Reklama

Niedziela w Warszawie

Przyjechali i przybiegli na urodziny bł. ks. Jerzego

Do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu dotarł XVI Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego.

2021-09-14 20:35

[ TEMATY ]

urodziny

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

sztafeta

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Pielgrzymi wyruszyli spod Pomnika Poległych Górników KWK „Wujek” w Katowicach wczoraj (13 września) rano. Pielgrzymka odbywała się na zasadzie sztafety biegowej. Odcinek od Janek do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki pielgrzymi pobiegli zwartą grupą. Dołączyli do nich na rowerach członkowie Akcji Katolickiej z Olsztyna i Radomia.

- Akcja Katolicka od kilkunastu lat przyłącza się do inicjatywy, która dotarła do nas ze Śląska. Biegacze, którzy podjęli realizację sztafety swoim świadectwem zachęcali do tego, aby przyłączyły się kolejne grupy i stowarzyszenia. Tak się stało z Akcją Katolicką, która przez lata biegnie z wielu miejscowości, jedzie na rowerach. Były lata, że przyjeżdżali także niepełnosprawni na wózkach – powiedziała „Niedzieli” Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

Reklama

Podkreśliła, jak ważne jest świadectwo uczestników sztafety, które sprawia, że biorą w niej udział coraz młodsze pokolenia. – To świadectwo pozwala przekazywać umiłowanie Ojczyzny przez bł. ks. Jerzego kolejnym pokoleniom. Ich pot i trud dwudniowego, całodobowego biegu przeradza się dzisiaj w świadectwo pięknej miłości, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce, ale też zobowiązuje nas do tego, abyśmy nie utracili wiary. Nie wystarczy jej tylko zachować dla siebie, ale trzeba, by ona wzrastała w świecie – zaznaczyła prezes AK.

Wśród biegaczy był Marek Gruszka, który zainicjował szesnaście lat temu pielgrzymkę biegową. - Jesteśmy konsekwentni w kultywowaniu szczególnego przekazu męczeństwa dziewięciu górników z kopalni „Wujek” i męczeństwa bł. ks. Jerzego. Myślę, że nie możem tym zapomnieć. Górnicy walczyli o wolność i dzięki temu dzisiaj możemy żyć w wolnej Ojczyźnie – podkreślił pomysłodawca biegu pamięci i dodał, że ciągle aktualny jest przekaz bł. ks. Jerzego, abyśmy byli wolni od nienawiści i żądzy odwetu.

Na znaczenie słów „Zło dobrem zwyciężaj” zwróciła uwagę również Beata Świętowska. – Bł. ks. Jerzy pokazał nam, jak swoim wysiłkiem i pracą zwalczać zło i pociągać za sobą młodszych. Dzięki temu łatwiej nam pokonywać swoje słabości, szukać dobra i nadziei w tym, co chcemy osiągnąć – wskazała biegaczka z Knurowa.

Reklama

- Biegłem dla sportu, ale także po to, aby upamiętnić życie bł. ks. Jerzego. Pracuję w kopalni „Wujek” i czuję się zobowiązany wewnętrznie do upamiętnienia tych, którzy zginęli. Bł. ks. Jerzy jest dla mnie bohaterem, tak jak dziewięciu poległych górników z mojej kopalni – dodał tuż po biegu Marcin Mikłej.

Pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki, której przewodniczył ks. Paweł Conder, wikariusz parafii. W kazaniu ks. Marcin Grabowski podkreślił, że bł. ks. Jerzy związał swoje życie głęboko z krzyżem. – Złóżmy swoje krzyże Jezusowi, bo z Nim przeżywa się wszystko łatwiej – zachęcał kaznodzieja.

W czasie Mszy św. można było złożyć przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego. – W życiu dzieci nienarodzonych zagrożonych zabiciem krzyż pojawił się zanim one przyszły na świat – zaznaczył ks. Grabowski. Dodał, że krzyż zawsze jest złączony z miłością, a dla chrześcijanina jest drogą pozwalającą złączyć się z cierpiącym Jezusem. – Miłość krzyżami się mierzy – podkreślił kapłan.

Po zakończeniu Mszy św. na uczestników sztafety czekał urodzinowy tort.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Poupard kończy dziś 90 lat

[ TEMATY ]

Francja

urodziny

kard. Paul Poupard

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Paul Poupard to jedna z najwybitniejszych postaci Kościoła katolickiego ostatnich czasów. Ten francuski duchowny ma rodzinne korzenie w Wandei, a Jacques Cathelineau, który w 1793 r. rozpoczął bunt przeciwko republikanom, był przodkiem jego cioci.

Paul Joseph Jean Poupard urodził się 30 sierpnia 1930 r. w Bouzillé. Przygotowywał się do kapłaństwa w seminariach w Beaupréau i Angers, studiował także na paryskiej Sorbonie (teologia i historia). Przyjął święcenia kapłańskie 18 grudnia 1954 r. W latach 1972-1980 był rektorem Instytutu Katolickiego w Paryżu, a od 1979 do 1980 był także biskupem pomocniczym Paryża. Jan Paweł II sprowadził go do Watykanu w 1980 r., gdzie był przewodniczącym sekretariatu ds. niewierzących a następnie przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury (1988–2007). W marcu 2006 r. dodatkowo objął funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. 25 maja 1985 r. został wyniesiony do godności kardynalskiej, a w styczniu 1996 r. został podniesiony do rangi kardynała-prezbitera. W 2007 r. przeszedł na emeryturę a w 2010 r. utracił prawo do udziału w konklawe. Dziś, 30 sierpnia, kończy 90 lat.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję