Reklama

Niedziela Wrocławska

Różaniec misyjny pod katedrą

W czasie trwającego Tygodnia Misyjnego młodzi z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Wrocław poprowadzili różaniec misyjny przed katedrą. W miejscu symbolicznym, w którym rozpoczyna się ewangelizacja całej archidiecezji.

Magdalena Lewandowska

Przed katedrą młodzi z SWM Wrocław modlili się w intencji misji i misjonarzy

 Przed katedrą młodzi z SWM Wrocław modlili się w intencji misji i misjonarzy

Modlili się w pięciu językach: angielskim, hiszpańskim, portugalskim, francuskim i niemieckim, a rozważania napisał Radek, jeden z wolontariuszy, który w tym roku był na misjach w Liberii. – Już po raz kolejny gromadzimy się w Tygodniu Misyjnym na różańcu pod katedrą i chcemy modlić się w intencji misji – mówił ks. Jerzy Babiak, prezes SWM Wrocław. – Polecamy wszystkie sprawy misyjne Kościoła, młode wspólnoty chrześcijan, misjonarzy pracujących na różnych kontynentach. Prosimy o nowe powołania misyjne i prosimy za nas samych, abyśmy na miarę naszych możliwości przyczyniali się do głoszenia Ewangelii aż po krańce ziemi.

Pod katedrą razem z młodymi wolontariuszami i przechodniami, którzy włączali się w różaniec, modlili się misjonarze: salezjanin ks. Sławomir Drapiewski, który od 2017 r. posługuje w Brazylii w mieście Manaus i salezjanka s. Katarzynka, od 35 lat przebywająca w Afryce, 23 lata pracuje w Kenii.

Reklama

O posłudze misjonarza opowiedział ks. Sławomir: – Opiekujemy się jako salezjanie z naszej inspektorii terytorium mniej więcej trzy razy takim, jak Polska. Pracujemy również w tzw. interiorze, czyli w miejscowościach oddalonych od centrum wiele godzin jazdy, w odległych placówkach misyjnych, wśród różnych szczepów. Jednym z największych wyzwań są wtedy potężne odległości i niedostępność niektórych wiosek. Do wielu z nich trzeba płynąć dniami i nocami, ja np. płynąłem 3 dni i 3 noce, a później musiałem przesiąść się na motorówkę i płynąć kolejne 7 godzin. Kiedy dotarłem do jednej z takich wspólnot w pierwszym roku mojego posługiwania, pierwsze co rzuca się w oczy, to wielkie ubóstwo. A kiedy przedstawiłem się, powiedziałem, że będę odprawiał Mszę św., spowiadał, odwiedzał chorych, ludzie zaczęli płakać. Myślałem, że może powiedziałem coś niewłaściwego, zwłaszcza że jeszcze uczyłem się portugalskiego. Zapytałem, czemu płaczą. Jedna z pań, która była w tej wspólnocie katechistką, powiedziała: „Proszę księdza, płaczemy z radości, bo ostatni raz mieliśmy tu Mszę św. półtora roku temu. Nigdy nie było u nas księdza na Triduum Paschalne czy Pasterkę”.

Ks. Sławomir tłumaczył, że do wielu takich miejsc ksiądz dociera raz na dwa, trzy lata. Ludzie cierpią tam głód Eucharystii, a gdy mają taką możliwość sakramenty przyjmują z wielką miłością i głęboką wiarą. – Uczę się od tych ludzi dziękować Panu Bogu za to, co mam. Uczę się cieszyć i kochać coraz bardziej sakramenty święte – podkreślał salezjanin.

Różaniec misyjny to nie jedyne wydarzenie przygotowane przez SWM w Tygodniu Misyjnym. W niedzielę 31 października gościć będą w parafii Chrystusa Króla we Wrocławiu, pojadą do Oławy do parafii Miłosierdzia Bożego i parafii NMP Królowej, gdzie opowiedzą o misjach i będą zbierać ofiary. W sobotę 30 października zaprezentują coś wyjątkowego – Misyjny Pokaz Mody. – Już od dawna chcieliśmy zorganizować taki pokaz. Każdy z wolontariuszy przywozi z placówek misyjnych ciekawe stroje, pamiątki, warto je zobaczyć – zachęca Paula Łuszczek, koordynator wolontariuszy SWM Wrocław. – Zaprezentujemy stroje z różnych zakątków misyjnych: z Ghany, Etiopii, Indii, Mongolii, Gambii, Liberii, Sudanu Południowego i Boliwii. Premiera 30 października o godz. 11.00 na naszym fanpage’u https://www.facebook.com/swmwroclaw. Zapraszamy!

2021-10-27 22:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: słowo abp. Wiktora Skworca w nawiązaniu do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej

2021-12-05 08:12

[ TEMATY ]

Abp Skworc

Episkopat.news

Abp Wiktor Skworc skierował słowo do diecezjan w nawiązaniu do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej z 4 grudnia o mianowaniu przez papieża Franciszka biskupa koadiutora dla archidiecezji katowickiej.

Oto treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas spotkania z uchodźcami: proszę, powstrzymajmy to pogrążanie się cywilizacji!

2021-12-05 12:20

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

O niewystarczającej pomocy uchodźcom i obojętności względem ich losu, jako przejawach kryzysu współczesnej cywilizacji, mówił papież Franciszek podczas wizyty w Ośrodku Przyjęcia i Identyfikacji (Reception and Identification Centre) na wyspie Lesbos.

W swoim przemówieniu papież Franciszek stanowczo mówił o niewystarczających wysiłkach i wciąż obecnych uprzedzeniach, związanych z przyjmowaniem uchodźców na terenie Europy. Przypomniał, że kryzys migracyjny to problem, który dotyczy całego świata i, że, o ile innym kryzysom związanym z pandemią, czy zmianami klimatycznymi udaje się powoli stawiać czoła, o tyle "wszystko wydaje się być straszliwie nieudane, jeśli chodzi o migracje". Zwrócił uwagę, że stawką podejmowanych działań jest nie tylko doraźna pomoc, ale zapewnienie pokojowej przyszłości świata, która wymaga zintegrowanych działań i pojednania z najsłabszymi. "Historia uczy nas, że zamknięcie i nacjonalizm prowadzą do skutków katastrofalnych" - przestrzegał.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Okno Życia

2021-12-07 06:25

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, w Lublinie zainauguruje działalność Okno Życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję