Reklama

Niedziela Świdnicka

Katedra świdnicka: Odpust ku czci św. Wacława

Liturgiczne wspomnienie św. Wacława, współpatrona świdnickiej katedry, zgromadziło na wieczornej Mszy św. odpustowej nie tylko parafian, ale także pielgrzymów z Czech – ojczyzny św. Wacława.

[ TEMATY ]

św. Wacław

Katedra Świdnicka

Hubert Gościmski

Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Adam Bałabuch

Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Adam Bałabuch

Eucharystii przewodniczył bp Adam Bałabuch, a w koncelebrze znaleźli się: proboszcz katedry ks. prał. Piotr Śliwka, kanclerz kurii świdnickiej ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, ks. Julian Nastałek oraz księża z dekanatu Świdnica-Wschód. Szczególnymi gośćmi byli pielgrzymi z Czech. Do Świdnicy z Teplic nad Metuji przybyli: ks. Franciszek Hofman wraz z dominikanką s. Verą Bolkową i grupą parafian.

W homilii biskup pomocniczy podkreślił, że męczeństwo św. Wacława inspiruje do wiernego naśladowania Chrystusa. Poruszył kwestię świętości, mówiąc, że ona skłania do wypełniania obowiązków wiernie i z odwagą, mając na względzie nie własny egoistyczny interes, ale wspólne dobro. Nawiązał także do życiorysu świętego, zaznaczając jego wierność słowom Chrystusa.

Hubert Gościmski

– Dziękujmy Panu Bogu w tej Eucharystii za to, że dał nam za patrona tego świętego władcę. Módlmy się jednocześnie, abyśmy jak on, także i my szybkim krokiem dążyli do świętości. Jest to z pewnością trudne, bo często zdarza się, że kiedy pragniemy szczerze służyć Chrystusowi, spotykamy się nieraz z uprzedzeniem i krytyką. Nie wolno nam się wówczas załamywać. Potrzebna jest nam wtedy roztropność, pokora i wytrwałość. Trzeba wytrwać do końca, znieść wszystko cierpliwie i wspaniałomyślnie przebaczyć – zachęcał bp Bałabuch. – W szkole Jezusa możemy nauczyć się tego wszystkiego, ponieważ doświadczamy siły Jego miłości, szczególnie wówczas, kiedy jednoczymy się z Nim w Komunii św. – dodał.

Hubert Gościmski

Na zakończenie liturgii odmówiono litanię do św. Wacława. Następnie biskup pobłogosławił zebranych relikwiarzem świętego męczennika.

Hubert Gościmski

2021-09-28 19:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest dotacja na remont ołtarza głównego w świdnickiej katedrze

[ TEMATY ]

Katedra Świdnicka

dotacje

Katedra Świdnica

Katedra Świdnicka - prezbiterium

Katedra Świdnicka - prezbiterium

Dobre wiadomości napłynęły z Warszawy. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozstrzygnął I etap Programu „Ochrona zabytków”. Wsparcie finansowe na łączną kwotę prawie 106 mln zł otrzymały 444 projekty. W ramach dofinansowania prowadzone będą prace konserwatorskie także przy ołtarzu głównym w Katedrze pw. Św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy znajdującej się na prestiżowej liście Pomników Historii.

Aktualnie trwający, długo wyczekiwany remont nawy głównej katedry nie uwzględnia renowacji ołtarza głównego. Szacowana, niezbędna do odnowienia pięknego ołtarza kwota wynosi ok. 6 mln zł.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - kończy się faza grupowa

2022-12-02 07:06

PAP/EPA/Georgi Licovski

W piątek zakończy się faza grupowa piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Z grup G i H pewne awansu są już Brazylia i Portugalia, a na dwa ostatnie wolne miejsca w fazie pucharowej apetyt ma wciąż sześć drużyn.

"Canarinhos" od 2002 roku czekają na szósty tytuł mistrza świata. Tegoroczny turniej zaczęli z wysokiego pułapu, pokonując na inaugurację Serbię 2:0, a następnie Szwajcarię 1:0. Mają komplet punktów i w ostatnim spotkaniu z Kamerunem zagrają w rezerwowym składzie, co trener Tite już zapowiedział piłkarzom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję