Reklama

Niedziela w Warszawie

UKSW uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki

Tylko poszukując prawdy i chcąc ją odnaleźć będziemy w stanie budować przyszłość i wspierać człowieka w jego integralnym rozwoju – powiedział podczas inauguracji roku akademickiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego.

2021-10-11 16:36

[ TEMATY ]

UKSW

inauguracja roku akademickiego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W inauguracji uczestniczyli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, rektorzy uczelni z całej Polski oraz kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW i biskupi.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor UKSW podkreślił, że u podstaw tożsamości uczelni leżą etos chrześcijański, nauczanie i spuścizna patrona bł. Stefana Wyszyńskiego. - Jasno to artykułujemy i nie mamy zamiaru tego zmieniać w imię jakiejkolwiek poprawności – podkreślił ks. prof. Czekalski i dodał: – Nie lękamy się jednak i nie wykluczamy osób o innych poglądach, przekonaniach czy innej wierze. Pragniemy, aby godność człowieka, wzajemny szacunek, kultura wtórowały nauczaniu, prowadzeniu działalności badawczej - poszukiwaniu prawdy.

Reklama

Ks. prof. Czekalski wskazał, że tylko poszukując prawdy i chcąc ją odnaleźć możliwe jest budowanie przyszłości i wspieranie człowieka w jego integralnym rozwoju. Przestrzegł też przed szkodliwością teorii o tak zwanym nowym człowieku - “człowieku natury, który odrzuca świat ducha i zatapia się bez reszty w materii i stawia siebie samego na miejscu Boga”. Dodał, że takiemu człowiekowi uniwersytet ma obowiązek powiedzieć prawdę - prawdę o nim samym.

Rektor UKSW przedstawił również plany rozwoju uczelni, zapowiadając zacieśnianie relacji uniwersytetu z gospodarką.

– Wyrazem otwarcia się naszej społeczności na problemy współczesnego świata jest niedawno powołane Centrum Gospodarki Światowej, którego celem jest współpraca ze środowiskiem społeczno-gospodarczym, prowadzenie badań i dydaktyki dla kadr menedżerskich i analiza finansowa – powiedział ks. prof. Czekalski. Dodał, że studenci, doktoranci i pracownicy UKSW mogą już od tego roku próbować swoich sił w prowadzeniu działalności gospodarczej poprzez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.

Reklama

Pogłębianiu współpracy UKSW z przemysłem oraz biznesem służyć będzie także nowoczesny kampus w Dziekanowie Leśnym. Zostanie on wyposażony w sprzęt zaawansowany technologicznie. Infrastrukturę uczelni poszerzy nowy budynek Collegium Medicum dla studentów kierunku lekarskiego oraz pielęgniarstwa.

Wykład inauguracyjny w czasie uroczystości w Auditorium Maximum wygłosiła Anna Maria Anders – ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino. Podkreśliła, że zarówno generał Władysław Anders, jak i kardynał Stefan Wyszyński, choć na różne sposoby, w różnych formach i z różnymi skutkami - przyjęli dziedzictwo klasyczne i chrześcijańskie. Przenieśli je na grunt najtrudniejszych i najbardziej dramatycznych czasów XX wieku. - Obaj dokonali wyboru drogi wolności oraz byli zjednoczeni wiarą wyrażoną mieczem i krzyżem. Jeden stał się bohaterem na polu bitwy, drugi na polu etyki chrześcijańskiej – powiedziała ambasador Anders.

W liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że tegoroczna inauguracja roku akademickiego przypada w czasie szczególnym, wkrótce po beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego - Patrona uniwersytetu. “W murach uczelni swoboda wyrażania myśli i wolność badań zostaje ujęta w ramy metodologii, a ich wartość powinna rozstrzygać się w trakcie pozbawionej osobistych czy ideologicznych uprzedzeń dyskusji” - napisał prezydent. Dodał, że bardzo ważnym elementem życia akademickiego jest otwartość na różne punkty widzenia i kultura debaty.

Obecny na uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski podkreślił, że cała społeczność UKSW może „czerpać garściami” z nauczania Patrona, który był naukowcem, mężem stanu, wychowawcą narodu, a przede wszystkim wielkim obrońcom godności człowieka. W imieniu ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka przekazał Rektorowi UKSW dyplom uznania.

Przemawiając na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że każdy uniwersytet, a zwłaszcza UKSW, winien być punktem odniesienia dla współczesności i jasno świecącą lampą, w świetle której można uzyskać odpowiedzi na nurtujące człowieka pytania. “Brakuje nam takich punktów odniesienia w świecie, który jest emocjonalny i bardzo subiektywny” - ocenił metropolita warszawski. Wielki Kanclerz UKSW życzył też wszystkim rektorom, aby kierowane przez nich uczelnie “mądrze odpowiadały nie na mody współczesności, ale na jej realne potrzeby i wyzwania”.

Uroczystą inaugurację poprzedziła Msza św. w kościele uniwersyteckim pw. Św. Józefa na ul. Wóycickiego pod przewodnictwem metropolity warszawskiego. W kazaniu kard. Nycz zaznaczył, że pierwotnym, najważniejszym i głównym kerygmatem chrześcijaństwa jest Jezus ukrzyżowany i zmartwychwstały. Jest On znakiem, do którego trzeba wracać. Metropolita podkreślił także troskę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II o uczelnie i wydziały katolickie, której dowody widoczne są w ich wzajemnej korespondencji. - Mieli komplementarną wizję nauki polskiej, także nauki katolickiej. Bardzo zależało im na racjonalności – przypomniał kard. Nycz i dodał, że warto o tym pamiętać nie tylko na wydziałach katolickich, ale na każdym wydziale uczelni, która jest związana z Kościołem i miała odwagę wziąć sobie za patrona kard. Wyszyńskiego. - Bardzo was proszę, abyście do tych dwóch patronów – św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego - wracali, ale nie w sposób powierzchowny i płytki, emocjalnalny, lecz żebyście wracali do fundamentu „fides et ratio” i tego, czego oczekuje od was współczesny świat – życzył spółczesności akademickiej UKSW Wielki Kanclerz uczelni.

Na początku Mszy św. do kościoła zostały uroczyście wniesione relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a po zakończeniu Eucharystii metropolita warszawski na prośbę rektora UKSW zawierzył, za wstawiennictwem bł. Stefana Wyszyńskiego, Bożej Opatrzności wspólnotę uniwersytecką. – Za jego przykładem i przez jego wstawiennictwo zawierzamy Tobie, Boże, uniwersytet noszący jego imię – całą naszą społeczność akademicką: nauczycieli akademickich, pracowników administracji, doktorantów i studentów – mówił kard. Nycz.

Relikwie bł. kard. Wyszyńskiego zostaną także uroczyście wprowadzone do kaplicy uniwersyteckiej na kampusie przy ul. Dewajtis. Kaplica ta jako jedna z pierwszych w Polsce otrzymała wezwanie bł. Stefana Wyszyńskiego.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja w WSD

2021-10-05 10:33

Niedziela przemyska 41/2021, str. II

[ TEMATY ]

inauguracja roku akademickiego

Kl. Łukasz Ziemba

Rektor – ks. Konrad Dyrda otwiera rok akademicki

Rektor – ks. Konrad Dyrda otwiera rok akademicki

W Wyższym Seminarium Duchownym alumni uroczyście rozpoczęli nowy rok akademicki 2021/2022.

Wydarzenie w dniu 24 września rozpoczęła Eucharystia w górnej kaplicy seminarium, której przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski. W tym roku formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

CZYTAJ DALEJ

Niech brzmienie dzwonów głosi światu "Ewangelię życia", budzi sumienia i pamięć o nienarodzonych

2021-10-27 14:02

[ TEMATY ]

dzwon

dzwon Głos Nienarodzonych

Włodzimierz Rędzioch

Na pół godziny przed rozpoczęciem audencji ogólnej, 27 października, Papież Franciszek przyszedł pieszo na plac przed Aulią Pawła VI. Już dzień wcześniej umieszczono tam dwa wielkie dzwony, które przywieziono z Polski – napisy na jednym dzwonie były po ukraińsku, na drugim po hiszpańsku. Papież pobłogosławił je i uderzył w każdy z nich.

Przywitał się także z osobami, które przybyły na tę szczególną uroczystość: bpem Giovannim Battistą Picciolim, biskupem pomocniczym diecezji Guayaquil wraz z przedstawicielami ekwadorskiego ruchu obrońców życia, Bogdanem Romaniukiem, pomysłodawcą i założycielem Fundacji „Życiu tak” i członkami Fundacji oraz z ks. Grzegorzem Drausem, proboszczem parafii św. Jana Pawła II we Lwowie.

CZYTAJ DALEJ

Świat czeka

2021-10-27 22:18

Archiwum MFS

    Do 15 listopada na Mały Rynku w Krakowie można oglądać plenerową wystawę zdjęć Jacka Bednarczyka.

    Ekspozycja "Świat czeka", zorganizowana przez Polską Agencję Prasową i Urząd Miasta Krakowa, prezentuje 65 z ponad 100 tys. fotografii, które wykonał Jacek Bednarczyk uwieczniając ważne wydarzenia dla Krakowa i Polski. Zainteresowani obejrzą zdjęcia m.in. z wizyt Jana Pawła Ii w Polsce, pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich, portrety znanych krakowian. Są też fotografie z ważnych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Tytuł wystawy nawiązuje do zdania, które autor zdjęć zwykł mówić, gdy wykonał pracę: „Panowie, świat czeka!” i jako pierwszy odchodził z miejsca dokumentowanego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję