Reklama

Niedziela w Warszawie

Dzień św. Franciszka w Lasku Bielańskim

Na terenie przy kościele pokamedulskim na Bielanach odbył się już po raz dziesiąty rodzinny piknik ekologiczny. Rozpoczęła go Msza św. pod przewodnictwem ks. Wojciecha Drozdowicza, proboszcza parafii bł. E. Detkensa w Lasku Bielańskim.

2021-10-03 15:38

[ TEMATY ]

ekologia

Las Bielański

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W kazaniu diakon stały Bogdan Sadowski przywołał fragment Księgi Rodzaju mówiący o stworzeniu świata i poleceniu Boga, aby człowiek czynił sobie ziemię poddaną. Zaznaczył, że każdy grzech polega na nieposłuszeństwie wobec Boga i postawie „ja wiem lepiej”. – Zamysł Stwórcy był taki, aby całe dzieło stworzenia było ze sobą integralne. Przyroda cały czas nas wyprzedza, pokazuje coś nowego, ciągle nas zaskakuje – podkreślił kaznodzieja.

Diakon Sadowski zwrócił uwagę, że najbardziej powszechną „religią” w naszej kulturze jest „selfizm”, gdzie „ja” jest ważniejsze niż „my”. Dodał, że katolickie małżeństwa mają dzisiaj problem z wiernością, co przekłada się na problemy z wiernością zamysłowi Bożemu względem stworzenia. – Albo zapominamy o tej odpowiedzialności, albo chcemy jej uniknąć. Dzisiaj w mediach panuje przekaz, że jeśli mam pieniądze, mam wszystko, posiadam klucz do nieśmiertelności. Tymczasem nigdzie nie mówi się o wieczności – podkreślił.

Reklama

Nawiązując do postaci św. Franciszka i jego miłości do zwierząt (które obecne były także w kościele) diakon Sadowski zaznaczył, że zwierzęta uczą człowieka wierności, a także swoistego, dziecięcego, prostego patrzenia na świat. - Ekologia przypomina nam, że wszystko ma swoje granice i pokazuje, jak troszczyć się o przyrodę. Papież Franciszek zachęca nas do troski o stworzenie. W naszym rachunku sumienia powinniśmy uwzględniać również to, jak podchodzimy do przyrody – wskazywał kaznodzieja.

Po Mszy św. ks. Drozdowicz przed kościołem pobłogosławił zwierzęta domowe – psy, koty, króliki, chomiki i inne oraz ich właścicieli. Odbył się ponadto koncert Kapeli Fedaków na scenie plenerowej. Uroczyście otwarto rampę ze zwierzętami i figurkami wykonanymi przez Józefa Wilkonia. Przygotowano atrakcje dla dzieci, m.in. warsztaty z artystą, przedstawienie "Zagubiona Owieczka" z cyklu Niedzielne Bajeczki w wykonaniu Teatru Eden. Odbył się także wernisaż wystawy QUADRIENNALE BETESDA w Podziemiach Kamedulskich.

Drogę ul. Dewajtis przez Las Bielański można było pokonać kursującą wahadłowo bryczką. Imprezie towarzyszył kiermasz rękodzieła ludowego i swojskiego jadła. Swoje produkty wystawili rękodzielnicy z całej Polski.

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czyńcie sobie ziemię poddaną – ekologia darem Bożym

Niedziela podlaska 27/2017, str. 6

[ TEMATY ]

forum

ekologia

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Zwieńczeniem Ekologicznego Forum Młodzieży było odsłonięcie pomnika Danuty Siedzikówny ps. Inka

Zwieńczeniem Ekologicznego Forum Młodzieży było odsłonięcie
pomnika Danuty Siedzikówny ps. Inka

Pierwsze Ogólnopolskie Ekologiczne Forum Młodzieży odbyło się w dniach 9-11 czerwca na terenie Puszczy Białowieskiej pod hasłem: „Czyńcie sobie ziemię poddaną – ekologia darem Bożym”. Inicjatorem imprezy był ks. Tomasz Duszkiewicz – duszpasterz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Ministra Środowiska

W forum udział wzięły 754 osoby, w tym m.in. uczniowie techników leśnych z całej Polski oraz z klas mundurowych okolicznych liceów ogólnokształcących, Skauci Europy, przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: międzyreligijna modlitwa o pokój

2021-10-27 19:40

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

modlitwa o pokój

Adober Stock

W rocznicę międzyreligijnych spotkań w Asyżu, dziś w Warszawie w gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej miała miejsce międzyreligijna modlitwa o pokój. Uczestniczyli w niej przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich oraz judaizmu i islamu. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz kard. Kazimierza Nycza.

Inicjatorem tego spotkania, zainspirowanego zwołaną przez Jana Pawła 27 października 1986 roku II międzyreligijną asyską modlitwą o pokój, jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy. Gospodarzem natomiast - Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Watykańska konferencja o „sensie religijnym” u człowieka

2021-10-27 17:16

[ TEMATY ]

Watykan

człowiek

canva.com

W Watykanie rozpoczęły się dwudniowe warsztaty i konferencje pt. „Symbole, mity i sens religijny u człowieka od jego początków”, zorganizowane przez Papieską Akademię Nauk.

Celem spotkania jest skupienie uwagi naukowców na „neuronalnej” specyfice rodzaju ludzkiego, która pozwoliła mu osiągnąć wyższy poziom świadomości od swoich poprzedników oraz jej roli w realizacji potrzeb religijnych. Spotkanie obejmie wprowadzenie w chronologię genezy rodzaju ludzkiego znanego dzisiaj oraz cztery sesje: archelogiczną, etnologiczną, biologiczną i filozoficzną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję