Reklama

Aktualności

Papież Franciszek odwiedzi Bibliotekę Watykańską

Dziś wieczorem Ojciec Święty odwiedza Bibliotekę Watykańską i inauguruje otwarcie nowej przestrzeni wystawienniczej, gdzie z tej okazji stworzono instalację w stylu site-specific, z wielkoformatowymi pracami rzymskiego artysty Pietra Ruffo, pt. „WSZYSCY. Ludzkość w podróży”.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Nowa przestrzeń wystawiennicza zrealizowana została dzięki wsparciu spadkobierców amerykańskiego przedsiębiorcy i filantropa Kirka Kerkoriana. W wystawie przywołane są refleksje zaproponowane przez Ojca Świętego w encyklice „Fratelli tutti”.

„Biblioteka Watykańska otwiera nową salę wystawową, aby wspierać kulturę spotkania. Naszym wyzwaniem jest wzmocnienie kulturowej roli Biblioteki Watykańskiej we współczesnym świecie” – wyjaśnia kard. José Tolentino de Mendonça, pełniący urząd Bibliotekarza Świętego Kościoła Rzymskiego.

Podziel się cytatem

„Od wielkiej biblioteki oczekuje się zaangażowania w realizację tego, co papież Franciszek proroczo nazywa «kulturą spotkania». Ta wiedza zachowana w pamięci może sprostać pytaniom stawianym przez bieżące wydarzenia. Niech historia spotka się z teraźniejszością, otwierając nowe perspektywy nie tylko na to, czym byliśmy, ale także na to, czym możemy być” – dodał hierarcha, będący konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury.

Celem wystawy jest nawiązanie dialogu między skarbami Biblioteki Watykańskiej a nowymi przejawami sztuki współczesnej. „Spotkanie z ogromnym dziedzictwem Biblioteki Watykańskiej było dla mnie podróżą w głąb wiedzy, geografii i historii ludzkości” – stwierdził autor, Pietro Ruffo. „Dialog pomiędzy moimi poszukiwaniami a mapami różnych epok i kultur zarysowuje coraz bardziej połączoną ludzkość, która jest odpowiedzialna za swój kruchy związek z własnym ekosystemem” – dodał artysta.

2021-11-05 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: zatwierdzono budżet Instytutu Dzieł Religijnych (IOR)

[ TEMATY ]

Watykan

pixabay.com

28 kwietnia Rada Nadzorcza Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) jednogłośnie zaaprobowała budżet tej instytucji za rok 2019 - czytamy w oświadczeniu wydanym dzisiaj przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jest ona często nazywana przez dziennikarzy „Bankiem Watykańskim”. Zgodnie ze Statutem, Rada Nadzorcza przekazała dokument Komisji Kardynałów „podkreślając solidność i wysoką jakość danych finansowych Instytutu (poziom aktywów i płynności) oraz ich zgodność z najwyższymi standardami międzynarodowymi".

Zgodnie ze wskazaniami papieża Franciszka, również w tym roku Komisja Kardynałów zastanawiała się nad pełnym podziałem zysków. "W 2019 roku Instytut kontynuował, oszczędnie i rozważnie świadczenie usług finansowych na rzecz Państwa Watykańskiego i Kościoła katolickiego na całym świecie" - czytamy w nocie. Co więcej, IOR „kontynuuje swoje najlepsze wysiłki w celu zapewnienia pełnego i ciągłego przestrzegania zasad i doktryny społecznej Kościoła katolickiego we wszystkich działaniach operacyjnych, a w szczególności w procesach zarządzania i polityce inwestycyjnej aktywów własnych i klientów".

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję