Reklama

Polska

Jasna Góra: uroczystości dożynkowe z udziałem Prezydenta RP

Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, władz państwowych i tysięcy rolników na Jasnej Górze odbyły ogólnopolskie dożynki. To okazja do podziękowania rolnikom za ich trud i pielęgnowanie rodzimych tradycji. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prezydent

abp Wacław Depo

dożynki

Andrzej Duda

PAP/Waldemar Deska

W homilii abp Depo podkreślał, że naród, który ma utrzymać swój byt narodowy i państwowy, swoją niezależność i wolność, musi być związany z ziemią, której nie można oddzielać od kultury, języka i religii. „Tak jak trawy trzymają lotne piaski aby ich burze nie przewiały, tak naród polski musi się trzymać całą duszą, całym ciałem i całym sercem, ziemi” - podkreślił metropolita częstochowski.

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował rolnikom za ich trud oraz wspólną modlitwę za Ojczyznę podczas jasnogórskich dożynek. Podkreślił zobowiązanie dla władz, by dbać o polskie sprawy i „trzymać rękę na ekonomicznym pulsie polskiej wsi”.

- Ogromnie się cieszę, że możemy się spotkać tutaj, na tych dożynkach jasnogórskich, w roku wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i razem modlić się za Ojczyznę, razem dziękować za ten rok, dziękować za plony, dziękować za jego wstąpienie w poczet błogosławionych, co już wkrótce nastąpi – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zauważył, że obecność na dziękczynieniu za plony przedstawicieli władz państwowych wyznacza „dla i nas zobowiązanie do tego, by dbać o polskie rolnictwo, by dbać o polskie sprawy, by cały czas trzymać rękę na tym, co często się nazywa ekonomicznym pulsem polskiej wsi”.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski apelował do wszystkich sprawujących władzę i instytucji międzynarodowych, aby jak najszybciej zażegnali kryzys humanitarny w tych regionach świata, gdzie ludzie cierpią z powodu braku podstawowych środków do życia.

Polskim rolnikom podziękował za wiarę, nadzieję i miłość, których wyrazem jest ich ciężka i odpowiedzialna praca na roli. - Składając to wielkie wspólne dziękczynienie, chcemy zarazem prosić dobrego Boga, aby nikomu w tym roku nie zabrakło środków koniecznych do godnego życia oraz pokarmu, który krzepi nas duchowo – mówił przeor.

Reklama

- W dniu solidarności z Afgańczykami pamiętamy zwłaszcza o tych, którzy cierpią z powodu głodu i wojny - zachęcał paulin. - Chcemy w tym dniu pamiętać o rodzinach i poszczególnych osobach, które musiały opuścić swoją ojczyznę z obawy przed prześladowaniami i zagrożeniem utraty życia - powiedział przeor Jasnej Góry.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda zwrócił uwagę, że wiara i patriotyzm od zawsze były dla rolników największą wartością, która budowała i wzmacniała lokalne więzi.

Podczas Mszy św. zostały pobłogosławione płody rolne i specjalnie przygotowane wieńce dożynkowe.

Ks. Stanisław Sojka sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy przypomniał o wkładzie rolników w budowanie wolnej, demokratycznej Polski. Tegoroczne świętowanie to także pamięć o wydarzeniach sprzed 40 lat, kiedy w Rzeszowie podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami a władzami PRL i podobne w Ustrzykach Dolnych.

Rok 2021 r. jest też czasem jubileuszowym obchodów 25-lecia działalności izb rolniczych.

Organizatorem jasnogórskich dożynek jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

2021-09-05 14:19

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP: polski rolnik zapewnia społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe

[ TEMATY ]

prezydent

rolnicy

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Wszyscy, którzy prowadzą gospodarstwa, dzięki swojej pracy zapewniają nam, całemu naszemu krajowi i społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślił w niedzielę w trakcie Dożynek Prezydenckich w Belwederze prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent podziękował wszystkim za przybycie i przypomniał, że to już ósmy raz, kiedy odbywają się dożynki organizowane przez prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję