Reklama

Watykan

Włochy: 60 lat Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca

Jutro papież Franciszek w Poliklinice Gemelli odprawi Mszę z okazji 60-lecia otwarcia Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca. O swoim doświadczeniu zawodu lekarza i znaczeniu troski o osobę ludzką opowiedział Radiu Watykańskiemu prof. Rocco Bellantone, dziekan wydziału. „Jan Paweł II uczył nas, że nawet w cierpieniu można triumfować fundamentalnymi wartościami duchowymi” – powiedział.

[ TEMATY ]

Włochy

medycyna

papież Franciszek

Gemelli

Jak zaznaczył prof. Bellantone, wizyta Ojca Świętego jest dla wszystkich jeszcze większym wzmocnieniem motywacji prowadzenia uniwersytetu i szpitala, który realizuje katolickie zasady i stara się zapewnić szacunek wobec każdej osoby ludzkiej, co – jak podkreślił – „jest ważniejsze nawet od zaawansowania i wysokiego poziomu pod względem medycznym i technicznym”.

Powiedział o swoim doświadczeniu kliniki, która nauczyła go personalizmu w medycynie. Jako uczeń dr. Francesca Crucittiego, który był chirurgiem św. Jana Pawła II, miał wielokrotnie okazję spotykać się z polskim papieżem, co zawsze było wielkim przeżyciem.

„Przybyłem tutaj, przyciągnięty ogromną sławą, jaką cieszył się Uniwersytet i Poliklinika, z nadzieją, że dobrze nauczę się medycyny. Stopniowo byłem coraz bardziej włączany w tzw. atmosferę «zasad» w stosunku do osoby ludzkiej. Naznaczyło to całą moją karierę, od czasów studenckich, aż do bycia dziekanem. To była cudowna podróż życia, nie tylko zawodowa – powiedział Bellantone. – Miałem szczęście asystować u boku mojego nauczyciela podczas niektórych zabiegów św. Jana Pawła II, i mogłem spędzić długie chwile przy tej niezwykłej postaci. Jego stosunek do cierpienia był jak niezwykła podróż, która urzekła nas wszystkich. Dla całej kliniki był to kamień milowy, który doprowadził nas do coraz większego zrozumienia, że nawet w cierpieniu mogą zatriumfować podstawowe wartości duchowe”.

Reklama

Jak dodał, „pandemia była dramatycznym wyzwaniem, które zrewolucjonizowało szpital, ale pozwoliło też na refleksję na temat wartości, która wcześniej wydawała się nie do pomyślenia”. Podkreślił także rolę młodych lekarzy i studentów zaangażowanych we wdrożenie koniecznych zmian w klinice by przygotować warunki dla pacjentów covidowych. „Wszyscy w naszej klinice, ale przede wszystkim nasi młodzi lekarze i studenci zareagowali w niezwykły sposób i sprawili, że klinika w ciągu kilku tygodni zmieniła swoją strukturę i część szpitala zostało przeznaczonych do leczenia chorych na COVID-19. Największą satysfakcją było zawsze skuteczne leczenie tych pacjentów, oraz wielkie uznanie dla człowieczeństwa chorych” – zaznaczył Bellantone.

Papież Franciszek przybędzie, by odprawić Mszę jutro przed południem. Poliklinika Gemelli jest szpitalem naukowym i dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie, który obchodzi w tym roku stulecie swojego istnienia. W 1961 r. papież Jan XXIII zainaugurował działalność Wydziału Medycyny i Chirurgii. W klinice wielokrotnym pacjentem był św. Jan Paweł II.

2021-11-04 16:53

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Anelli: konieczna jest humanizacja medycyny

[ TEMATY ]

medycyna

papież Franciszek

Gemelli

Przed południem Papież Franciszek odprawił Mszę na placu przed Polikliniką Gemelli, w której uczestniczyło ok. 2 tys. osób. Okazją do spotkania z personelem medycznym i chorymi było 60-lecie Wydziału Medycyny i Chirurgii Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie, który w tym roku obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Poliklinika Gemelli jest jego szpitalem naukowym i dydaktycznym.

Rektor Uniwersytetu, prof. Franco Anelli, podkreśla, że wizyta była potwierdzeniem wartości kultywowanych od samego początku przez tę placówkę, a mianowicie: znaczenia relacji między lekarzem a pacjentem w procesie leczenia, bez rezygnacji z najnowszych osiągnięć nauki i technologii.

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję