Reklama

Niedziela Częstochowska

40 lat wspólnoty z Bogiem i ludźmi

– Jesteśmy tutaj po to, żeby być razem, żeby tworzyć Kościół jako wspólnotę Boga z ludźmi i ludzi pomiędzy sobą – powiedział abp Wacław Depo w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w parafii św. Barbary Dziewicy i Męczennicy w Rudnikach k. Zawiercia.

Metropolita częstochowski przewodniczył tam uroczystej Mszy św. z okazji 40-lecia parafii i udzielił 40 osobom sakramentu bierzmowania.

W homilii duchowny podkreślił, że bez Ducha Świętego „zagubimy się w świecie”. – Jego dary są potrzebne nie tylko młodym, ale wszystkim – dodał.

Maciej Orman/Niedziela

Abp Depo zaznaczył, że powodem obecności tego dnia w świątyni jest chęć potwierdzenia „w sobie i wobec innych pragnienia Boga w ludzkim życiu”. W tym kontekście przypomniał słowa św. Augustyna z jego „Wyznań”: „Stworzyłeś nas, Boże, i ukierunkowałeś ku sobie. Dlatego niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Tobie”.

Maciej Orman/Niedziela

– Czy życie zawdzięczamy sobie? Myśmy się sami stworzyli? To jest tak, jakby ktoś powiedział, że ten świat powstał z przypadku. Wszystko się pomieszało i nagle powstał świat, a w nim człowiek, zwierzęta, wszystko przypadkowo. Bez odniesienia do Boga? To właśnie jest brak rozumu, który nie umie odczytać prawdy – wskazał metropolita częstochowski.

– Jesteśmy tutaj po to, żeby być razem, żeby tworzyć Kościół jako wspólnotę Boga z ludźmi i ludzi pomiędzy sobą – kontynuował. Zwracając się do młodzieży bierzmowanej, wskazał na trudną historię budowy kościoła w Rudnikach w stanie wojennym. – Wtedy wasi przodkowie zdecydowali się z księżmi budować tę świątynię. Rozumiemy, że tu nie chodzi tylko o zewnętrzną budowę, ale o zgromadzenie się ludzi, żeby prosić Boga – tak jak słyszeliśmy w Liście św. Pawła do Rzymian – żebyśmy mogli do Boga wołać: „Ojcze nasz” – wyjaśnił abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

– Będąc Kościołem Jezusa Chrystusa, mimo naszych słabości i grzechów, jesteśmy ku Chrystusowi idący dla życia wiecznego. Dlatego jest Eucharystia, sakrament pokuty i sakrament bierzmowania, dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy razem – zauważył. Metropolita częstochowski prosił o łaskę pomnożenia wiary, nadziei i miłosiernej miłości.

Reklama

Na zakończenie liturgii poświęcił obraz św. Jana Pawła II.

Dziękując pasterzowi archidiecezji za udzielenie sakramentu bierzmowania, młodzi przyrzekli odważnie wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa w swoich środowiskach, często spotykać się z Nim w Komunii św. i sakramencie pokuty oraz okazywać wierność Chrystusowi i Kościołowi przez praktykowanie miłości bliźniego.

Maciej Orman/Niedziela

Adam Szmukier, mieszkaniec Rudnik i wójt gminy Włodowice, dziękował za wszystkich kapłanów, którzy dotychczas pracowali w parafii. Wyraził również wdzięczność mieszkańcom, „którzy w bardzo trudnych czasach wykazali się determinacją, odwagą obywatelską i uporem i doprowadzili do bezprecedensowego wydarzenia w naszej miejscowości”. – Nie było większego wydarzenia w ponad 600-letniej historii Rudnik jak erygowanie parafii – przyznał.

– Dziękuję za dzień wdzięczności za dzieło Boże, jakim jest uświęcanie i zbawianie mieszkańców naszej parafii w tej świątyni w Rudnikach, gdzie jest obecny Bóg, Miłość nieskończona, w Najświętszym Sakramencie – powiedział na zakończenie uroczystości ks. Bartłomiej Kosecki, administrator parafii. Zwrócił uwagę, że jubileusz jej 40-lecia „to okazja do podziękowania wszystkim, którzy trudzili się przy jej tworzeniu”. – Naszą wspólnotę parafialną polecam Matce Bożej Nieustającej Pomocy, która w cudownym obrazie jest obecna w naszym kościele – podsumował.

Maciej Orman/Niedziela

W liturgii uczestniczyli dwaj byli proboszczowie parafii – ks. Tadeusz Bijata i ks. Stanisław Styczyński. Podczas Mszy św. grała orkiestra dęta OSP w Gieble, a poczet sztandarowy wystawiła OSP w Rudnikach.

Uroczystość jubileuszowa była bardzo dużym przeżyciem dla jednej z parafianek, która chciała pozostać anonimowa, a która pomagała w budowie kościoła. – Pracy było dużo, bo fundamenty musiały być głęboko kopane. Pomagałam ja, synowie, teść i mąż, który miał konia i dowoził wszystkie materiały – wspominała.

Reklama

– Wszystkie czynności były utrudniane przez ówczesny bezduszny aparat administracyjny – powiedział „Niedzieli” Adam Szmukier. Chwalił również mieszkańców Rudnik i ks. Zdzisława Kowalczyka, pierwszego proboszcza parafii, którzy dzięki swojej determinacji, mimo trudności, przeszkód i problemów z materiałami, wznieśli upragniony kościół. – Wszyscy włączyli się w to dzieło, nawet kobiety, które rozładowywały cegłę i przesypywały piach. Kiedy tylko powstała idea budowy wymarzonej świątyni, panował wielki entuzjazm – dzielił się zasłyszanymi u rodziny historiami wójt Włodowic.

Maciej Orman/Niedziela

Parafię św. Barbary Dziewicy i Męczennicy w Rudnikach erygował 1 października 1981 r. bp Stefan Bareła, wydzielając ją z terenu parafii św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach. Kościół parafialny został zbudowany w miejscu dawnego szybu kopalni Rudniki. Jego bryła nawiązuje do wyglądu hałdy kopalnianej. 27 czerwca 2000 r. świątynię konsekrował abp Stanisław Nowak.

W parafii działają: koło Żywego Różańca, Liturgiczna Służba Ołtarza i Koło Gospodyń Wiejskich. W każdą środę jest odmawiana Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Patronki kościoła parafialnego.

2021-10-02 22:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję