Reklama

Aktualności

Bp Mazur: Ojciec Święty wyraził wdzięczność za pracę polskich misjonarzy

- Tematyka misyjna była kilkakrotnie poruszana podczas wizyty ad limina Apostolorum – powiedział w rozmowie z KAI bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji, który przebywał w Rzymie wraz z pierwszą grupą polskich biskupów, od 4 do 8 października br. W sposób szczególny tematyki tej dotyczyło spotkanie, które odbyło się 5 października w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Bp Mazur podkreślił też, że Ojciec Święty wyraził wdzięczność za pracę polskich misjonarek i misjonarzy.

Bp Mazur podkreślił w rozmowie z KAI, że temat misji był kilkakrotnie poruszany podczas wizyty ad limina Apostolorum, którą odbył w pierwszej grupie polskich biskupów. Jak wyjaśnił, tematyka misyjna pojawiała się zarówno podczas specjalnie jej poświęconego spotkania w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, jak i podczas rozmów z Ojcem Świętym a także – w duchowym wymiarze – jako intencja modlitewna zanoszona w rzymskich bazylikach i przy grobie św. Jana Pawła II.

Bp Mazur poinformował, że spotkanie w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów odbyło się 5 października br. Uczestniczyli w nim obok przewodniczącego również inni biskupi należący do Komisji KEP ds. Misji. - Przedstawiałem sprawozdanie z działalności misyjnej Kościoła w Polsce, a w szczególności z działań Komisji Misyjnej KEP, Papieskich Dzieł Misyjnych, diecezji oraz zgromadzeń zakonnych – poinformował bp Mazur.

Zwrócił uwagę, że najważniejszymi wydarzeniami związanymi z problematyką misyjną w ciągu ostatnich lat w Polsce był zorganizowany od 12 do 14 czerwca 2015 r. 4 Krajowy Kongres Misyjny oraz nadzwyczajny miesiąc misyjny w październiku 2019 r. Jak podkreślił, były to ważne wydarzenia przyczyniające się do budzenia świadomości, że każdy chrześcijanin poprzez sakrament chrztu staje się za misje odpowiedzialny.

Przewodniczący Komisji Misyjnej KEP mówił też o dziełach podejmowanych w Polsce na rzecz misji, m.in. o Centrum Formacji Misyjnej, dziele pomocy ad Gentes, Miva Polska a także o inicjatywach związanych z Niedzielą Misyjną, o wsparciu przekazywanym misjom przez dzieci pierwszokomunijne, o akcji AdoMiS, polegającej na „adopcji” seminarzysty z kraju misyjnego, inicjatywach podejmowanych przez zgromadzenia zakonne i inne środowiska misyjne itp.

- Dzieliliśmy się też z pracownikami Kongregacji naszą troską o powołania misyjne, gdyż w ostatnim czasie liczba misjonarzy i osób przygotowujących się do wyjazdu trochę spada – powiedział biskup. Zaznaczył jednak, że nadzieją na przyszłość jest rozwój wolontariatu misyjnego, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak podkreślił bp Mazur, biskupi polscy usłyszeli też w Kongregacji słowa uznania dla pracy polskich misjonarek, misjonarzy oraz darczyńców.

Wdzięczność za pracę polskich misjonarzy wyraził też Ojciec Święty. Podkreślił, że Polska jest dziś jednym z nielicznych krajów europejskich, który wysyła za granicę misjonarzy. Pobłogosławił też wszystkim zaangażowanym w to dzieło.

Jak poinformował bp Mazur, spotkanie z papieżem było też okazją do wyrażenie wdzięczności Ojcu Świętemu za jego misyjne świadectwo i dodawanie misjonarzom odwagi w ewangelizacji.

Przewodniczący Komisji Misyjnej KEP zwrócił też uwagę na duchowy wymiar wizyty ad limina, również w kontekście misji. - We wszystkich bazylikach i przy grobie św. Jana Pawła II polecałem Bogu wszystkich misjonarzy, misjonarki, darczyńców oraz tych, którzy nie znają jeszcze Chrystusa – prosząc o łaskę wiary dla nich – powiedział.

Reklama

Bp Mazur wyraził radość ze zwiększającej się świadomości misyjnej katolików w Polsce. Podkreślił, ze wyraża się ona m.in. w rosnącym zaangażowaniu młodych w wolontariaty misyjne, w zwiększającej się ofiarności wiernych, ale także coraz większej świadomości, że powołanie misyjne to nie tylko wyjazd do Afryki - to również postawa dzielenia się wiarą na co dzień, np. w swojej rodzinie.

- Franciszek mówi, że Kościół jest z natury misyjny. Rodzina, która jest domowym Kościołem też zatem jest z natury misyjna. Tą misyjnością powinna żyć każda chrześcijańska rodzina, przekazując wiarę swoim dzieciom, wnukom i umacniając wiarę w swoim otoczeniu. Misyjna powinna być także każda wspólnota parafialna i każdy wierny ochrzczony, bo z chrztu św. jesteśmy uczniami misjonarzami, uczennicami misjonarkami – powiedział przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

Nawiązując do zbliżającego się Światowego Dnia Misyjnego i Tygodnia Misyjnego przypomniał, że materiały duszpasterskie na tematy misyjne przygotowywane są i rozsyłane do parafii przez Papieskie Dzieła Misyjne. W Niedzielę Misyjną zbierane są też środki na potrzeby Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, które służą pomocy ubogim Kościołom misyjnym. Zapowiedział, że tematyka misyjna pojawi się podczas katechez w szkołach a także w mediach katolickich.

Przypomniał też o przygotowanym na ten dzień papieskim orędziu, w którym Ojciec Święty wzywa do dawania świadectwa wiary. - Papież bardzo mocno akcentuje to, że jeśli doświadczyliśmy miłości Boga, to nie możemy zatrzymać tego tylko dla siebie ale powinniśmy dzielić się tym z innymi – powiedział bp Mazur.

2021-10-14 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lidia Dudkiewicz: Franciszek czyli miłosierdzie jako styl życia

[ TEMATY ]

Franciszek

Swoją prostotą Franciszek zadziwia nas, a zarazem przyciąga również tych ludzi, którzy dotąd byli oddaleni od Kościoła. Można powiedzieć, że peryferie uczynił on centrum świata - pisze Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna tygodnika "Niedziela". Z okazji przypadającej 13 marca 5. rocznicy pontyfikatu Franciszka, KAI przygotowała sondę pt. „Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?”. Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?

Poniżej publikujemy komentarz red. Lidii Dudkiewicz:

CZYTAJ DALEJ

Posłany, aby wprowadzać Chrystusowy pokój

Niedziela przemyska 50/2021, str. I

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

michalici.pl

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Bronisław Markiewicz - duchowy orędownik i przewodnik.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku. W przemyskim seminarium przygotowywał się do kapłaństwa i wpatrywał w Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ksiądz Markiewicz przez całe swoje życie zachęcał wiernych, dzieci i młodzież, do uczestnictwa we Mszy św., do częstego, nawet codziennego przyjmowania Komunii św. oraz do adoracji Najświętszego Sakramentu. Starał się kształtować w ich sercach cześć i miłość dla Jezusa Eucharystycznego. Pisał: „Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie zasługuje na cześć najgłębszą i na uwielbienie największe, bo jest Stworzycielem, Panem i Zbawcą naszym, bo umiłował nas miłością najtkliwszą i nieskończoną...”. W zapiskach życia wewnętrznego ks. Bronisław Markiewicz zanotował: „Najwyższa czynność moja Msza św.: już większej godności na świecie nie osiągnę ani nawet w niebie... Biada temu kapłanowi, który sobie cokolwiek innego wyżej ceni...; Msza św. centrum życia mego”. W grudniu 1911 r. ks. Markiewicz ciężko zachorował. Zmarł 29 stycznia 1912 r. w otoczeniu swoich najbliższych współpracowników i wychowanków. Data i miejsce jego beatyfikacji, 19 czerwca 2005 r. w Warszawie, zbiegły się z uroczystą Mszą św. wieńczącą obchody Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję