relikwie św. Melchiora Grodzieckiego, jezuity i męczennika, wprowadzamy do świątyni parafialnej „z radością i nadzieją nieodłączną od Ewangelii, czyli od samego Chrystusa, który jest Panem dni zwykłych i szabatów religijnego odniesienia do Boga”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Św. Melchior powrócił w pamięci Kościoła, aby ta niewielka relikwia przypominała nam, jak potężna jest miłość Chrystusa wobec wszelkiej przemocy, wobec każdego aktu pogardy i nienawiści wobec człowieka – wskazał abp Depo.

Duchowny prosił, aby święty był „jeszcze jednym patronem naszych trudnych czasów, pełnych napięcia społeczno-politycznego, nieprzyjaźni i konfliktów międzyludzkich”. – Niech będzie wobec współczesnych i przyszłych pokoleń tej parafii świadkiem tego, jak zwycięska jest moc wiary w Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, który do końca nas umiłował i sprawia, że każdy, kto w Niego wierzy, mimo śmierci, ma życie wieczne – modlił się metropolita częstochowski.

Zakończył słowami św. Jana Pawła II: „Nie bójcie się być świętymi!”.

Maciej Orman/Niedziela

Po Komunii św. wszyscy odśpiewali dziękczynne „Te Deum” za dar relikwii patrona parafii. Abp Depo udzielił nimi błogosławieństwa, a ks. Olejniczak umieścił relikwiarz w bocznej kaplicy.

Maciej Orman/Niedziela

Melchior Grodziecki urodził się prawdopodobnie w 1582 r. w Cieszynie. Zmarł śmiercią męczeńską 7 września 1619 r. w Koszycach. Był torturowany, a jego głowę ścięto toporem. 15 stycznia 1905 r. beatyfikował go Pius X, a Jan Paweł II ogłosił go świętym 2 lipca 1995 r. Doczesne szczątki św. Melchiora Grodzieckiego są przechowywane w klasztorze sióstr urszulanek w Trnawie. Jest patronem archidiecezji katowickiej.

2021-09-04 21:13

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Bezcelowa” pielgrzymka. Częstochowianie w grupie błękitno-białej

– To był dzień pełen słońca i modlitwy – podsumowuje krótko ks. Marek Olejniczak, proboszcz parafii św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie i wieloletni przewodnik grupy błękitno-białej, idącej w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej Akademickich Grup „17” na Jasną Górę.

Dla „błękitno-białych” i nie tylko tegoroczne pielgrzymowanie było wyjątkowe, bo ograniczone tylko do jednego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Bp Kiciński: Osoby konsekrowane towarzyszą nam poprzez swoją obecność

2023-02-02 14:42

Tomasz Lewandowski

Bp Jacek Kiciński

Bp Jacek Kiciński

Życie według ślubowanych rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa stanowi najbardziej radykalny wyraz naśladowania Jezusa Chrystusa. Wszystko to dokonuje się mocą wiary przeżywanej w Kościele, który jest Rodziną dzieci Bożych; jest naszym domem i naszą Matką.– napisał bp Jacek Kiciński w liście skierowanym do osób życia konsekrowanego.

Biskup Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej jest także przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. W liście hierarcha wskazał na bardzo ważną rolę osób konsekrowanych w życiu współczesnym. Wskazał, że bardzo ważna jest obecność. która realizuje się w kilku wymiarach. - Obecność miłosierną, pełną zatroskania, ale także przez obecność milczącą przepełnioną modlitwą w intencjach Kościoła i świata - napisał biskup, ukazując także błogosławione siostry Elżbietanki s. Marię Paschalis Jahn i jej 9 Towarzyszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję